- Zdravlje
- 16. 08. 2022.
Kako da se pripremite za menopauzu
Iako možda mislite da nemate mnogo uticaja na procese koji će se odvijati u Vašem organizmu u narednom periodu, lekari i naučnici širom sveta tvrde da možete da utičete na svoje telo na mnoge načine. Koji su to načini, otkrićete upravo u ovom tekstu.
Pre nego što počnemo sa pojmovima i savetima vezanim za samu menopauzu, korisno je napomenuti da pre iste nastupa perimenopauza. Šta to zapravo znači? Naime, naš organizam se već godinama pre nastanka menopauze priprema za istu, a stručno se taj pojam naziva perimenopauza.
Tokom perimenopauze, naši jajnici polako prestaju sa radom, odnosno dolazi do slabljenja funkcije istih. Pored toga, možemo primetiti i poremećaje ciklusa, koji su propraćeni različitim tegobama.
U redu, sada kada je to jasno, hajde da vidimo šta zaista znači reč menopauza. Ona predstavlja poslednji ciklus, odnosno mensutraciju, u životu jedne žene. U svakom slučaju, menopauza obeležava i sam kraj reproduktivne sposobnosti organizma.
Kod većine žena, menopauza nastaje u 50. godini, ili odmah potom, a ako se desi ranije, možemo govoriti o prevremenoj menopauzi.
Još neki od pojmova koje bismo svakako morali spomenuti bi bili postmenopauza i klimakterijum, u narodu poznat i kao klimaks. Postmenopauza označava čitav period koji se javlja nakon poslednje mensutracije, odnosno menopauze. Klimaks je zajednički naziv za više perioda, odnosno za perimenopauzu, menopauzu, kao i postmenopauzu.
Što se simptoma menopauze tiče, najčešće se izdvajaju produžene i bolne menstruacije sa različitim tegobama, koje se javljaju u periodu predmenopauze. Zbog pada hormona estrogena, a zatim i progesterona, 90% žena će iskusiti pojačan umor, a odmah zatim i nesanicu - u neverovatnih 75% slučajeva.
Naravno, hormoni deluju i na našu psihu, stoga nije čudno da dame prijavljuju i depresivna raspoloženja odnosno stanja, a ista su često propraćena i sa smanjenjem libida. Pored toga, dolazi i do čuvenih valunga za koje ste sigurno čuli, a oni predstavljaju talase vrućine, kao i preznojavanje koje se najčešće dešava tokom noći.
Spomenuli smo već smanjen libido, a važno je znati da njega najčešće prate i suvoća, kao i atrofija vagine. Ne smemo zaboraviti niti na povećanu šansu od pojave osteoporoze.
Sada, kada smo uobličili menopauzu i sve periode pre i nakon iste, biće nam jednostavnije da shvatimo šta možemo učiniti kako bismo pomogle same sebi.
Kao prvo, ne očajavajte, postoji mnogo rešenja da ublažite neprijatne tegobe! Na sreću, većina saveta koje ćete dobiti ovde su zapravo jednostavni i potpuno prirodni!
Uključite ove dodatke ishrani u svoju svakodnevnicu, te se najzad rešite neprijatnih simptoma perimenopauze, menopauze, te uopšteno klimakterija:
1. Vitamin D i kalcijum. Već smo napomenuli mogućnost nastanka osteoporoze, a upravo vitamin D i kalcijum mogu da Vam pomognu kod tegoba iste. Dodatak kalcijuma od 1000mg dnevno, kao i 800UI jedinica vitamina D dnevno će Vam pomoći da sačuvate zdravlje svojih kostiju!
2. Fitoestrogeni. Jasno nam je da tokom menopauze dolazi do naglog pada ženskog hormona estrogena, a ono što možemo da učinimo jeste da uključimo fitoestrogene u naš jelovnik. Kako? Na sreću, postoji mnogo namirnica koje su bogate fitoestrogenom, a neke od njih bi svakako bile soja, semenke lana i susama, breskve, jagode, pasulj, orasi, pistaći, kikiriki, beli luk, crno vino, kao i hlebovi od celog zrna žitarica. Sa ovakvom ishranom, bićete u mogućnosti ne samo da se rešite valunga, već i da popravite suvoću vagine, kao i da podignete libido.
3. Omega-3 masne kiseline. Ako niste ljubitelj ribe, obavezno razmislite o dodatku ishrani. Riblje ulje je veoma važno i zbog održavanja zdrave barijere kože, a istina je da ista postaje suva i tanka u periodu menopauze.
4. Koristite lubrikante. Seks može da bude bolan ukoliko je došlo do suvoće vagine, a u tom slučaju ste podložnije i razvoju različitih infekcija. Obavezno koristite lubrikant.
5. Borba protiv neželjenih dlačica. Nažalost, u periodu menopauze dolazi i do pojave neželjenih dlačica, a dame tvrde da im najviše problema zadaju one koje rastu na bradi i obrazima. Na sreću, u današnje vreme postoji mnoštvo izbora kada govorimo o opcijama depilacije, stoga se raspitajte kakve sve opcije imate na raspolaganju.
*Pojava bubuljica takođe nije retka pojava u periodu menopauze, a mi Vas savetujemo da razmislite o promeni sastava kreme za lice. Tokom 50-ih godina, najčešće koristimo hranljivije kreme zbog sprečavanja pojave bora, ali ako se borite se aknama - pređite na laganije, hidratantne kreme.
6. Nemojte se prepuštati promenama raspoloženja. Borite se protiv negativnih promena raspoloženja. Ako ste imale buran PMS tokom čitavog života, velika je šansa da će menopauza biti ista takva. Današnji ginekolozi čak preporučuju i blage anksiolitike za prvo prevladavanje perioda menopauze.
7. Razgovarajte. Razgovarajte sa osobama od poverenja na ovu temu. Nemojte ćutati. Podelite sa svojim suprugom ili partnerom kroz šta prolazite. Čak i opušten razgovor sa drugaricama može da nam učvrsti psihičko stanje, te da popravi raspoloženje. Na kraju krajeva - nismo same!
Da li Vam je ovaj članak bio od koristi?
Prethodni članak
Sledeći članak
Traži
Najnoviji članci
Izmene roditeljskog dodatka i naknade za porodilje
- Porodica
- 03. 10. 2024.