- Zdravlje
- 27. 10. 2022.
Informacije koje treba da znate o aneurizmi mozga
Moždana aneurizma prevashodno predstavlja abnormalno proširenje krvnih sudova, a cerebralna aneurizma na koju se najčešće misli kada se pomene sama reč, predstavlja abnormalno proširenje krvnih sudova u mozgu.
Aneurizma može da se javi kod bilo koga, pa čak i kod dece. Ipak, primećena je nešto češća pojava u dobi između 35 i 60 godina, pogotovo kod žena.
Zašto nastaje cerebralna aneurizma? Kada zid arterije vremenom postane nešto slabiji na određenom mestu, dolazi do pritiska koji sa sobom povlači stvaranje takozvane vreće, odnosno proširenja na krvnom sudu.
Male moždane aneurizme ne moraju da predstavljaju opasnost po zdravlje čoveka, ali ukoliko nastave da se povećavaju, može doći do velike opasnosti puknuća iste. U tom slučaju, govorimo o izlivu krvi. Faktori koji mogu da potpomognu nastajanje aneurizme jesu pušenje, različite povrede glave, oralni kontraceptivi , pa čak i neke vrste droga. Naravno, pored svih navedenih faktora ne možemo isključiti ni samu genetiku, a pominju se i određena zdravstvena stanja koja su usko vezana za moždanu aneurizmu, poput na primer, policističnih bubrega.
Najveći problem sa aneurizmom jeste taj što ljudi nemaju ama baš nikakve simptome, dok ne postane kasno (ako postane kasno). Ipak, neki od simptoma koji mogu da se vežu za moždanu aneurizmu su svakako glavobolje, pa i neuralgije, spušten očni kapak, dupla slika, te nejednake zenice.
Što se lečenja tiče, ako je aneurizma mala i ne predstavlja opasnost, ista se uglavnom prati. Veće aneurizme koje su potencijalna opasnost po zdravlje čoveka se uglavnom leče hirurškim putem.
Prethodni članak
Sledeći članak
Traži
Najnoviji članci
Otkrivena planeta veličine Zemlje
- Kultura
- 13. 11. 2024.
Kesten iz rerne - kao na žaru
- Kuhinja i recepti
- 13. 11. 2024.
Kako i zašto pun mesec utiče na ljude?
- Psihologija
- 08. 11. 2024.