- Naslovna ›
- Tehnologija ›
- TikTok pod istragom - velika zabrinutost da ova platforma nepovoljno utiče na decu
- Tehnologija
- 12. 04. 2022.
TikTok pod istragom - velika zabrinutost da ova platforma nepovoljno utiče na decu
TikTok predstavlja jednu od najpopularnijih platformi među decom i mladima, a od nedavno se spekuliše da ista preterano negativan uticaj na razvoj i život omladine.
Da li je TikTok prešao granicu i prekršio zakon o zaštiti potrošača? Navodi se da je TikTok platforma uistinu ugrozila javnost, a tužbe dolaze sa raznih strana. Do sada su ovu popularnu platformu tužili Nebraska, Nju Džerzi, Kalifornija, Florida, Kentaki i mnogi drugi.
Tužioci tvrde da se istraga mora hitno pokrenuti kako bi se utvrdilo kakvu je štetu ova platforma nanela deci, kao i žrtvama koje zbog nje imaju psihičke traume.
Poznato je da na TikTok-u često postoje takozvani "izazovi", koji u nekom smislu nagovaraju decu da isprobaju veoma opasne stvari. TikTok može biti i potencijalno mesto nasilja na Internetu, a "cyber" žrtve su uglavnom deca.
Čitava istraga se pokrenula nakon što je Džo Bajden, američki predsednik, istakao da će društvene mreže biti odgovorne za sve ekpserimente koje vrše kako bi se obogatile. U jednom momentu, spominjala se i novoimenovana Meta, koja danas obuhvata i platforme Fejsbuk i Instagram.
Roditelji širom sveta su zabrinuti zbog sadržaja koji se plasira na TikTok-u. Tvrde da im je sve teže kontrolisati kakav sadržaj njihova deca konzumiraju. Možete deci zabraniti da isti prate kod kuće, ali kada odu u školu - većina dece koristi ovu platformu, stoga je gotovo nemoguće izbeći štetne izazove i ideje koje potiču sa iste.
*TikTok je na 4.mestu po aplikacijama koje se najviše preuzimaju i koriste.
Koliko zapravo znamo o samom TikTok-u? Naime, ovo je kineska aplikacija koja svojim korisnicima omogućava da kreiraju i dele kraće video sadržaje. Mnogi tvrde da TikTok i ne predstavlja društvenu mrežu, već je više reč o muzičkoj aplikaciji.
*Ovo su neke od najuticajnijih influenserki na TikTok-u!
Na TikTok-u ćete uglavnom videti veoma mlade ljude i decu kako plešu, glume, ili pak izvode neke posebne trikove. Cilj je, kao i na svim društvenim mrežama odnosno platformama, da se skupi što veći broj posetilaca, odnosno lajkova i komentara. Cilj je zapravo biti primećen, a pored toga i ostvariti profit. No, da li taj profit dolazi od ugrožavanja bezbednosti dece?
Kada smo pogledali statistiku u našoj zemlji, primetili smo da je ova platforma popularna među mladim influenserima koji žele da podele svoje šale i novotarije sa ostalima iz generacije. Kod osoba starijih od 40 godina nije zabeleženo interesovanje za ovu aplikaciju.
Spekuliše se i da nije poznato šta se dešava sa podacima korisnika TikTok-a, s obzirom da se u Kini ne primenjuje ista zaštita privatnosti kao i širom sveta.
Poznato nam je da društvene mreže nije moguće napraviti ispod 13 godina. Da li deca to poštuju, ili se često dešava da lažno upišu godinu svoga rođenja?
Ako se pitate na koje načine možete da zaštitite svoje dete povodom bezbednosti na Internetu, pročitajte i ovaj članak.
Smatramo da se o nasilju i zaštiti na Internetu treba više govoriti. Virtualna realnost je previše prožeta u naše svakodnevne živote, stoga više na nju ne možemo gledati samo kao na izvor zabave i informisanja.
Prethodni članak
Sledeći članak
Traži
Najnoviji članci
Zubni kamenac - korisne informacije
- Zdravlje
- 17. 09. 2024.
Aspergerov sindrom
- Psihologija
- 17. 09. 2024.
Najgore namirnice za bebe
- Porodica
- 16. 09. 2024.
Kako da sami napravite vanil šećer?
- Kuhinja i recepti
- 16. 09. 2024.