- Veze
- 28. 07. 2022.
Feminizam
Ukoliko niste sigurni da znate šta tačno obeležava reč feminizam, donosimo proverene i istinite činjenice vezane za ovaj snažan pojam. Nažalost, feminizam se i dalje pogrešno shvata širom sveta, a često mu se pripisuju i veoma negativne konotacije.
Feminizam sam po sebi predstavlja zbir svih društvenih pokreta koji u svojoj osnovi imaju branjenje prava žena, odnosno uspostavljanje ravnopravnosti žena u društvu na političkim, ekonomskim, kulturnim, socijalnim, te svim drugim mogućim osnovama.
Feminizam u svojoj ideologiji ima osnovu koja želi da oslobodi žene od nasilja, seksizma, te tradicionalno nametnutih uloga ženi, poput obaveze da mora da ispunjava standarde domaćice, supruge, kao i majke.
Današnji feminizam ne uključuje samo žene, već i muškarce, kako bi se stvorilo ravnopravno društvo u kojem svi podjednako snosimo odgovornost, te poštujemo svakoga ponaosob, kao i njihove životne stilove i odluke.
Prema feministkinjama, patrijarhat je glavni krivac koji je stavio ženu u podređen položaj. Globalna represija muškarca nad ženom, prema feminizmu, potiče od kuće, u kojoj muž ima glavnu reč, dok je žena podređena i često biva označena kao samo domaćica ili majka. Njene uloge u ekonomskim i politčkim sferama društva su u tom slučaju smanjene.
U samim početcima feminizma, cilj je bio na postizanju prava na istu visinu plate, odnosno cenjenje rada, a odmah zatim i ostvarivanja političkog prava na glasanje. Feminizam je evoluirao kako su se ovi ciljevi ostvarivali, te žene uspele da se izbore za bolja prava i pozicije u društvu.
Kada i gde je nastao feminizam kao pokret? Istorijske činjenice govore da je feminizam nastao u zapadnim zemljama u 19. veku.
On je zapravo bio samo jedna od posledica industrijske revolucije. Žene su svakim danom postajale potrebna radna snaga, a tada su se počele izjednačavati sa muškarcima. Takođe, tokom Prvog svetskog rata, mnoge žene su počele da zamenjuju i muškarce na frontu.
Problem sa pojmom feminizam je taj da većina ljudi koji ne znaju mnogo o ovom pokretu ga najčešće vezuju izričito za radikalni feminizam. Radikalni feminizam se uglavnom borio protiv uloge žene kao supruge, domaćice i majke.
Poenta nije da su se žene borile protiv ovih pojava, već je suština u tome da se treba imati izbor. Ona žena koja želi da bude domaćica, supruga i majka, ima puno pravo da tako i živi, dok ona koja to ne želi, ne bi trebala da se osuđuje.
Koji su fokusi današnjeg feminizma? Između ostalog, kao neki od najvažnijih zakona i ciljeva, navode se:
1. Jednaka građanska i politička prava. Kako za žene, tako i za muškarce. Ovde se dosta postiglo, ali i dalje ima mesta za razvoj situacije u korist žena.
2. Kontracepcija. Pravo na kontracepciju koja je besplatna. Ovo je važno iz mnogo razloga, a pogotovo kao oblik zaštite za žene koje ne žive u srećnim brakovima, kao niti željenim okolnostima.
3. Stop silovanju u braku. Mislimo da ovde ne moramo da kažemo ništa više - sve je jasno.
4. Jednake plate. Istina je da su i dan danas žene dosta manje plaćene od muškaraca. Potrebno je još dosta borbe kako bismo dostigli ravnopravnost na ekonomskom nivou. Pored toga, kao problem se navodi i diskriminacija prilikom zapošljavanja.
5. Stop nasilju u porodici. Veoma je važno da se ovaj vid nasilja u potpunosti iskoreni. Nikada ne treba zaboraviti koliko je feminizam kao pokret učinio za ugrožene žene širom sveta.
6. Stati na kraj seksualnoj eksploataciji. Istina je da su žene žrtve seksualne eksploatacije u mnogo većem broju od muškaraca.
Važno je u potpunosti stati na kraj ovoj pojavi, kako bi se zaštitile kako žene, tako i devojčice. Najveći problem sa seksualnom eksploatacijom dolazi od ekonomski nerazvijenih, odnosno siromašnih zemalja. Samim tim možemo da povežemo da žene koje nisu u stanju da ravnopravno zarađuju novac, dolaze i do ovog problema.
Još jedna stvar protiv koje se feminizam bori jeste gledanje na ženu kao na seksualni objekat.
Žensko ropstvo, iako se čini nemoguće, i dalje je aktuelno u 21. veku, a kako smo već napomenuli, najčešće se dešava u socijalno i ekonomsko nerazvijenim delovima planete.
7. Solidarnost. Feminizam takođe podstiče žensku solidarnost. Kao što smo naveli ranije u ovom tekstu, danas se u feminističke pokrete uključuje i sve veći broj muškaraca, kako bi dali podršku svojim prijateljicama, majkama, sestrama, suprugama...
Naveli smo samo neke od faktora za koje se feminizam bori. Potrudili smo se da uopšteno predočimo pozitivne strane feminizma, a da ne ulazimo u kontraverzna i osetljiva pitanja.
Kod nas, ženske studije se izučavaju na Fakultetu političkih nauka u Beogradu, a stručnjaci se bave time u kojem pravcu se feminizam razvija.
Kao što ste i sami mogli shvatiti, feminizam ima razna polazišta, ali je svako od njih doneseno u skladu sa zaštitom same žene.
Prema svemu navedenom, feminizam ne razara porodice. Ono što razara porodice jeste nasilje, kao i podređivanje žene u kući, a zatim i u celokupnom društvu i sistemu.
Prethodni članak
Sledeći članak
Traži
Najnoviji članci
Izbor ribica za akvarijum
- Ljubimci
- 13. 09. 2024.
13.09. - Dan borbe protiv sepse
- Kultura
- 13. 09. 2024.
Puževa sluz u službi lepote
- Lepota
- 12. 09. 2024.