- Putovanja
- 24. 07. 2022.
Saveti za ishranu pre i tokom dužeg putovanja
U jednom od naših prethodnih članaka smo podelili savete kako olakšati dugu vožnju autobusom , a sada vam donosimo još korisnih saveta vezanih za adekvatnu ishranu netom pre, kao i tokom putovanja.
Duža putovanja uglavnom predstavljaju stres za ljudski organizam, bez obzira koliko se radovali destinaciji na koju smo se zaputili.
Sigurni smo i da ste pomalo zabrinuti da li ćete tokom puta imati određenih stomačnih problema. Kako se to ne bi desilo i kako bi sve proteklo u najboljem mogućem redu, a vi se osećali dobro i sigurno tokom puta, poželjno je da ispoštujete sledeće smernice:
1. Večera dan pre puta. Ako putujete rano ujutro, poželjno je da se fokusirate na tajming i obilnost večere pre sutrašnjeg puta. Najbolje bi bilo da večera bude nešto ranije, a najkasnije do 19 časova, kako bi organizam stigao da svari hranu i kako biste se sjajno odmorili tokom noći.
Što se namirnica tiče, odaberite proteine i vlakna, ali ne suviše vlakana kako ne biste patili od nadimanja i gasova. Dobar predlog bi bila večera sačinjena od nemasnog mesa i neka lagana, sveža salata.
2. Ukoliko putujete kasno uveče. Putovanje kasno uveče takođe može da predstavlja izazov, jer niti možete niti trebate da gladujete tokom celog dana, kako biste bili sigurni da nećete imati stomačnih tegoba tokom puta. Neka doručak bude obilniji nego inače, a ručak neka bude lagan.
Nemojte jesti 2 sata pre puta, kako ne biste isprovocirali stomak. Nikako nemojte konzumirati namirnice koje inače ne jedete jer ne znate kako će vam telo reagovati.
Naš predlog bi bio jači doručak praćen proteinima, poput jaja, suvomesnatog, sireva, uz dodatak ugljenih hidrata koji će vam držati energiju tokom čitavog dana - izaberite punozrnaste hlebove ili peciva. Nemojte jesti kompote i suviše voća kako ne biste dobili dijareju.
3. Tečnost. I o ovome moramo da razmislimo, a posebno ukoliko smo krenuli na more - autobusom. Najbolje je da ništa ne pijete 3 sata pre puta, a da sa sobom ponesete malu flašicu. Kada budete sigurni kako će biti organizovane pauze i stajanja, možete da uskladite unos tečnosti sa tim. Izbegavajte mleko i voćne jogurte.
4. Probiotici. Obavezno ponesite probiotike sa sobom tokom putovanja. Naime, stomačni problemi su česti i pri samoj promeni klime, pa i vode koju ćete konzumirati. Probiotici, poput Linux-a, mogu da vas spasu višednevne dijareje.
5. Najbolja hrana u toku putovanja. Nemojte praviti premasne sendviče prepune majoneze jer to zaista može da poremeti vaš probavni sistem. Umesto toga, radije se fokusirajte na suvlja slana peciva ili grickalice.
Štapići će vam pomoći da ne dođete u situaciju da se borite sa grčevima i dijarejom. Neka ishrana u svakom slučaju bude blaga - ne pretrpavajte se, jer može i da vam pozli. Banane su takođe poželjne, kao i tamna čokolada.
6. Hrana koju treba izbegavati tokom dugog putovanja. Izbegavajte svu masnu hranu, salame, topljene sireve, kao i suviše vlakana - pogotovo ukoliko niste navikli na toliki unos istih. Već smo naveli da je dobro izbegavati i suviše lako svarljivo voće, kompote, a držite se podalje i od sladoleda.
Zaboravite na žvakaće gume jer će vam prepuniti stomak sa gasovima, a sigurni smo da ne želite to tokom višečasovnog sedenja. Sedenje samo po sebi stvara pritisak na creva, stoga ukoliko želite da osvežite dah - opredelite se za tvrde bombone.
Nadamo se da vam je ovaj tekst bio od koristi i da ste naučili nešto novo i korisno. Srećan put!
Prethodni članak
Sledeći članak
Traži
Najnoviji članci
Kako i zašto pun mesec utiče na ljude?
- Psihologija
- 08. 11. 2024.
Kako izgleda tipičan profil preljubnika?
- Veze
- 07. 11. 2024.
Starinski recept - ajnpren supa
- Kuhinja i recepti
- 07. 11. 2024.