- Zdravlje
- 04. 03. 2024.
Deca i antibiotici - korisni saveti koje je poželjno ispratiti
Evo šta treba da znate o upotrebi antibiotika kod dece.
Činjenica je da je otkriće antibiotika jedno od najvećih postignuća u medicini, ali je takođe činjenica da je naša država jedna od zemalja sa najvećom konzumacijom istih.
Neretko, uzimamo antibiotike čak i na svoju ruku i onda kada nam nisu potrebni, što može da stvori rezistenciju na iste, te velike probleme u budućnosti.
Od otkrića antibiotika pa do dana danas, bilo je potrebno ne samo mnogo vremena, već i mnogo truda kako bi naučnici shvatili sve aspekte ovog leka.
Svesni smo toga da su antibiotici uspeli da reše mnoge infekcije, posebno kod dece, a produžen je i životni vek najmlađih u 20. i 21. veku.
Ipak, lekari i naučnici tvrde da ne možemo da gledamo samo pozitivne strane antibiotika, već neminovno moramo da se suočimo i sa njihovim negativnim posledicama.
Da li ste znali da su antibiotici jedan od najčešće prepisivanih lekova kada govorimo o pedijatriji? Upravo antibiotike lekari najviše prepisuju mališanima, odmah posle lekova protiv bolova i za spuštanje temperature, odnosno anelgetika.
Koji je prvi potencijalan problem kod primene antibiotika u pedijatriji? To bi svakako bilo nepropisno izdavanje leka, odnosno prepisivanje antibiotika onda kada za njim nema potrebe. Važno je da znamo da antibiotici predstavljaju prirodna jedinjenja koja se uspešno bore protiv bakterija, ali antibiotik nema nikakvo delovanje kada je reč o virusnoj infekciji.
Mališani najčešće pate od infekcija gornjih disajnih puteva, za koje je u redu da se prepisuju antibiotici kada je reč o bakterijskoj infekciji. Međutim, nemali broj dece upravo “pokupi” virusnu infekciju u kolektivu, a tu nam antibiotici nisu potrebni.
Antibiotike u pedijatriji takođe nije poželjno primenjivati kod lakših crevnih infekcija dece, jer će isti samo da pogoršaju stvaru u vidu problema sa stomakom, poput dijareje, mučnine, te povraćanja.
Kod stomačnih infekcija, važno je fokusirati se na ishranu i obaveznu rehidrataciju dečijeg organizma.
Roditelji uvek moraju da imaju na umu da se crevna flora deteta razvija do druge godine života, pa će mlađem detetu od toga, odnosno bebi, antibiotici dosta teže pasti.
Verujemo da već znate, ali nije loše da vas podsetimo, antibiotici ubijaju ne samo štetne bakterije, već i one korisne, koje se upravo nalaze u našim crevima. Ovde probiotik igra veoma važnu ulogu, kako bi se sprečile dodatne tegove vezane za stomak i varenje, ali i oporavila flora.
Posebnu pažnju treba obratiti na potencijalne alergijske reakcije na antibiotike, a ono što mnogi ne znaju jeste to da se alergijska reakcija može javiti i do nekoliko sati nakon tablete.
Prethodni članak
Traži
Najnoviji članci
Izbor ribica za akvarijum
- Ljubimci
- 13. 09. 2024.
13.09. - Dan borbe protiv sepse
- Kultura
- 13. 09. 2024.
Puževa sluz u službi lepote
- Lepota
- 12. 09. 2024.