- Zdravlje
- 30. 11. 2021.
1. decembar - Svetski dan borbe protiv HIV/AIDS-a
Od kada se pojavila u Sjedinjenim Američkim Država, pa do dana danas, AIDS je odnela preko 25 miliona života širom planete. Svetski dan borbe protiv side prvi put je obeležen 1988. godine, a od 1991. se crvena traka simbolizira sa ovim danom. Crvena traka predstavlja simbol solidarnosti sa obolelima, ali nas asocira i na borbu sa bolešću.
Trenutno širom sveta sa virusom HIV živi preko 34 miliona ljudi, od toga u Srbiji nešto oko 1770. Ipak, može se zaključiti da je broj obolelih osoba veći, a u Srbiji sigurno veći za još oko 1800 ljudi. Kako to znamo? Smatra se da većina obolelih ni ne zna da nosi HIV u sebi, jer saznaju tek kada se ispolje teži simptomi. Dakle, pravila su jasna - korišćenje kotracepcije kod svakog rizičnog polnog odnosa je obavezno, a ukoliko osoba sumnja da bi mogla da se zarazi HIV-om, važno je i da se testira. Testiranje je ključ svega kako bi se počelo pravovremeno lečenje.
Testiranje na HIV se obavlja brzo i lako, preko uzorka iz krvi. Pored toga, besplatno je, a može se obaviti u Institutima za javno zdravlje (u narodu poznato i kao "higijensko"). Ako se virus HIV otkrije na vreme, obolelima se može pružiti adekvatna nega, odnosno širok dijapazon lekova koji će sprečiti da se HIV razvije u AIDS. Što se lekova tiče, prepisuju se antiretrovirusni lekovi koji odlažu napredovanje infekcije. U proseku, HIV se razvija u AIDS za jednu deceniju, ako se oboleli ne leči. AIDS prestavlja poslednji stadijum infekcije, kada je organizam već previše oslabljen i može da poklekne zbog raznih zdravstvenih stanja - na primer, od upale pluća.
Dakle, test pre svega, jer su šanse za vođenje kvalitetnog života sve veće ako se HIV otkrije na vreme, a odgađanje nastajanja AIDS-a je delotvornije. Ukoliko neko i ima HIV i otkrije ga na vreme, leči se - može doslovno da živi gotovo neometano još 3-4 decenije! Ovo naravno zavisi od slučaja do slučaja, ali zabeleženi su podaci da postoje osobe koje su živele dugovečno i sa HIV-om.
*Sida predstavlja sindrom stečene imunodeficijencije, odnosno nemogućnosti organizma da se brani protiv različitih opasnosti, a najčešće od infekcija i tumora.
*Fredi Merkuri, pevač iz benda "Queen", je oboleo od HIV-a i umro od AIDS-a, odnosno upale pluća prouzrokovane infekcijom usled preoslabljenog imunog sistema.
Ono što predstavlja velik problem jeste stigmatizacija obolelih od side. Ljudi smatraju da se AIDS lako prenosi, na primer peškirom ili korišćenjem zajedničke čaše sa obolelim, ali to nije tačno. HIV se prenosi pre svega polnim odnosom, a posle toga preko krvi - najčešće preko igle zaraženog (na primer - heroinski ovisnici).
No, treba spomenuti da osoba koja je obolela od HIV-a ne mora nužno da vodi neuredan i riskantan život. Dovoljan je i samo 1 seksualni odnos sa jednom osobom koja je zaražena, kako bi osoba obolela. Dakle, nemojte suditi preuranjeno.
Osobe obolele od side tvrde da ih čak i zdravstveni radnici stigmatizuju na određen način.
Veruje se da se HIV prvi put pojavio među afričkim majmunima, a zatim se proširio na ljude koji su konzumirali zaraženo meso. Na sreću, HIV nije doneo pandemiju, ali je i dalje prisutan širom sveta.
Prethodni članak
Sledeći članak
Traži
Najnoviji članci
Izmene roditeljskog dodatka i naknade za porodilje
- Porodica
- 03. 10. 2024.