- Porodica
- 31. 08. 2022.
Kako olakšati prve mesece sa trojkama?
Blizanci su zahtevni, a evo kako da uspete da držite sve konce u rukama prvih meseci kada dobijete bebe trojke.
Kada rodite dete, svakako vas čeka jedan zahtevan period pred sobom - uhodavanje, upoznavanje sa detetom, neprospavane noći, oporavak od porođaja, dojenje i laktacija, kao i kreiranje nove rutine u vašoj porodici. E sad, kako to sve izgleda puta 3?
Iako se mnogi uplaše kada čuju da im stižu bebe trojke, posle uvek kažu kako je to najbolja stvar koja im se desila u životu.
Čekate trojke i zabrinuti ste kako da se organizujete tokom prvih par nedelja kada dođete kući? Evo nekih korisnih saveta:
1. Uvek sve u isto vreme. Možda ste idealizovali dojenje na zahtev, ali moraćemo da budemo realni - vi ste sada u situaciji da je najvažnije da sve postignete, makar prosečno, a ne da se bavite mnogim sitnicama. Kada se jedna beba probudi i gladna je, probudite i druge dve bebe. Potrebno je da sve obavljate u isto vreme, za šta će vam svakako biti potreban partner ili neka druga osoba od pomoći.
Dakle, nema onoga - jednu bebu hranim, druga beba spava. Jer će se upravo ta druga beba probuditi za pola sata da je hranite, a nakon pola sata ili sat i treća - što jednostavno ni fizički nećete moći da postignete.
Čim jedna beba zaplače da treba da se presvlači ili hrani, budite i druge dve i obavite i sa njima sve na isti način. Ovako ćete imati više prostora i vremena za odmor do sledeće nege beba, a odmor će vam definitivno trebati - svaka minuta se računa kada imate trojke!
2. Adaptirano mleko nije bauk. Gotovo da je nemoguće isključivo dojiti trojke, osim ako nemate širok dijapazon pomoćnika. Shvatite da adaptirano mleko nije bauk. Ustvari, većina beba trojki se rodi prevremeno, stoga je njima potrebna specijalno kreirana formula dohrane, koja je obogaćena raznim nutrijentima, a pre svega gvožđem. Ovo svakako ne znači da u potpunosti morate da odustanete od ideje dojenja - dojenje je više od hrane...
3. U redu je da se majka nekada više privrži detetu koje je treba. Pošto smo već naveli da se trojke uglavnom rađaju ranije, često se dešava i da je jedna beba slabija ili bolešljivija od drugih. U redu je da toj bebi posvećujete više pažnje, odnosno nege, jer vas ta beba u tom periodu više i treba. Nemojte osećati krivicu i nabijati sebi tenziju da isto toliko energije morate da potrošite na sve 3 bebe.
4. Pomoć je obavezna. Sigurni smo da to i same shvatate, ali da - pomoć je obavezna, barem tokom prvih par nedelja, da ne kažemo meseci sa trojkama. Ne ustručavajte se da je tražite, kao i primite kada vam je ponuđena, bez obzira o kakvoj vrsti pomoći se radi.
*Prigrlite sve bebi aparate 21.veka – sterilizatore, grejače za flašice, bebi monitore, bebi ljuljaške, te sve drugo što smatrate da vam može biti od koristi.
5. Vaše fizičko i mentalno stanje je važnije nego što mislite. Ne dozvolite sebi da "padnete s' nogu", jer vas ta deca trebaju i još mnogo godina kasnije. Uostalom, verujemo da ste čule za izreku - "Srećna mama, srećna beba".
Ako vam se ovaj članak dopao i ako ste pročitali savete koje smatrate korisnim povodom beba trojki, podelite članak i sa drugim majkama koje očekuju trojke. Srećno!
Prethodni članak
Traži
Najnoviji članci
Izmene roditeljskog dodatka i naknade za porodilje
- Porodica
- 03. 10. 2024.