- Zdravlje
- 24. 08. 2022.
Alergija na ubod insekta
Alergije na ubod insekta se uglavnom najčešće plašimo na letovanju, a pogotovo kada se radi o našim mališanima. Donosimo korisne informacije koje je poželjno znati.
Alergija izazvana ubodom insekta nas često iznenadi. Verujemo da nismo alergični, barem ne da mi znamo. Nažalost, alergija izazvana ubodom insekta je u najvećem broju slučajeva veoma dramatičnih simptoma, a posebno je bitno znati da se mora na vreme reagovati.
Lekari tvrde da ukoliko se alergija ignoriše i ne preduzme se potrebni koraci, može doći čak i do smrtnog ishoda. Ako ste inače skloni alergijama, potrebno je da obratite posebnu pažnju.
Simptomi koji se najčešće javljaju nakon uboda insekta teku sledećim redosledom - prva najčešća pojava jeste osip, odnosno urtikarija, a zatim nastupaju otoci, mučnina, sa mogućnošću proliva i povraćanja. Ako se ne odreaguje, a alergijska reakcija se pogoršava, može doći i do smetnji sa disanjem, koje su praćene zviždanjem u grudima i vidno smetenošću.
Koji sve insekti mogu da izazovu alergijske reakcije?
1. Komarci. Ako ste alergični na ubod komarca, u najvećem broju slučajeva pojavljuje se nešto veći svrab i otok, a ono što može sa sigurnošću da vam potvrdi dijagnozu alergije bi bili natečeni očni kapci, kao i oticanje i crvenjenje sluzokože. Na sreću, uglavnom se primenjuje kreme sa antihistaminom, poput Sinopena, a alergija bi trebala da se povuče već nakon nekoliko dana terapije.
Ako ipak postoji mnogo ujeda, a osoba burno reaguje, poželjno je posetiti lekara kako bi se prepisala određena oralna terapija. Pripazite na mališane, kako ne bi stvorili velike razderotine na mestima ujeda, jer ista mogu da budu ulaz za bakterije, nakon čega bi terapija morala da se izvrši i putem antibakterijskih krema i gelova.
2. Pčele, ose i stršljeni. Ove alergijske reakcije na ubod insekta se verovatno najviše plašimo. U najvećem broju slučajeva, zahvaćene su ruke i noge, a otoci su mnogo veći i bolniji nego što je to slučaj kod alergije na ubod komarca. Najopasnija situacija jeste kada se ubod nalazi na mestu glave i vrata, a posebno oko usana. Stršljenovi i ose mogu da vas ubodu i više puta, što nije slučaj sa pčelom. Naravno, broj uboda uglavnom komplikuje čitavu situaciju. Nemojte se lečiti sami već obavezno posetite lekara, koji će vam u najvećem broju slučajeva prepisati oralnu terapiju antihistaminicima, a česta je i primena injekcija koje bi trebale da momentalno spreče dalje komplikovanje stanja, što je posebno važno kod dece.
3. Krpelji. Ako mnogo vremena provodite u prirodi, obratite pažnju i na ovu pošast. Ustvari, najbolji savet koji možete da dobijete u zaštiti protiv krpelja jeste upotreba jakog eteričnog ulja. Nikako nemojte sami pokušavati da izvadite krpelja, čak i ako primetite otok i crvenilo. Moguće je da otkinete samo telo, a da mu glava i dalje ostane pod vašom kožom. Krpelji mogu da budu i zarazni te da prenesu Lajmsku bolest. Ako krpelj ujede dete, mnogi pedijatri će vam savetovati i antibiotisku terapiju.
4. Buve. Uglavnom prave ubode koji su grupisani u formi grozdova. Tretman je uglavnom isti kao i za alergiju na ujed komarca. Ubod buve ipak više srvbi, a svrab može da potraje i do 10 dana.
Prethodni članak
Sledeći članak
Traži
Najnoviji članci
Zubni kamenac - korisne informacije
- Zdravlje
- 17. 09. 2024.
Aspergerov sindrom
- Psihologija
- 17. 09. 2024.
Najgore namirnice za bebe
- Porodica
- 16. 09. 2024.
Kako da sami napravite vanil šećer?
- Kuhinja i recepti
- 16. 09. 2024.