- Kultura
- 20. 12. 2021.
20.12. Međunarodni dan ljudske solidarnosti
Solidarnost - ovaj pojam za svaku osobu može da predstavlja nešto drugačije, ali u svakom slučaju, solidarnost uvek uključuje empatiju, odnosno saosećajnost sa drugim bićem. Kako se ponašamo kada saosećamo sa drugima?
Pre svega, uviđamo njihove probleme, razumemo situaciju u kojoj se nalaze, a zatim - želimo da pružimo pomoć. Zašto pružamo pomoć? Zato što možemo.
"Zaštiti slabijeg od sebe."
"Uvek budi velikodušan."
"Deli sa drugima."
"Ko ima, neka pomogne onome ko nema."
"Srećan si ako imaš - jer možeš dati, a ne moraš tražiti od drugoga - već imaš dovoljno!"
"Ljubav se ne troši deljenjem, već se samo povećava, odnosno umnožava."
"Suprotnost ljubavi nikada nije bila mržnja, već ravnodušnost."
Kada jedna sveća upali drugu, ona ne gubi ništa - a daje novi plamen, novu nadu. Bez zajedništva, život u našem društvu ne bi bio moguć. Iz tog razloga, pozivamo Vas da zajedno proslavimo Međunarodni dan ljudske solidarnosti!
Jedinstvo je u raznolikosti svih živih bića na ovoj planeti, a posebno nas ljudi jer upravo mi imamo šansu da pomognemo jedni drugima. U svetu u kojem je nejednakost među ljudima sve veća, potreba za solidarnošću mora biti sve snažnija, kako bismo zajedno prebrodili teška vremena.
Saosećajte se sa drugima, ne samo kada se vesele, već i onda kada pate. Podeljena sreća postaje dupla sreća, a podeljena patnja biva umanjena za osobu koja je u teškom životnom periodu. Upravo tako zajedno napredujemo, kada imamo više srećnih i zadovoljnih jedinki u našem celokupnom društvu.
Zajedništvo je odvajkada povezivalo ljude, i iz tog razloga smo uspeli da opstanemo čak i kada se činilo da šanse ne postoje...
Globalni problemi koji pogađaju svakoga od nas na neki način uvek će zahtevati kolektivni pristup. Samo kolektivni pristup sa instinskom empatijom može da donose rešenja i nadu za bolji svet sutra. Ne okrećite leđa u strahu jer tuđa tuga i problem nisu prelazni. Radije pružite podršku i osmeh, jer podrška i topla reč su itekako prelazni, da ne kažemo "zarazni", odnosno blagotvorno se šire na sve ljude koji će i sami poželeti da slede vaš primer!
Znate kako se kaže - ako želite da promenite svet, uvek krenite od sebe. Budite ta promena koju želite da vidite!
***Emil Dirkem je bio francuski sociolog koji se temeljno bavio pojmom ljudske solidarnosti. Dirkem je bio osnivač moderne sociologije, a ono što je uvideo jeste to da je solidarnost temelj baš svake društvene zajednice, odnosno da ista predstavlja društveni opstanak, ali i napredak. Etički imperativ? Svakako da, ali ne iz pukog pravila, već iz istinske ljudske želje za uzajamnim pomaganjem, a samim tim i napredovanjem.***
Mislite da ne možete mnogo pomoći nekome? Krenite sa malim stvarima. Zapitajte se koliko hrane bacate na nedeljnom nivou, a možda čak i dnevnom. Nemojte biti lenji - odvojite višak hrane u posebnu ambalažu, te u krajnjem slučaju ostavite na neko vidno mesto beskućnicima ili ljudima koji nemaju za obrok.
Imate li možda viška odeće? Postoje brojne organizacije, poput Crvenog Krsta, koji će sigurno jedva čekati da prime Vaš paket.
Nekome malo znači mnogo, a u današnjem materijalistički, odnosno potrošački orijentisanom svetu, izgubili smo kompas koliko toga imamo, a koliko toga je zapravo čoveku potrebno.
Raspitajte se za svratišta, za decu na Kosovu, za humanitarne organizacije - delujte onoliko koliko možete. Kada svi budemo delovali onoliko koliko možemo, a možemo mnogo, sa kolektivnom svešću promena će biti svakako neminovna, ali i velika...
Prethodni članak
Sledeći članak
Traži
Najnoviji članci
Izmene roditeljskog dodatka i naknade za porodilje
- Porodica
- 03. 10. 2024.