- Naslovna ›
- Psihologija ›
- Pobačaj - tiha, usamljena patnja
- Psihologija
- 07. 06. 2022.
Pobačaj - tiha, usamljena patnja

Spontani pobačaj uveliko utiče na psihičko i emotivno stanje žena, a društvo i dalje odmahuje rukom umanjujući značaj ovakve vrste traume.
Šok, tuga, pa i osećaj krivice, česta su stanja kroz koja žena prolazi nakon spontanog pobačaja, odnosno gubitka rane trudnoće. Teška i intenzivna osećanja u kojima žena često razmišlja da li je sama doprinela ishodu trudnoće ostavlja traumu. Ne smemo zanemariti ni fizički oporavak kroz koji žena mora da prođe, a koji se razlikuje po tome na koji način je trudnoća završena.
Moramo se podsetiti da velik broj parova čeka na trudnoću godinama, te kada im se dodatno desi spontani pobačaj, situacija postaje veoma teška. Pod spontantim pobačajem smatramo svaku izgubljenu trudnoću pre 24. nedelje.

*Da li ste znali da 1 od 5 trudnoća završi spontanim pobačajem?
Svako misli da se to dešava nekom drugom, ili pak da nije tako često. Ljudi takođe umanjuju značaj veoma rano izgubljenih trudnoća. Na primer, dosta osoba neće moći da shvati ženinu patnju zbog toga "što se beba još nije razvila". Treba imati u vidu da takva majka možda sanja o tome da li izgubljen plod bio dečak ili devojčica, a uostalom - svi mi gradimo planove za budućnost. Kada se oni sruše u jednom trenutku, šok može da bude velik.
Ginekolozi širom sveta tvrde da se žene često osećaju krivima, misleći da su one učinile nešto pogrešno te naudile svom detetu. Istina je, naučno dokazana, a to je da stres, seks, fizička aktivnost, kao i putovanja - ne utiču na pobačaj! Da, postoje neki faktori koji mogu da povećaju rizik od spontanog pobačaja, ali to uglavnom nije nešto na šta je žena sama uticala.
Smatramo ovo veoma važnim kako bi majkama koje su prerano izgubile svoju decu dali do znanja da nema mesta krivici. Već im je i previše teško...
*Gotovo 80% spontanih pobačaja se dešava u prvom trimestru. Samo 1% žena doživi ponovljene pobačaje.
Nakon pobačaja, tu je i strah za sledeću trudnoću. Buduća majka nije u stanju da se opusti i uživa u 2. stanju. Potrebno joj je dati podršku, a ne osuđivati je neistinitim ili poluistinitim tvrdnjama.
Ne smemo zaboraviti ni činjenicu da i muškarci pate. Iako muškarci drugačije izražavaju svoje emocije, odnosno okrenuti su ka rešavanju problema, dobro je znati da je i njima teško.
Većina će misliti da muškarca rani pobačaj njegove partnerke izrazito ne pogađa, ali istina je drugačija - muškarac će se okrenuti na konkretno rešavanje problema, a to je u ovom slučaju smanjenje patnje svoje partnerke.

Ukoliko ste imale pobačaj, otvoreno razgovarajte sa svojim ginekologom, kao i izabranim lekarom od poverenja. Možete se učlaniti i u neke online grupe koje pružaju podršku majkama koje su izgubile bebe u ranim fazama trudnoće.
Slobodno tugujte, pustite situaciju da teče prirodnim tokom. Pričajte o tome kako se osećate. Nemojte trpati negativne emocije u sebe.
I naravno, dajte sebi vremena da ožiljak na srcu zaceli...
Mislimo na Vas.
Prethodni članak
Sledeći članak
Traži
Najnoviji članci
Znakovi da je beba završila sa sisanjem/hranjenjem
- Porodica
- 27. 11. 2023.
Štetnost preteranog unosa proteina
- Zdravlje
- 27. 11. 2023.
19.11. - Međunarodni dan muškaraca
- Kultura
- 16. 11. 2023.
Evo kako da na lep način kažete „ne“
- Veze
- 10. 11. 2023.