- Zdravlje
- 20. 07. 2022.
Hiperpigmentacija lica

Hiperpigmentacijske mrlje mogu da se aktiviraju već sa prvim prolećnim zracima sunca, naravno, kod onih dama koje su preko zime te iste mrlje uspele da smanje. Ako vam se svake godine aktiviraju mrlje i hiperpigmentacijske fleke sa toplim mesecima, saznajte zašto je to tako, šta možete učiniti, te koji su prirodni načini za rešavanje ovog problema u sledećem tekstu.
Hiperpigmentacija nastaje usled prekomerne proizvodnje melanina u organizmu, odnosno koži, a važno je napomenuti da ovo stanje ne predstavlja nikakvu opasnu bolest, već više estetski problem. Hiperpigmentacijske mrlje mogu da budu u rasponu nijansi od svetlo smeđe, pa sve do crne.
U najvećem broju slučajeva, javljaju se na licu, ali neretko i po ramenima, odnosno gornjem delu leđa.
U ovom članku, pod hiperpigmentacijskim promenama računamo i pegice - urođene ili nastale od sunčanja, kao i kloazmu, trudnički hiperpigmentacijski problem.
Kod staračkih pega, uglavnom govorimo o hiperpigmentacijskim promenama koje su smeštene na rukama, odnosno šakama.

Uzroci nastanka hiperpigmentacijskih promena su sledeći:
1. Genetski faktor. Kao i kod većine kožnih promena, genetski uticaj se jednostavno ne može izbeći. Neke osobe su podložnije razvijanju hiperpigmentacije od drugih. Sledeća stavka će dodatno objasniti ovaj fenomen.
2. Sunčevi zraci. U najvećem broju slučajeva, pegicama i mrljama od sunca su podložnije osobe sa osetljivom kožom, odnosno svetlijim tenom. Nije pravilo da se hiperpigmentacijske fleke pojavljuju isključivo kod osoba svetlog tena, ali su one svakako osetljivije na ove promene. Čak i solarijum može da podstakne stvaranje hiperpigmentacije.
3. Hormonske promene. Hormonske promene u organizmu takođe mogu da podstaknu pojavu hiperpigmentacijskih mrlja. Kao što smo već i naveli, kloazma, odnosno melazma, koja se pojavljuje u trudnoći, uglavnom je rezultat velikih promena hormona u organizmu. U velikom broju slučajeva, hiperpigmentacija koja je nastala u trudnoći se nakon trudnoće spontano povlači sama od sebe.

4. Povrede kože. Verovali ili ne, čak i sitne povrede kože mogu da dovedu do pojave hiperpigmentacijskih fleka. Na primer, ukoliko same istiskujete bubuljice, rizikujete kasniju pojavu fleka na licu. Potrebno je da spomenemo i depilaciju, u ovom slučaju depilaciju nausnica ili brade.
Moguće je da vam koža potamni na ovim delovima, ukoliko se depilirate tokom dana, a zatim izađete napolje na sunčeve zrake. U najvećem broju slučajeva, ovakav tip hiperpigmentacije više liči na senku.
Sledeći članak
Traži
Najnoviji članci
Otkrivene nove fascinantne činjenice o Suncu
- Kultura
- 05. 03. 2025.
Sačuvajte plodnost što duže - uz ove savete
- Zdravlje
- 04. 03. 2025.
Ne znate da koristite kineske štapiće za jelo?
- Zanimljivosti
- 04. 03. 2025.