- Zdravlje
- 31. 07. 2022.
Ako vas boli donji deo leđa, moguće je da zadržavate nagomilan bes. Pogledajte kako emocije utiču na hronične bolove
Nagomilane negativne emocije se neminovno i fizički ispoljavaju na našem telu, a određene lokacije koje vam zadaju hronične bolove zapravo mogu da kažu mnogo i o stanju vaše psihe.
Nemojte hronične bolove svakodnevno pokušavati da rešite isključivo sa pilulama, već pročitajte zašto se naše emocije "gomilaju" na određenim delovima tela, zadajući nam bolne simptome:
1. Bolovi u donjem delu leđa. Uglavnom nastaju zbog diskus hernije i problema sa kičmenim diskovima, ali sigurni smo da ste primetili da kroz određene periode vaše stanje miruje, dok se pogoršava u nekim drugim situacijama? Istina je, bolovi u leđima se povećavaju sa stresom, a ponajviše su vezani za osećaje nagomilanog besa i tuge.
2. Vilica i vrat. Bolovi u vilici najčešće nastaju zbog bruksizma, odnosno nesvesnog stiskanja zuba tokom spavanja. Pretpostavljate, telo vam šalje signal da ste preterali sa stresom. Ipak, navodi se da bolove u vilici najčešće imaju ljudi koji su suviše dugo kontrolisali svoj bes i nagomilavali ga u telu i duši. Slično je i sa vratom - ako primetite da je često krut, ukočen, bolan, te napet kao struna - vreme je da zakažete spa odmor i u potpunosti se rešite nagomilanih briga, makar na kratko.
3. Bolovi u stomaku. Stomačne tegobe najčešće vezujemo za anksiozne situacije i brigu samu po sebi. Ako ste uz sve to razvili i iritabilni kolon na psihičkoj bazi, čega on uglavnom i jeste rezultat, vreme je da pronađete izduvni ventil u životu.
4. Tenzione glavobolje. Svakodnevne glavobolje bez pronađenog uzroka mogu da budu simptom preterane brige zbog obaveza koje niste u stanju da završite sami. Zapitajte se da li zaista morate da odradite sve to što piše na čuvenoj "to-do listi", te naučite kako da postavite zdrave prioritete koji donose prosperitet, a ne uništavaju vaše telo.
5. Sitna probadanja u prednjem delu vrata. Ako osetite sitna probadanja poput iglica na mestu gde vam je locirana štitna žlezda, potrudite se da se rešite nagomilanog stresa što pre, jer vam telo šalje uzbunu. Ovo znači da ste veoma dug period pod ekstremnim stresom koji vaše telo, a samim tim i štitna žlezda, ne mogu da podnesu. Okrenite se fizičkoj aktivnosti.
Prethodni članak
Sledeći članak
Traži
Najnoviji članci
Izmene roditeljskog dodatka i naknade za porodilje
- Porodica
- 03. 10. 2024.