- Zdravlje
- 05. 10. 2022.
Serklaž u trudnoći - za i protiv
Ojačavanje grlića materice je često potrebno kod žena koje prirodno imaju manji grlić, kojima se grlić skratio zbog određenih procedura, poput konizacije, kod višeplodnih trudnoća, te istorije prevremenog porođaja uzrokovanog skraćivanjem grlića.
Grlić materice predstavlja donji deo materice koji se prirodno otvara u vaginu. U trudnoći je potrebno da on ostane čvrst, dovoljno dugačak, kao i da se ne otvara pre vremena. Kao što smo već naveli, kod nekih žena grlić materice ne može da izdrži pritisak kasnijih meseci trudnoće, te omekšava, otvara se i skraćuje, što dovodi do porođaja kada beba još nije u potpunosti zrela.
Serklaž se primenjuje decenijama, a mišljenja povodom ove procedure su različitima. Postoji transvaginalni serklaž, koji se najčešće primenjuje, kao i transabdominalni serklaž koji se radi kroz stomak, a koji se u današnje vreme gotovo više i ne primenjuje.
Da li je serklaž spas, pitali smo ginekologa...
Pre svega, važno je znati da serklaž nije univerzalno sredstvo koje će spasiti trudnoću kod svake žene. Prvo moramo sagledati čitav problem, odnosno zbog čega se serklaž stavlja?
Ako serklaž stavljamo preventivno, kada je na primer trudnica ranije imala konizaciju grlića, veće su šanse da serklaž donese dobrobiti, odnosno da se trudnoća uz pomoću njega iznese do kraja.
Preventivni serklaž se uglavnom stavlja oko 16. ili 17. nedelje trudnoće, a čest je i kod mama koje nose blizance ili trojke.
Serklaž se može staviti sve do 28. nedelje trudnoće (što smo videli u praksi, iako doktori tvrde da je 24. nedelja granica), ukoliko je potrebna hitna intervencija kako bi se sprečio prevremeni porođaj i naglo skraćivanje grlića.
Ako je žena imala istoriju prevremenih porođaja, neki ginekolozi čak savetuju da se serklaž stavi i u 12. nedelji trudnoće.
Važno je znati da serklaž ima i svoje negativne strane. Iako se govori da se serklaž stavlja kako bi se sprečio prevremeni porođaj, neka istraživanja govore da on može i da potakne prevremeni porođaj, a najčešće kod žena kojima je grlić manji od 25mm.
Serklaž takođe može da poveća šansu za infekcije u trudnoći, a svesni smo da i infekcije mogu da utiču na zdravlje majke i bebe, a takođe da prouzrokuju prevremeni porođaj.
Rizici od serklaža bi bili krvarenje, upala posteljice, te odlubljivanje posteljice. Što se samog tretmana tiče, ne morate se plašiti boli - izvodi se pod lokalnom ili opštom anestezijom, te ne traje dugo. Trudnice nakon toga uglavnom ostanu još koji dan u bolnici, kako bi se sprečile eventualne kontrakcije koje se pojave. Serklaž se skida oko 37. nedelje trudnoće, i skidanje gotovo da nećete ni osetiti - traje jednu sekundu.
Nakon toga, većina žena se porodi prirodno u veoma brzom roku. Ako imate zakazan carski rez , bićete primljeni koji dan ranije, kako porođaj ne bi krenuo prirodnim putem.
Zašto serklaž? U visokorizičnim trudnoćama je često preporučeno mirovanje, a moramo biti svesni da za većinu žena to uopšte nije izvodljivo. Problem nastaje i kada već imate malo dete kući, a trudni ste. Nemoguće je mirovati u tom slučaju. O samom mirovanju u trudnoći se takođe sve više govori u negativnom kontekstu, jer može da ima veoma loše posledice po majčino zdravlje. Napušteno je stanovište da je mirovanje u trudnoći uvek dobro.
Ipak, za neke dame, serklaž predstavlja pravi spas, i mogu da nastave da uživaju u trudnoći potpuno nesmetano i bez uzdržavanja od svakodnevnih aktivnosti. Kod drugih žena je i pored serklaža preporučeno strogo mirovanje, kao i uzdržavanje od seksualnih aktivnosti. U svakom slučaju, kao što i sami možete da vidite, sve zavisi od trudnice do trudnice.
Sledeći članak
Traži
Najnoviji članci
Izbor ribica za akvarijum
- Ljubimci
- 13. 09. 2024.
13.09. - Dan borbe protiv sepse
- Kultura
- 13. 09. 2024.
Puževa sluz u službi lepote
- Lepota
- 12. 09. 2024.