- Kultura
- 23. 04. 2023.
24.04. - Svetski dan laboratorijskih životinja
Kakav je položaj laboratorijskih životinja i šta može da se uradi po tom pitanju, saznaćete upravo u ovom tekstu.
Pitanje o položaju laboratorijskih životinja pokrenulo se davne 1979. godine u Velikoj Britaniji od strane Nacionalnog antivivisekcijskog društva. Iako je UN priznao 24. april kao Svetski dan laboratorijskih životinja, činjenica je da još uvek nije zvanično uvršten kao važan dan širom sveta.
Zbog čega nam je toliko teško da razmislimo šta sve možemo da preduzmemo kako bismo zaštitili nedužne laboratorijske životinje? I dok jedna struja ljudi tvrdi da bi ovakve eksperimente trebalo zauvek zabraniti, drugi odgovaraju da bez eksperimenata nad životinjama ne bismo mogli doći do važnih saznanja za ljude. Govori se kako nauka ne bi uspela da napreduje istim tokom kao i sada, ukoliko bismo iz laboratorijskih vežbi i eksperimenata isključili životinje.
Verujemo da se mnogo toga ipak može uraditi - kako unaprediti živote laboratorijskih životinja i zaštititi ih od stresa i trauma kroz koje ne moraju nužno da prolaze? Gde je ta granica koja pokazuje kada je nešto nužno, kada dovoljno, a kada je samo urađeno iz zanemarivanja osećanja životinja? Mnogi se brane time da rade za viši cilj, za poboljšanje uslova čovečanstva.
Prvi zakon o zaštiti životinja donet je veoma davne 1876. godine u Velikoj Britaniji. Neki od zakona koji bi trebalo primenjivati prilikom upotrebe životinja u ekperimentalne svrhe neminovno uključuju i sledeće:
1. Ne smemo upotrebljavati životinje u eksperimentu ukoliko se isti može izvesti i putem čistog posmatranja. Činjenica je da mnogi naučnici tvrde kako bi metod posmatranja mogao biti uspešan, ali bi zahtevao mnogo duže vremena da se izvede, odnosno da se donesu zaključci.
2. Dostižni ciljevi eksperimenata. Životinje u eksperimentu smeju da se koriste samo ukoliko je postavljen cilj laboratorije realan i dostižan.
3. Zabranjeno je nepotrebno ponavljanje eksperimenata što znači da naučnici moraju da budu upoznati sa prethodnim istim ili sličnim eksperimentima, kako se oni ne bi ponavljali.
4. Patnja životinja mora da bude svedena na minimum.
Činjenica je da se eksperimenti na životinjama vrše i zbog raznih proizvoda koje koristimo na dnevnom nivou. Tu mislimo i na šminku, kao i na dekorativnu kozmetiku. Ako ste ljubitelj životinja i pitate se šta vi možete da uradite, mi vam predlažemo da barem pređete na "cruelty-free" proizvode, odnosno one koji nisu testirani na životinjama. Više o tome možete da pročitate u ovim člancima.
Prethodni članak
Sledeći članak
Traži
Najnoviji članci
Izmene roditeljskog dodatka i naknade za porodilje
- Porodica
- 03. 10. 2024.