- Zdravlje
- 09. 10. 2022.
Kako dovršiti porođaj u toku ako niste u blizini porodilišta
Porađate se, ili pak prisustvujete porođaju u toku, i velike su šanse da nećete stići na vreme do porodilišta? Evo kako da se ponašate...
Neočekivano mesto, neočekivano vreme, a ipak vodenjak je pukao i kontrakcije su sve češće i bolnije, te polako već počinju da se mešaju sa naponima? Ako ste predaleko od porodilišta, ili se pak osoba bliska Vama porađa, a čini se da nećete stići do porodilišta, važno je znati sledeće smernice...
Pre svega, važno je napomenuti da porođaj sam po sebi uglavnom dovoljno dugo traje da se stigne do porodilišta (u proseku oko 12 sati kod prvorotki), ali može se desiti i takozvani "rapidni" porođaj, a on se svakako brže odvija kod višerotki, ali i u slučaju prevremenih porođaja.
Šta činiti? Ima li mesta panici? Pa, nauka zapravo kaže da nema, a evo i zašto...
Ako je porođaj u toku, prvo što se radi je zvanje hitne pomoći. Čak i ako se čini da oni neće stići na vreme, korisno je čuti savete koje će Vam pružiti jer ćete ostati na vezi. Hitnu pomoć treba obavestiti o tome koliko je trudnoća stara, koja je po redu, o učestalosti kontrakcija odnosno bolova, kao i eventualnom krvarenju kod porodilje.
Druga najvažnija stvar koju treba zapamatiti je to da je porođaj sam po sebi prirodan proces, koji prati svoj neminovan tok. Zaključak? Potrebno je da se što manje uplićemo! Znamo, znamo, možda ste iznenađeni ovom činjenicom, ali preterano uplitanje tokom porođaja koji je već u toku može samo da šteti.
Važno je da osoba koja se porađa je ne dobija hranu, jer može se desiti da povraća. Nije poželjno niti da pije vodu - ovlažite usne mokrom gazom zbog hidratacije i osveženja. Sedeći ili klečeći položaj je preporučljiv kako bi gravitacija sama odradila svoje.
Ako se Vama bliska osoba porađa, a Vi ste u prostoriji, masirajte joj leđa kako biste ublažili kotrakcije. Možete joj i brisati lice hladnom vodom kako bi došla sebi.
Kretanje tokom porođaja je takođe preporučljivo, ako je porodilji lakše da tako prebrodi trudove. U drugoj fazi porođaja dolazimo do guranja, a tada bi bilo poželjno da obezbedite čistu posteljinu, kako biste umanjili rizik od infekcije. Faza guranja je lakša ukoliko žena ima uspravljen gornji deo tela.
Nikada nemojte vući bebu napolje, potrebno je sačekati da ona sama prirodno izađe. Kada beba izađe, imajte na umu da će biti veoma klizava, stoga je važno da su Vam ruke u potpunosti suve. Dajte bebu majci kako bi je stavila na grudi.
Treća faza predstavlja rađanje posteljice. I ovde je važno biti strpljiv - nikako nemojte vući posteljicu za pupčanik. Nemojte pritiskati stomak žene. Hitna pomoć je na putu, stoga nemojte presecati pupčanik. Potrebno je da se to obavi sa sterilnim instrumentom.
Srećno!
Prethodni članak
Sledeći članak
Traži
Najnoviji članci
Izmene roditeljskog dodatka i naknade za porodilje
- Porodica
- 03. 10. 2024.