- Naslovna ›
- Zanimljivosti ›
- Šta treba da znamo o samoodbrani?
- Zanimljivosti
- 21. 03. 2024.
Šta treba da znamo o samoodbrani?
Koliko zaista znate o samoodbrani? Donosimo vam nekoliko najvažnijih činjenica.
U današnje vreme kada je nasilje u porastu na svim stranama, poželjno je da se informišemo o važnim stvarima poput samoodbrane.
Činjenica je da je femicid u Srbiji takođe u porastu. Samoodbranu zakon smatra pod nužnu odbranu, odnosno činjenicu da ćete se vi braniti tek onda kada vas neko napadne.
Ipak, i ovde treba biti oprezan, jer akt samoodbrane znači da je poželjno da znamo kada je dosta, odnosno kada trebamo da stanemo.
Ako pažljivo ne birate svoj stil odbrane ili ne poznajete važne činjenice o samoodbrani, rizikujete da upravo vi završite u zatvoru.
Recimo da vas je neko napao, a vi ste se branili. U toj odbrani povredili ste drugu stranu. Moguće je da ćete morati da dokazujete na sudu da ste silu primenili u samoodbrani.
Veliki broj ljudi u našoj zemlji tvrdi da su imali poteškoća da dokažu da nisu oni bili ti koji su napadali, već da su se samo branili.
Kako zakon vidi samoodbranu? Recimo da neko pokušava da vam uzme torbu. Ako u tom slučaju vi napadaču razbijete arkadu, biće teško dokazati da ste se samo branili.
Ako neko na vas nasrne sa palicom, vi ne smete da odgovorite sa pištoljem.
Još jedna interesantna činjenica je da ukoliko se bavite nekim borilačkim sportom, a nanesete nekome povredu, ovo može da bude otežavajuća okolnost na sudu.
Šta se dešava ukoliko nam neko upadne u stan? Nedavno smo čuli dosta vesti o pljačkašima stanova. Na koji način se odbraniti?
Po zakonu, ne biste smeli da napadnete lopova ni sekundu pre nego što vam kroči u stan, a takođe to ne smete da uradite kada on napusti vaš prostor. Verujemo da ste se do sada već iznervirali čitajući ovaj tekst, ali mi vas upoznajemo sa nekim osnovnim činjenicama i zakonima koji se primenjuju u našoj državi kada je reč o samoodbrani.
Dakle, šta smemo da radimo? Smete da nanesete onoliku štetu nasilniku koliko bi on potencijalno naneo vama, ili vam je već naneo. Ne postoji definitivna zakonska formula, ali ona u suštini glasi ovako - ne smete da iskoristite veću silu nego što je to potrebno da biste se odbranili i zaštitili.
Šta smemo da nosimo i koristimo kada je reč o samoodbrani? Punoletna lica imaju pravo da sa sobom nose gasne sprejeve i elektrošokere. Maloletna lica, a starija od 16 godina, mogu da nose gasne sprejeve, odnosno biber sprej.
U svakom slučaju, s obzirom na količinu nasilja koja nas svakodnevno okružuje, na svim ovim zakonima i uredbama bi se trebalo podosta poraditi.
Verujemo da vam se zakon ne dopada.
Na koji način biste ga vi promenili ili poboljšali?
Pročitajte i kako treba da se ponašamo za vreme požara, zemljotresa, te masovnih pucnjava.
Sledeći članak
Traži
Najnoviji članci
Ove stvari psi zaista ne vole kod svojih vlasnika
- Ljubimci
- 07. 12. 2024.
5 luksuznih boja za savršen jesenji autfit
- Moda
- 06. 12. 2024.
Jeftini dekor trendovi za jesen 2024
- Kuća
- 06. 12. 2024.