- Zdravlje
- 14. 06. 2022.
Da li je crni hleb zaista zdraviji od belog?
Trudite se da se zdravije hranite, stoga birate crni hleb umesto belog? Verovatno ste se zapitali koliko takva odluka zaista utiče na vaše zdravlje, a evo i odgovora.
Mlađi naraštaji sve više izbegavaju beli hleb, navodeći da on ne samo da goji, već negativno utiče i na čitavo naše zdravlje. Da li je zdravije jesti crni ili beli hleb? To zavisi od ovih faktora:
1. Nema velike razlike u kalorijama. Dakle, ako ste odabrali crni hleb samo zato da biste izgubili koji kilogram viška - imamo loše vesti. Crni i beli hleb se ne razlikuju mnogo u kalorijama, odnosno i crni hleb može da bude kaloričniji od belog hleba, što svakako zavisi od proizvođača. Ipak, nisu skroz isti, što ćemo objasniti upravo u sledećoj stavci.
2. Hranljive materije. Bez obzira što ne postoji neka značajna razlika u broju kalorija u crnom i belom hlebu, ipak postoje neke razlike koje vezujemo za hranljive materije. Na primer, crni hleb ima više hranljivih materija nego beli.
Mnogi tvrde da beli hleb predstavlja samo prazne kalorije, odnosno gorivo koje sem kalorija ništa drugo ne nudi našem organizmu. No, da li je to tako?
3. Istina o crnom hlebu. Crni hleb se zapravo pravi od integralnog brašna. Brašno nije prerađeno, odnosno nisu uklonjene klice i mekinje. Neki stručnjaci tvrde da ovo može da predstavlja problem, jer mekinje su zapravo najprljaviji deo svake žitarice.
Ipak, crni hleb sadrži više hranljivih materija od belog, a posebno bismo izdvojili značaj vlakana, kao i vitamna B-6 i E. Tu su još i bakar, cink, magnezijum, te folna kiselina.
4. Koliko znamo o belom hlebu? Sem da je ukusan, upravo smo saznali i da ne sadrži najprljavije delove žitarice, odnosno mekinje, što ga može činiti i dobrim odabirom. Problem nastaje što velik broj proizvođača dodaje izbeljivače, kako bi hleb bio što primamljiviji. Kada ga usporedimo sa crnim hlebom, možemo da vidimo i da ima mnogo manje vlakana, no ipak ne predstavlja praznu kalorijsku bombu jer sadrži i vitamine i minerale.
Najvažnije od svega jeste da čitate etikete, posebno ako kupujete već upakovane i isečene hlebove. Njima se u najvećem broju slučajeva dodaje dosta aditiva kako bi što duže potrajali, što svakako ne predstavlja posebno zdrav izbor.
Kod mnogih tamnih hlebova je upitan i kvalitet integralnog brašna, odnosno činjenica da brašno možda uopšte nije integralno ili dolazi kao takvo u malom procentu.
Što se pekara tiče, spekulacije su kružile i oko farbanja hleba kako bi bio "crn", uz pomoć kafe i kakaoa.
Koji će biti vaš izbor, zaključićete sami...
Prethodni članak
Sledeći članak
Traži
Najnoviji članci
Izbor ribica za akvarijum
- Ljubimci
- 13. 09. 2024.
13.09. - Dan borbe protiv sepse
- Kultura
- 13. 09. 2024.
Puževa sluz u službi lepote
- Lepota
- 12. 09. 2024.