- Naslovna ›
- Zanimljivosti ›
- Kako se nasleđuju krvne grupe?
- Zanimljivosti
- 24. 05. 2022.
Kako se nasleđuju krvne grupe?

Niste sigurni da znate kako se nasleđuju krvne grupe? Otkrivamo od čega zavisi da li će neko po rođenju imati krvnu grupu A, B, AB, ili 0.
Zašto uopšte postoje različite krvne grupe? Naime, ljudska krv je podeljena u ove kategorije shodno prisutnosti određenih antigena, odnosno markera. Naravno, govorimo i u obrnutom smeru, odnosno o odsutnosti određenih antigena. Krvne grupe se najčešće rade u trudnoći, pre transfuzija, ali mogu da se radi i povodom potvrđivanja očinstva.
Antigeni koje prepoznajemo u krvi su AB0, a postoji i RH faktor, koji je RH-faktor ili RH-antigen (pozitivan). Što se krvne grupe A tiče, ona predstavlja grupu koja sadrži najviše antigena A u crvenim krvnim stanicama, dok se u plazmi nalaze antitela B krvne grupe.
Kod B krvne grupe, situacija je obrnuta. Kod 0 krvne grupe, nema niti jednog od pomenutih antigena u crvenim krvnim ćelijama. Što se plazme tiče, tu se nalaze i antitela na A i B.
Osobe koje imaju krvnu grupu 0 su univerzalni davaoci krvi.
No, kada u plazmi uopšte ne nalazimo antitela, a u crvenim krvnim ćelijama postoje i A i B, tada govorimo o AB grupi. Osobe sa AB krvnom grupom su zapravo pravi srećnici, jer mogu da primaju krv od bilo koga, odnosno univerzalni su primaoci.
Kada dođe do transfuzije, važno je da osoba koja prima krv ima iste antigene i crvene krvne stanice kao i osoba koja daje krv. Ukoliko se nažalost desi da se primi pogrešna krvna grupa, naša krv to prepoznaje kao strano telo, te napada crvene krvne ćelije.
Pored svega navedenog, kao što smo već i napisali, razlikuje se i RH faktor koji može da bude prisutan, a može i da bude negativan. Ovaj faktor je od velike važnosti za trudnice.
Na primer, ako žena ima RH negativan faktor, a nosi dete sa Rh pozitivnim faktorom, mogu da se dese određene komplikacije.
Mešanje krvi RH negativne majke sa RH pozitivnom bebom može da rezultira u stvaranju antitela, odnosno detetova krv može početi da uništava crvene krvne ćelije.
Hemolitička bolest takođe nije retka, a komplikacije svega navedenog mogu da dovedu čak i do smrtnog slučaja. Na sreću, danas postoji vakcina koja može da spreči navedene komplikacije. Prima se vakcina pod nazivom Rh-imunoglobulin.
Koju će krvnu grupu imati vaše dete? Ukoliko oba roditelja imaju krvnu grupu A, dete će takođe imati krvnu grupu A, ali može da ima i 0. Grupe koje ne može da ima su B i AB.
Ako je jedan roditelj krvne grupe A, dok drugi ima krvnu grupu B, dete može da ima bilo koju grupu. Ako roditelj ima A, a drugi roditelj ima krvnu grupu AB, dete može da ima sve grupe sem 0.
Kada je, na primer, majka krvne grupe A, a otac 0, dete će verovatno imati krvnu grupu A ili 0, dok ne može da ima AB ili B.
Kada su oba roditelja B, dete će imati ili B ili 0. Ako su B i 0, dete će imati istu krvnu grupu - odnosno, jednu od te dve.
Dva roditelja sa AB krvnom grupom mogu imati potomka bilo koje grupe, osim 0.
AB i 0 roditelj će imati dete A ili B krvne grupe, dok je nemoguće da dete ima krvnu grupu AB ili 0.
Što se duple 0 tiče, dete će svakako da nasledi baš tu krvnu grupu, odnosno nema šansu da nasledi A, B, ili AB krvnu grupu.
Prethodni članak
Sledeći članak
Traži
Najnoviji članci
Simptomi i lečenje gljivica na koži i noktima
- Zdravlje
- 26. 04. 2025.
Satrica - najukusnija prolećna salata
- Kuhinja i recepti
- 26. 04. 2025.