- Kultura
- 01. 04. 2022.
01.04. Dan šale
Aprililili? Sigurni smo da vam je ovo bio jedan od zabavnijih dana u godini kada ste bili mali, a mnogi su na ovaj datum bližnjima spremali razne bezopasne smicalice, a sve u službi zabave, smeha i razonode. No, znate li zašto na prvi april slavimo ovaj dan?
Cilj dana šale je da nekoga dovedemo u smešnu i zabavnu situaciju, a čest je slučaj i da se na 01.04. šire lažne vesti. Naravno, radi se o takvim vestima koje ne bi trebale nikome da naude. Ukoliko vas je od jutros neko već "nasamario", verovatno ste zaboravili da je prvi april.
Ko će smisliti najbolju prvoaprilsku šalu? Među decom i mladima ovaj dan je veoma popularan. Neke zemlje imaju pravilo da se prvoaprilske šale mogu zbijati samo do podneva. Na primer, u Južnoafričkoj Republici, Australiji, te Ujedinjenom Kraljevstvu, ako ste spavali do podneva - propustili ste Dan šale. Poznat je i izraz "April Fool", što bi u prevodu značilo da osoba koja smisli neku šalu, vic ili lažnu vest, a objavi je nakon podneva, ispada prvoaprilska budala.
Kod nas, šale, smicalice, lažne vesti kao i vicevi dele se tokom čitavog dana. No, znate li kada se prvi april po prvi put počeo povezivati sa šalama? Naime, priča datira iz daleke prošlosti, odnosno 1392. godine. Navodi se da su Čoserove Kanterberijske priče prvi put dovedene u poveznicu sa danom šale.
Kenterberijske priče zapravo predstavljaju zbirku pesama koju je napisao Džefri Čoser. Humor i satira ovog pisca su uspeli da nasmeju mnoge čitatelje, a on se potrudio da detaljno opiše baš svakog junaka u svojim pričama. Navodi se da su se gotovo svi slojevi društva mogli pronaći u njegovom stilu humora.
Verzija po kojoj je Dan šale nastao kada su mnoge zemlje slavljenje Nove godine pomerile sa 25.03. na 01.01. je takođe aktuelna. Osobe koje su i dalje slavile Novu godinu na 25. mart, iako je datum bio pomeren, bivali su ismevani od strane drugih, jer su obeležavali Novu godinu sve do 01. aprila.
Bez obzira koji je povod bio za obeležavanje Dana šale, danas ga smatramo kao jedan veseo dan, koji nema razloga da propustimo.
Želeli bismo da se osvrnemo i na poznate smicalice vezane za 01. april. Jedna od zanimljivijih smicalica koja je objavljena na ovaj dan 1998. godine dolazila je od strane Burger King-a u SAD. Naime, napravili su reklamu gde su predstavili hamburgere za levoruke osobe, a sadržaj iz istog im je curio sa desne strane.
Još jedna od poznatijih smicalica bi bila i ona povezana sa TV emisijom Panorama, koja se prikazivala na BBC-u 1957. Čuvena Berba špageta je govorila o šaljivoj priči u kojoj su prikazani Švajcarci koji gaje špagete na drveću te ih beru. Priča je imala velik odjek, što u prilog govori činjenica da su se ljudi javljali redakciji zapitkujući na koji način bi i sami mogli da uzgajaju špagete.
Prethodni članak
Sledeći članak
Traži
Najnoviji članci
Zubni kamenac - korisne informacije
- Zdravlje
- 17. 09. 2024.
Aspergerov sindrom
- Psihologija
- 17. 09. 2024.
Najgore namirnice za bebe
- Porodica
- 16. 09. 2024.
Kako da sami napravite vanil šećer?
- Kuhinja i recepti
- 16. 09. 2024.