- Zdravlje
- 29. 05. 2024.
Pokreti bebe u stomaku - šta je normalno, a šta možda i nije
Evo koji pokreti bebe su normalni, a koji bi možda mogli da vas zabrinu.
Gotovo da nema trudnice koja ne brine o barem nečemu, ali što se tiče pokreta bebe u stomaku verujemo da ste barem jednom do sada pomislili: “ Da li je ovo normalno i da li je sve u redu?”
Napravićemo veoma kratak i vrlo jasan spisak 3 normalne i uobičajene aktivnosti bebe u stomaku, kao i 3 potencijalna problema koji mogu da ukažu da bebini pokreti zahtevaju više pažnje, često i od strane lekara.
Kako izgledaju normalni bebini pokreti?
1. Pokrete ćete najčešće osetiti između 16. i 24. nedelje trudnoće. Ovo svakako zavisi i od toga koja vam je trudnoća po redu. U prvoj trudnoći, pokreti se najčešće osete nešto kasnije. Trudnice tvrde da i položaj posteljice može da odredi koliko rano i koliko intenzivno ćete osećati bebine pokrete u stomaku. Ako je posteljica iza, pokrete ćete osetiti ranije i verovatno će biti intenzivniji, nego kada je posteljica napred.
2. Bebe imaju svoj ritam pokreta već od 32. nedelje, a isti je individualan za svaku bebu. Oko 32. nedelje ćete moći da uhvatite ritam bebine aktivnosti i da tako pratite da li je sve u redu. Imajte na umu da je svaka beba različita, pa se ritam pokreta može razlikovati od trudnoće do trudnoće.
3. Beba zauzima različite položaje u stomaku. Pogotovo dok je beba manja, osećaćete je na različitim mestima u stomaku, i to je sasvim normalno.
Bebini pokreti koji bi možda trebali da dobiju više pažnje - ako imate sva 3 navedena, možda je najbolje da posetite svog lekara, odnosno akušera:
1. Beba je prestala da se pomera pred kraj trudnoće. Iako mnogi veruju da bebe prestanu da se pomeraju u stomaku pred kraj trudnoće ili tik pred porođaj, nemojte olako shvatiti tu činjenicu. Da, vaša beba sada ima manje mesta, ali ako u potpunosti prestane da se pomera, ipak je bolje proveriti da li je sve u redu, a posebno srčanu radnju.
2. Bebini pokreti su prestali ili su se veoma smanjili, bez obzira na nedelju trudnoće. Nekada je beba bila aktivna u stomaku, a sada primećujete da se sve slabije javlja. Pokreti su slabi, gotovo neosetni.
3. Niste osetili bebu duže od 3 dana. Do 2 dana je u redu, ali ako se vaša beba ne javlja čak i kada legnete na bok i pojedete nešto slatko, možda je bolje otići na dodatnu kontrolu kod ginekologa.
Ovaj članak nije napravljen kako bi vas zastrašio, već kako bi vam pomogao da sačuvate život i zdravlje vaše bebe.
Prethodni članak
Sledeći članak
Traži
Najnoviji članci
Kuglof - izdvojeni recepti
- Kuhinja i recepti
- 17. 01. 2025.
Saveti za negu kože tokom zimskih meseci
- Lepota
- 15. 01. 2025.