- Zdravlje
- 21. 02. 2024.
Osteoporoza - evo kako da ojačate kosti
Ojačajte kosti na vreme kako bi sprečili eventualne lomove u budućnosti.
Tiha bolest koja u najvećem procentu pogađa žene - da, reč je upravo o osteoporozi.
U ovom članku, naučićemo koji su to faktori rizika za nastanak osteoporoze, kakve simptome zadaje, kako se dijagnostifikuje, te šta možemo da učinimo kako bismo ojačali naše kosti i sprečili lomove istih.
Činjenica je da naše kosti gube gustinu sa godinama, što može da postane opasno u poznijim godinama života gde bi vas čak i pad sa sopstvene visine mogao odvesti u prelome kostiju.
Menopauza pre navršene 45. godine života je svakako jedan od najvećih faktora koji mogu da utiču na razvoj osteoporoze, a tu su i nasledni faktori, veoma nizak BMI, nedostatak fizičke aktivnosti, te navike poput duvana i konzumiranja alkohola.
Najveći problem kod ove bolesti je upravo taj što ona ne zadaje simptome, a mnogi tek kasno shvate da je imaju.
Kako se onda ustanovi da osoba ima osteoporozu? U najvećem broju slučajeva, do dijagnoze se dolazi kada i prilikom malog pada osoba razvije traumu, odnosno povredu koja uključuje prelom kostiju i zgloba.
Ono što mnogi ne znaju jeste činjenica da vaše kosti vole opterećenje - dakle, fizička aktivnost koja opterećuje kosti je broj 1 način da prevenirate nastanak osteoporoze.
Vitamin D je takođe od veoma velikog značaja kod smanjenja šansi za nastanak osteoporoze, a pored kalcijuma za kojeg svi znaju, vitamin D pomaže da se kalcijum uopšte usvoji u vašem organizmu. Tu je i vitamin K2, a dobra je vest da većina suplemenata vitamina D sada dolazi sa dodatim K2.
Kada bismo trebali da izdvojimo jednu zabludu vezanu za osteoporozu, to bi svakako bila misao da se ova bolest ne može izlečiti, odnosno da se ne leči.
Postoje lekovi i injekcije za osteoporozu, a lekovi se uglavnom piju samo jednom nedeljno ili jednom mesečno, dok se injekcije daju ili na 3 meseca ili jednom godišnje.
Iako osteoporoza neće zadavati bolove i narušavati vaš kvalitet života, činjenica je da preko 70% osoba koje zadobiju prelome prouzrokovane osteoporozom nisu samostalni u obavljanju svakodnevnih životnih obaveza, što uveliko remeti kvalitet života.
Najveći problem svakako predstavljaju prelomi pršljenova.
Prethodni članak
Sledeći članak
Traži
Najnoviji članci
Izbor ribica za akvarijum
- Ljubimci
- 13. 09. 2024.
13.09. - Dan borbe protiv sepse
- Kultura
- 13. 09. 2024.
Puževa sluz u službi lepote
- Lepota
- 12. 09. 2024.