- Zdravlje
- 04. 07. 2022.
Hijatus hernija - želudačna kila
Kila na želudcu zadaje probleme mnogim ljudima, a u ovom članku ćemo objasniti kako i zašto nastaje, te šta možete učiniti da rešite ovaj neprijatan zdravstveni problem, ili makar kako da ublažite simptome.
Ono što izdvaja hijatus herniju od drugih zdravstvenih problema jeste da se često ne otkrije na vreme, a ume da imitira mnoge druge bolesti, baš iz razloga što zadaje šijaset simptoma.
Najveći broj osoba koje pate od želudačne kile kao osnovne simptome navode veoma plitko disanje, odnosno nemogućnost da udahnu do kraja. Pored toga, zabeležena je i veća zadihanost pri fizičkim aktivnostima, pa čak i pri dužem hodanju. Otežano varenje se podrazumeva, a isto prate i nadutost i gorušica.
Nervoza i anksioznost idu ruku pod ruku sa navedenim tegobama, a posebno kada se svemu pridruži konstantan osećaj težine u želucu.
Hijatus hernija, kao i svaka druga hernija, odnosno kila, nastaje kada unutrašnji deo tela vrši pritisak na neko područje koje tu ne pripada. Doslovno ga gura. Otvor koji povezuje želudac i jednjak stvara ispupčenje, a upravo tu se i nalazi želudačna kila. Samo ime joj objašnjava sve - hijatus je jednjak, a hernija, kako je već rečeno, označava svaku kilu.
Aksijalna hijatus hernija je najčešći oblik želudačne kile, a poznata je i pod nazivom klizajuća. Postoje 4 različite vrste želudačnih kila. Pošto se aksijalna hernija javlja u najvećem broju slučajeva, te je ona ta koja zadaje simptome, upravo njom ćemo se i pozabaviti u daljem tekstu.
Možete li da verujete da je hijatus hernija toliko česta, da se pretpostavlja da više od 50% osoba starosti iznad 50 godina pati od ovog problema? Kada se pojavila, te koji je njen tačan uzrok nastanka, teško je reći. Ipak, postoje neke poveznice kada govorimo o faktorima rizika nastanka hijatus hernije, a neki od njih bi bili:
1. Uopšteno loše stanje creva. Zapaljenski procesi u probavnom traktu koji se ponavljaju iz dana u dan mogu da budu uzrok nastanka želudačne kile. Konzumiranje nezdrave, odnosno prerađene hrane takođe povećava rizik.
2. Gojaznost. Pritisak na abdomen, uz slabe mišiće stomaka i povećanu telesnu težinu se takođe povezuje sa hijatus hernijom.
3. Problem sa histaminom. Ukoliko konzumirate previše hrane koja povećava histamin u organizmu, rizikujete pojavu hijatus hernije. Histamin je povezan sa alergenima u hrani.
*Čak i ishrana siromašna nutrijentima potrebnim za zdrav organizam može da bude okidač za nastanak želudačne kile.
4. Trudnoća. Razvoj fetusa stvara velik pritisak na stomak, a organi se pomeraju u stranu. I ovo može da bude okidač za nastanak hijatus hernije.
5. Naprezanje. Hronični kašalj, kao i kontinuiran zatvor creva mogu da doprinesu pojavi ovog zdravstvenog problema. Čak i nošenje teških premdeta može da pogoduje nastanku hijatus hernije.
6. Genetika. Moguće je i da ste se jednostavno rodili sa većim otvorom u dijafragmi, odnosno praznim prostorom između želudca i jednjaka.
7. Nezdrav stil života. Pored loše ishrane, navodi se i pušenje, konzumacija alkohola, te uopšteno pasivan stil života koji uključuje mnogo svakodnevnog sedenja.
Želudačna kila može da zadaje i simptome poput aritmije, probleme sa gutanjem, preteranu potrebu za podrigivanjem, pojačane gasove, knedlu u grlu, bol u leđima - efekat ogledala, gde se hernija od napred preslikava na leđa, kao i bol u grudima.
GERB se takođe dovodi u vezu sa pojavom želudačne kile, jer samo vraćanje kiseline može da provocira čitav digestivni trakt. Upravo iz tog razloga, terapija hijatus hernije se zapravo sastoji iz tretiranja simptoma GERB-a. U najvećem broju slučajeva, prepisuju se antacijanidi, kako bi se ublažila kiselina u želudcu, stvorila zdrava barijera i PH vrednost želuca i jednjaka, te sprečila napetost u stomaku.
Samo u teškim slučajevima može doći do operacije, a kakav Vam je tretman potreban, najbolje će proceniti iskusan gastroenterolog.
Kako biste ublažili simptome hijatus hernije, potrebno je da se držite određenih principa u ishrani. Kasne večere su strogo zabranjene, a važno je i da smanjite prerađenu hranu, a pre svega prženu, pohovanu, kao i previše začinjenu. Ljuto Vam takođe nije od koristi. Previše masna hrana može dodatno da iziritira jednjak i želudac te da podstakne povećanu proizvodnju kiseline.
Pušenje, alkohol, te napici od kafe bi trebali da se smanje na najmanju moguću meru, da ne kažemo da je najbolje u potpunosti izbaciti ove navike.
Što se tiče fizičke aktivnosti, lagana fizička aktivnost koja potpomaže gubitak kilograma je svakako dobrodošla. Pripazite se prevelikog naprezanja, kao i nošenja teškog tereta.
Pored svega navedenog, dobro je pozabaviti se i svakodnevnim stresom koji u velikoj meri utiče na pogoršanje svih problema vezanih za želudac, a u ovom slučaju, i hijatus herniju.
Pronađite hobi koji volite, posložite prioritete u životu, te pokušajte da izgradite zdrav mehanizam odbrane od svakodnevnog stresa.
Prethodni članak
Sledeći članak
Traži
Najnoviji članci
Izmene roditeljskog dodatka i naknade za porodilje
- Porodica
- 03. 10. 2024.