- Naslovna ›
- Psihologija ›
- Bolesti zavisnosti u porodici – šta možete da uradite
- Psihologija
- 18. 09. 2023.
Bolesti zavisnosti u porodici – šta možete da uradite
Svim zavisnostima je jedna stvar ista – a to je da zavisnik voli svoju zavisnost više od svega na svetu.
Na našem portalu smo već govorili o kockanju , alkoholizmu, te šta možete da preduzmete da vaše dete nikada ni ne poželi da proba drogu.
U ovom članku, pozabavićemo se najčešćim greškama koje porodica zavisnika pravi, a time produbljuje problem:
Finansijska podrška. Verovali ili ne, moguće je da podržavate negativno ponašanje člana porodice koji ima bolest zavisnosti. Na koji način? Kupujete mu hranu, plaćate račune – ili nešto treće. Dakle, na ovaj način stvarate atmosferu u kojoj zavisnik možete da nastavi sa svojim lošim navikama. Jasno nam je da to ne činite zbog njega, već zbog sebe i ostalih članova porodice, ali da bi zavisnik zaista shvatio kakve situacije stvara porodici, važno je da nema finansijsku podršku porodice koja mu omogućava da dalje neometano praktikuje svoje rđave navike bez ikakvih posledica.
Preuzimanje odgovornosti i posledice. U prethodnoj stavci smo objasnili zašto zavisnosti često dugo traju i to bez preteranih posledica po samog zavisnika – jer uglavnom uljuljkano žive u komforu svoje porodice ili prijatelja, koji ne dozvoljavaju da zavisnik nema šta da jede ili da završi na ulici. Za veoma velike zavisnike to je neminovno – odnosno neminovno je da iskuse sve negativne strane svoje zavisnosti kako bi najzad shvatili dokle su dogurali.
Vaše emocije. Mnogi tvrde i da im je teško da govore o emocijama koje im zavisnik stvara, odnosno o besu i sramoti. Pokušajte da pronađete način da otvoreno kažete zavisniku kako njegovo ponašanje utiče na vas. U početku će biti teško, ali šta vam drugo preostaje – što više ignorišete situaciju, pogoršavate problem.
Nemojte pravdati zavisnika. Roditelji su često ti koji pravdaju svoju decu koja imaju problema sa različitim vrstama zavisnosti. Često će reći – on je imao težak život, ili je neka treća osoba kriva za njegovu zavisnost. Činjenica je da to nije tačno – nemojte svaljivati krivicu na treću osobu ili eksterne faktore. Neka zavisnik shvati da je problem u njemu.
Ne „čistite za njima“. Recimo da je vaš sin upao u zamku kocke. Shvatate da on ima ogromne dugove, ali pokušavate vi da budete ta koja će da rešava njegove probleme.
Dižete kredite i otplaćujete dugove, nadajući se da je ovo poslednji put? Veoma velika greška – poenta čitavog ovog teksta je u tome da nažalost morate da pustite zavisnika da iskusi sve one posledice koje dolaze od njegovog ponašanja. Do tada ga štitite i podržavate njegovo negativno ponašanje.
Bolesti zavisnosti su nažalost veoma česte u našoj sredini, a sve veći broj mladih ljudi se odaje kockanju, o čemu više možete da pročitate u ovom članku.
Nadamo se da vam je ovaj članak bio od koristi. Srećno!
Prethodni članak
Traži
Najnoviji članci
Ove stvari psi zaista ne vole kod svojih vlasnika
- Ljubimci
- 07. 12. 2024.
5 luksuznih boja za savršen jesenji autfit
- Moda
- 06. 12. 2024.
Jeftini dekor trendovi za jesen 2024
- Kuća
- 06. 12. 2024.