- Kuća
- 20. 04. 2023.
Moljci i kako ih se rešiti
Mali leptiri uskih krila koji uništavaju vašu odeću.
Da li znate da moljci zapravo predstavljaju jednu od najčešćih štetočina koju pronalazimo u domovima ljudi? Činjenica je da isti variraju u izgledu i veličini, što neminovno zavisi i od same vrste moljca. Predstavljaju insekte iz reda Lepidoptera, a do sada je poznato preko 3,000 vrsta istih.
Na sreću, većina moljaca različitih vrsta ne predstavlja baš nikakvu opasnost po vas, ali neke vrste mogu da naprave veliku štetu u vašem domu. Upravo ćemo se tim vrstama moljaca i baviti u ovom članku.
Na moljce u domu najčešće pomislimo kada primetimo oštećenje garderobe, pa i hrane. U najvećem broju slučajeva, primetićete ih u kuhinji ili vašem garderoberu. Mnogi se iznenade kada moljce pronađu u posudama u kojima drže brašno, pirinač, ili ječam.
Važno je znati da zaražene zalihe hrane nije sigurno konzumirati. Odnosno, iste ćete morati da bacite, a zatim da izvršite dezinsekciju u vašem domu.
Nakon toga sledi čišćenje prostorija gde su moljci boravili. Već smo napomenuli da se poseban fokus stavlja na ormare i kuhinjske elemente. Svežu hranu, odnosno one namirnice koje nisu kontamirane od strane moljaca je poželjno hermetički zatvoriti.
Zatim na scenu stupaju profesionalci koji se bave dezinsekcijom moljaca. To će biti vaša opcija ukoliko duži vremenski period niste boravili u određenoj kući ili stanu, a moljci su se isuviše nakotili.
Ako to ipak nije vaš slučaj, donosimo i neke druge proverene načine uz pomoću kojih ćete moći da se rešite moljaca. Naravno, sigurni smo da ste čuli za lavandu u borbi protiv moljaca. Istu je potrebno staviti u ormare i kuhinjske ormariće i fijoke, ali znajte da lavanda mora da bude sveža. Ona koja je isparela neće delovati na moljce, što bi značilo da lavandu često treba zameniti novim kesicama iste.
Postoji i jedan domaći recept protiv moljaca, a potrebno je da napravite rastvor kako biste očistili područja na kojima su moljci boravili. Pripremite pola litre vode, malu kašiku rakije, te 2 kašike ulja čajevca. Ovaj rastvor je pogodan i za čišćenje, ali će služiti i kao klopka za moljce.
Ako se plašite da će moljci uništiti vašu skupocenu odeću poput kaputa ili krznene jakne, preporučujemo da u džepove istih stavite tablete od naftalina.
Tu je i stari dobri provereni trik sa korom od narandže, a iste držite na mestima na kojima očekujete pojavu moljaca.
Suv cvet ili list geranijuma takođe možete da položite u ormare i ormariće. Moljci ne podnose ovaj miris i definitivno ćete biti sigurni da se drže dalje od vašeg doma.
Sapuni jakog mirisa, kao i većina eteričnih ulja, držaće moljce podalje od vašeg stana ili kuće. Jednostavno, moljci ne mogu da podnesu jake mirise. Otvorene sapune možete da stavite i u svoje ormare, kako biste bili sigurni da će odeća ostati sačuvana.
Pored svega navedenog, želeli bismo da podelimo još jedan starinski recept koji sigurno deluje, a to je beli luk i sirće. Pošto je ovakva mešavina mirisa neprijatna i za samog čoveka, preporučujemo da ovaj recept koristite dok se rešavate moljaca.
Beli luk je potrebno staviti na mesta na koja dolaze moljci, a posle ista prebrisati sirćetom. Nije loša opcija kada se tek useljavate u neki prostor, jer je brzo delotvorna, a nećete i sami morati da trpite neprijatne mirise.
Prethodni članak
Sledeći članak
Traži
Najnoviji članci
Izbor ribica za akvarijum
- Ljubimci
- 13. 09. 2024.
13.09. - Dan borbe protiv sepse
- Kultura
- 13. 09. 2024.
Puževa sluz u službi lepote
- Lepota
- 12. 09. 2024.