- Porodica
- 25. 09. 2022.
Šta učiniti ako se beba zagrcne? Ove stvari spašavaju život
Ako deo hrane ili pića "zaluta" i nađe se u dušniku, tada možemo da govorimo o situaciji kada se osoba zagrcnula. Kod dece, to ume da bude nešto teže zbog činjenice da su i disajni putevi manji nego naši. Ipak, nemojte paničiti - umesto toga, primenite sledeće bezbednosne savete i korake.
Kada se beba zagrcne, te dođe do situacije da više ne može ni da plače ni da kašlje, često promeni boju lica i tada dolazi do problema sa disanjem, odnosno gušenjem. Bebe mogu da se zagrcnu iz više razloga, od halapljivosti, lošeg izbora flašice iz koje izlazi previše mleka ili neke druge tečnosti, zbog nekih fizičkih poteškoća, kao i činjenice da beba još uvek uči da guta.
Ako niste znali, istraživanje sprovedeno u Velikoj Britaniji govori kako svaki 5. roditelj ne zna šta da radi u situaciji kada se beba zagrcne, odnosno guši. Nemojte strahovati od ovakvih tema i izbegavati ih, jer pravi saveti mogu da vam pomognu da blagovremeno delujete i spasite bebin život.
1. Halapljivost. Ako se beba zagrcnula zbog toga što je unela nešto više hrane ili tečnosti nego što je trebalo, najbolje što možete da uradite jeste da je okrenete na bok, a zatim blago lupkate po leđima i čekate da tečnost izađe. Umirujte nemirnu bebu sa lepim rečima, ili čak pesmicom.
Ovo će neminovno pomoći i vama samima kako biste odreagovali što pribranije i staloženije.
Proverite cucle i flašice koje koristite - potrudite se da otvori ne budu suviše veliki, kao i da su iste prilagođene uzrastu deteta.
Šta ako beba ne izbaci višak tečnosti? Okrenite je na stomak, oslonite na svoja kolena, a zatim nastavite tapkanje između njenih lopatica.
2. Beba se zagrcnula tokom spavanja. Takozvano bljuckanje takođe nije retka pojava. Važno je znati da bebu treba da podignete nakon hranjenja kako bi podrignula. Veća je verovatnoća da se beba zagrcne i bljucka ako nije podrignula i ako je za spavanje položena na leđa.
3. Šta raditi ako se situacija ne poboljšava? Ako ste pokušali da primenite sve prethodne savete, a beba još uvek ne može da izbaci višak hrane ili tečnosti, te počinje da se guši, primenite sledeće korake.
Okrenite bebu na leđa i položite je na čvrstu podlogu, a zatim 5 puta pritisnite brzo prstima njene grudi tik nešto ispod bradavica. Ovo će pomoći dijafragmi i plućima da izbace dodatni vazduh i zalutalu tečnost ili deo hrane.
4. Pomoć. Ako ni prethodni savet ne deluje, obavezno nazovite hitnu pomoć, a dok oni ne stignu praktikujte sledeće korake. Bebi koja leži na leđima podignite glavu u nazad, otvorite joj usta i prstima zapušite nosić. Prislonite svoja usta i započnite proces veštačkog disanja koji ćete ponoviti 5 puta.
Kompresija bebinih grudi kako biste joj pomogli da samostalno diše je takođe obavezna. Pritisnite grudni koš sa jednom rukom, kako bi se blago povio, a zatim pustite, te ponovite ovu radnju 30 puta dok hitna pomoć ne stigne.
*Niste sigurni u svoje znanje iz prve pomoći? Pročitajte i ovaj članak.
Prethodni članak
Sledeći članak
Traži
Najnoviji članci
Izbor ribica za akvarijum
- Ljubimci
- 13. 09. 2024.
13.09. - Dan borbe protiv sepse
- Kultura
- 13. 09. 2024.
Puževa sluz u službi lepote
- Lepota
- 12. 09. 2024.