- Zdravlje
- 03. 02. 2022.
Svetski dan borbe protiv raka - 04. februar

SZO obeležava svetski dan borbe protiv raka 04.02., a Međunarodno udruženje za borbu protiv raka je pre 3 godine započelo kampanju koja nosi slogan - "Ja sam, ja hoću". Šta nam poručuje ovaj slogan? On nas podseća na to da i mi kao pojedinci možemo da utičemo na globalnu pojavu masovnog maligniteta, a da što nas više bude razmišljalo u ovom pravcu, promena će biti veća.
Moć timskog rada nikada ne sme da bude zanemarena kada govorimo o ovom tipu problema. Počevši od nas samih, pa preko porodice, kroz školovanje, edukacije, te obrazovanje uopšteno, pa sve kroz medicinske ustanove. Moramo biti iskreni sa Vama, dosadašnji podaci vezani za malignitet i nisu baš optimistični.
Na primer, statistika od samo pre 2 godine govori da je u 2021. godini broj registrovanih malignih bolesti porastao na 19,3 miliona ljudi, za razliku od 2020. godine. Nažalost, od toga je bilo i 9,9 miliona smrtnih slučajeva. Dakle, taj porast je samo od 2019. godine, a to je ono najsvežije što možemo da vidimo.

Šta je uticalo da se ove brojke povećaju? Pre svega, moramo se podsetiti da na to direktno utiče i celokupno povećan broj stanovništva. Tu su i promenjeni socijalni i ekonomski razvoj. Zemlje ubrzanog ekonomskog razvoja svakako prijavljuju povećan broj maligniteta. Često se govori o infekcijama i pojavi malignih oblika tumora, ali treba znati da statistika navodi da je 16% tumora nastalo od hronične infekcije. Kada se priča o infekciji i pojavi raka, uglavnom se misli na HPV, kao i razvoj raka grlića materice. Možemo reći:”Zdravstvo je zakazalo”, ali se uvek moramo podsetiti da pre svega mi sami treba da stavimo prst na čelo i razmislimo koliko zaista vremena odvajamo za redovne lekarske preglede, odnosno godišnje preventivne preglede.
Šta nam je potrebno? Preventivni programi i edukacija bi trebali biti obavezni. Ustvari, to bi bio samo korak broj 1 ka nekoj promeni. O malignitetu se ne govori mnogo niti u školama. Čini se da je to problem samo starije populacije, što nije tačno. Korisne navike treba da stičemo od malih nogu, isto kao i potrebne informacije koje će nam pomoći da na vreme reagujemo, a najpre vodimo računa o svom zdravlju.
Rak pluća, debelog creva, kao i dojke su najčešće pojave maligniteta. Redovni godišnji pregledi bi svakako mogli da preduprede nastanak većih problema.

Malignitet debelog creva može da se otkrije i izleči u ranoj fazi. Ukoliko u porodici imate slučajeve obolelih od ovog tipa raka, obavezno posećujte gastroenterologa barem svake 3 godine. Pregled koji će moći da pokaže da li je sa Vašim probavnim sistemom sve u redu ne mora da boli. Najverovatnije ćete biti upućeni da proverite uzorak stolice na unutrašnje krvarenje, koje nije vidljivo golim okom. U razvijenijim zemljama, ovaj pregled je čak postao i obavezan, a rade ga osobe starije od 50 godina - jednom godišnje.
Rak pluća je najčešći kod muškaraca, dok kod žena to svakako predstavlja rak dojke. Treba znati da je rak dojke moguće u potpunosti izlečiti kada se otkrije u početnoj fazi, a sve što treba da učinite jeste da radite mesečni samopregled grudi (najbolje 5 dana nakon ciklusa), a zatim odlazite na redovan godišnji ultrazvuk dojki. Nakon 40. godine života potrebno je ići i na mamografiju. Sva tri tipa pregleda ne isključuju jedan drugi, već se nadopunjuju.
Rak grlića materice je takođe i dalje velik problem širom sveta, a pogotovo u našoj zemlji. BBC News je objavio da više od 90% žena u Srbiji ne ide na redovne preglede kod ginekologa! Obavezan je redovan godišnji ginekološki pregled koji svakoj ženi može da pomogne da spreči nastanak malignog oblika tumora. Redovan PAPA test nikako ne bi trebalo preskakati. Ako još uvek niste bile kod ginekologa, znajte da je uvek pravo vreme da odete! Pročitajte neke od naših saveta kako biste prevladale eventualni strah, te otklonile nedoumice vezane za prvi ginekološki pregled.

Da li ste znali da je dve trećine faktora koji mogu da utiču na pojavu kancera zapravo moguće prevenirati? Budimo odgovorni - edukujmo se o zdravlju, promenimo štetne navike, a najvažnije od svega - počnimo da odlazimo na redovne godišnje preglede koji nam mogu spasiti život.
Šta možete da učinite već danas da prevenirate kancer, odnosno da učestvujete u globalnom smanjenju pojave maligniteta:
*odaberite zdrav način života;
*shvatite da rano otkrivanje raka spašava život;
*pružite podršku drugima;
*...te da istu i primite;
*da ne gledate na rak kao na još jednu od tabu tema o kojoj treba ćutati, već upravo suprotno!

Formiranje fondova za kontrolu raka bi trebalo da bude obavezno u svakom društvu. Ono što nam je trenutno najpotrebnije svakako jeste i poboljšan pristup zdravstvenoj nezi osoba obolelih od raka.
Prethodni članak
Sledeći članak
Traži
Najnoviji članci
Otkrivene nove fascinantne činjenice o Suncu
- Kultura
- 05. 03. 2025.
Sačuvajte plodnost što duže - uz ove savete
- Zdravlje
- 04. 03. 2025.
Ne znate da koristite kineske štapiće za jelo?
- Zanimljivosti
- 04. 03. 2025.