- Naslovna ›
- Psihologija ›
- Granični poremećaj ličnosti
- Psihologija
- 17. 06. 2022.
Granični poremećaj ličnosti
Ako primetite da ponavljate konstantno iste, ali pogrešne obrasce u životu, pročitajte ovaj članak. Uostalom, možda i prepoznate nekog bližnjeg, pa uspete da mu pomognete dok je još vreme.
Granični poremećaj ličnosti obavezno karakteriše pasivno neraspoloženje, ali i "sve ili ništa" pogled na svet. I dok se sa odrastanjem navikavamo da je život satkan od sivih nijansi, ljudi koji pate od ovog poremećaja ličnosti na sve gledaju isključivo kao na crno ili belo. Nerealna slika o sebi, kao i ponavljanje socijalno neprihvatljivog ponašanja su samo neki od simptoma, a evo šta još karakteriše granični poremećaj ličnosti:
1. Burni i kratkotrajni odnosi. Osobe nisu u stanju da održavaju duže veze. Na prvu svađu ili prvi problem reaguju previše burno, jer očekuju da se svi oko njih ponašaju baš na način na koji su oni zamislili. Kada se desi nešto loše, čak iako nije mnogo strašno, u glavi osobe sa graničnim poremećajem ličnosti se odvija potpuno drugi scenario koji sami nadograđuju po potrebi.
2. Ne zna šta hoće u životu. Često potpuno menja ciljeve, a ni u poslu nije stabilan. Osoba konstantno započinje nešto novo, jer šta god da započne u životu, shvata da ni to "nije dovoljno dobro". Uostalom, sledeća stavka će Vam objasniti i zašto je to tako.
3. Osoba se konstantno oseća prazno. Problem kod graničnog poremećaja jeste taj da osobe koje pate od njega apsolutno ništa ne ispunjava. Na kraju dana, ma kakav god on bio, te osobe će se osećati duboko i prazno iznutra.
4. Izazivanje nesreće. Droga i brza vožnja su samo neke od navike koje osobe sa graničnim poremećajem vole da praktikuju. Pokušavaju da pronađu uzbuđenje u životu jer se iznutra uvek osećaju prazno.
5. Prezaštićenost u detinjstvu - stakleno zvono. Živeti pod staklenim zvonom? Da, poznato nam je šta to znači. Mnoge osobe koje pate od graničnog poremaćaja ličnosti su zapravo bile prezaštićene u detinjstvu. Sada, kada su odrasli, oni očekuju da im se dalje svi povinuju za svaku potrebu i želju, kako su to činili njihovi roditelji.
6. Strah od napuštanja. Neverovatno, ali istinito - osobe sa graničnim poremećajem ličnosti takođe imaju velik strah od napuštanja. Kada sve to saberemo, doći ćemo do zaključka da osoba nije stigla da sazre i da se razvije, već konstantno očekuje da joj svi pomažu u životu.
I za kraj, osobe sa graničnim poremećajem ličnosti takođe žele da se svi ponašaju u skladu sa onim što su oni zamislili.
Lečenje je dugotrajno, odnosno zahteva psihoterapiju kroz čitav život. No, nemojte da Vas to sputa - i osobe sa graničnim poremećajem ličnosti mogu da žive ispunjen život, ako se na vreme uvidi problem.
Prethodni članak
Sledeći članak
Traži
Najnoviji članci
Kako i zašto pun mesec utiče na ljude?
- Psihologija
- 08. 11. 2024.
Kako izgleda tipičan profil preljubnika?
- Veze
- 07. 11. 2024.
Starinski recept - ajnpren supa
- Kuhinja i recepti
- 07. 11. 2024.