- Zdravlje
- 02. 11. 2022.
Zaustavljanje laktacije - prekid dojenja
Laktacija se prekida da li zbog prirodnog odrastanja deteta, da li zbog potrebe uzimanja terapije, povratka na posao, ili milion drugih razloga. Bez obzira koji je razlog Vaše odluke za prekidom dojenja, u ovom članku ćete dobiti korisne informacije.
Stručnjaci za dojenje tvrde da je najbolji razlog za prekid dojenja onaj kada beba sama odluči da više ne želi da sisa, ali svima nam je dobro poznato da dojenje često ne ide planirano, stoga je svaka osuda na majku koja ne doji strogo zabranjena.
Većina studija ipak potvrđuje da je preporučen period dojenja do godinu dana, iako mnogi smatraju da je i produženo dojenje korisno. U svakom slučaju, nagli prestanak dojenja može da bude šok i za mamu i za bebu, a osim fizičkog bola i otečenosti grudi, mogu da se jave i emotivne smetnje, poput tuge i blage depresije.
Majke koje uživaju u dojenju umeju teško da podnesu prekid laktacije, te na period dojenja gledaju setno.
Postepeno odvikavanje od sisanja je uvek bolja opcija, ukoliko je majka u mogućnosti da to izvede. Kada govorimo o naglom prekidu dojenja, ono se uglavnom dešava zbog određenih zdravstvenih stanja majke, dok kod povratka na posao, na primer, možemo da planiramo postepeno odvikavanje bebe od sisanja.
Kako se to radi? Pre svega, počinje se smanjenjem broja sisanja u toku dana, kao i skraćivanjem vremena trajanja istog. Na ovaj način, laktacija se postepeno smanjuje, što neminovno olakšava fizičke tegobe koje mogu da nastanu pri odluci za prekid dojenja.
Dakle, izbacuje se jedan po jedan podoj dnevno, sve dok se u potpunosti ne ukine. Majke tvrde da najčešće ostavljaju večernji podoj za kraj, jer to umiruje bebu i obezbeđuje kvalitetan san.
*Neke majke se odlučuju i za smanjenje podoja, pa čak i za potpuni prekid laktacije čim deca počnu da jednu čvrstu hranu.
Laktaciju možemo da prekinemo na više načina, a neki od njih bi bili:
1. Prekid laktacije izmlazanjem. Možemo da ga vršimo kako ručno, tako i određenim pumpicama. Ovo je dobar način ukoliko je beba sama odlučila da prestane da sisa, a Vi i dalje imate mleka. Važno je znati da trebate da se izmazate toliko da grudi ne budu tvrde, a opet nikako do kraja, kako se ne bi podsticala nova proizvodnja mleka. S vremenom, razmak između potrebe za izmlazanjem će se produžavati, a na kraju će Vaše dojke prestati sa proizvodnjom mleka.
*Majke tvrde da im je prilikom olakšavanja težine u grudima pomagao i običan list kupusa! Naime, sve što treba da učinite kako dojke ne bi bile teške i tvrde jeste da stavite 2 sveža lista kupusa na grudi. Praktično je što doslovno mogu da stanu i u grudnjak, a ova tehnika može da se primeni kada ste kući.
2. Prekid dojenja sa medikamentima. Drugi način prekida laktacije bi bio sa lekovima, a najvažnije od svega jeste da ih ne pijete na svoju ruku. Obavezno se posavetujte sa stručnjakom pre nego što posegnete za lekovima za prekid laktacije. Mnoge mame tvrde i da ovi lekovi imaju dosta nuspojava, a jedna od najčešćih je svakako mučnina i povraćanje.
3. Prirodni načini. Pored već navedenog čudesnog lista kupusa, postoje još neki narodski običaji koji se koriste kada na prirodan način želimo da prekinemo laktaciju. Majke koje imaju iskustva sa dojenjem i prekidom istog tvrde da su im se korisnim pokazali i čaj od peršuna, kao i čaj od žalfije.
Kao što smo već naveli, prekid dojenja može da se dešava iz beskonačno mnogo razloga. U skladu sa tim koji je razlog prekida podoja, na taj način ćete odabrati i pogodnu metodu za zaustavljanje laktacije. I zapamtite, nema veze i ako dojenje mora da se prekine pre određenog vremena koje ste Vi sebi zacrtali u glavi. Bebu je u svakom slučaju bolje dojiti barem neki period, nego uopšte ne. Uostalom, dojenje je mnogo više od mleka – na taj način se stvara i posebna veza između majke i bebe.
Ukoliko u dojenju pak uopšte niste uživale, te želite da obustavite laktaciju, takođe nema potrebe da sebi nabijate krivicu.
Prethodni članak
Sledeći članak
Traži
Najnoviji članci
Izmene roditeljskog dodatka i naknade za porodilje
- Porodica
- 03. 10. 2024.