- Kuća
- 13. 03. 2023.
Saveti za podstanare - ovo je ključ za slaganje sa stanodavcem
Kako bi život u vašem novom stanu bio što komforniji i lepši, potrebno je i da imate dobar odnos sa stanodavcem, a to ćete postići uz sledeće savete.
U jednom od prethodnih članaka smo već pokušali da damo konkretne savete stanodavcima koji su u potrazi za idealnim podstanarima , a u ovom članku ćemo se pozabaviti i sa suprotnom stranom - kako da vaš život u novom iznajmljenom stanu bude što bolji i komforniji, odnosno kako da živite kao da ste kod svoje kuće. Ovi saveti su ključni:
1. Sami morate znati šta tražite. Pre polaska u obilazak različitih stanova, poželjno je da sednete i razmislite kakvom životnom prostoru težite. Koliki stan vam treba, na kojoj lokaciji, da li želite da isti bude namešten ili prazan, kada planirate da se uselite, kolika kirija vam odgovara i slično. Naravno, poželjno je da za početak barem okvirno znate čemu težite, kako biste se uopšte i mogli upustiti u avanturu potražnje stana.
2. Ne zaboravite na sve ove "sitnice". Da li živite sami, ili sa partnerom, a možda i porodično sa decom? Da li imate kućne ljubimce - obavezno proverite kakav je stav stanodavca povodom ovog pitanja. Pored toga, tu su i neke druge "sitnice", poput one da li ste pušač.
Pitajte da li je dozvoljeno da "pravite žurke", odnosno da često imate velik broj ljudi u stanu - mnogi stanodavci nisu oduševljeni ovom idejom, pre svega zbog buke koja će smetati komšijama. Ako je stan namešten, nije loše da pitate da li smete da pravite razmeštaj.
3. Napravite ugovor. Ne mora biti konkretno formalan, ali nije loša ideja da zajedno sa svojim stanodavcem napravite ugovor. Napišite sva moguća pravila kojih možete da se setite.
Nemojte misliti da se bilo šta podrazumeva - stvari za koje često smatramo da se podrazumevaju uglavnom budu izvor konflikta, ako ne sada onda svakako u budućnosti. Ugovor će vas štititi i ukoliko se stanodavac predomisli, odnosno poželi da se useli u svoj stan, ili da isti proda. Imaćete dovoljno vremena da nađete novi životni prostor.
4. Dogovor kuću gradi. Proaktivno i otvoreno razgovarajte sa svojim potencijalnim stanodavcem - pripremite svoje dokumente, novac, kao i ugovor koji smo prethodno pomenuli. Saslušajte koji su njihovi uslovi, a zatim sagledajte da li se uklapate. Slobodno pitajte i kakav je komšiluk, odnosno zgrada ili okolina životnog prostora koji planirate da iznajmite.
5. Poštujte tuđi životni prostor. Ako ste u nameštenom stanu, maksimalno se potrudite da sačuvate životni prostor svog stanodavca i održavajte ga urednim. Ukoliko do štete i dođe, nemojte pokušavati da izbegnete nadoknadu. Sigurni smo da će i sam stanodavac razumeti da se nezgode nekada događaju.
Pored ovih navedenih saveta, imamo još jedan - ukoliko ste pronašli potencijalni novi životni prostor, ali biste ga rado preuredili ili renovirali ukoliko stanodavac to dozvoljava, ne ustručavajte se da im date predlog - većina stanodavaca će se lako dogovoriti oko renoviranja, odnosno mogu da vam izađu u susret da vi nešto renovirate ili sredite, a da umesto toga ne plaćate kiriju i slično. Kao što smo rekli pod stavkom broj 4, dogovor kuću gradi.
Prethodni članak
Sledeći članak
Traži
Najnoviji članci
Šuga u školama i vrtićima Srbije
- Zdravlje
- 10. 10. 2024.
Moderne boje i tehnike za zidove u 2024. godini
- Kuća
- 10. 10. 2024.
Ko je pod dodatnim rizikom za razvoj raka dojke?
- Zdravlje
- 09. 10. 2024.