- Naslovna ›
- Zanimljivosti ›
- Saobraćajna pravila za električne trotinete - primenjuju li se uopšte?
- Zanimljivosti
- 04. 08. 2023.
Saobraćajna pravila za električne trotinete - primenjuju li se uopšte?
Iako se od marta 2023. godine spekulisalo kako su pravila u saobraćaju za električne trotinete spremna za primenu u praksi, mnogi su nam rekli da oni i dalje ne vide da vozači električnih troniteta poštuju ikakva pravila, te samim tim potencijalno ugrožavaju druge učesnike u saobraćaju.
Čak krajem 2022. godine govorilo se o tome da su zakoni za vožnju električnih trotineta doneti, a isti su uključivali dozvoljenu vožnju na biciklističkim stazama, sa ograničenjem brzine na 25 km/h. Vožnja na kolovozu dozvoljena je u posebnim situacijama.
Naše čitaoce najviše zabrinjava brzina kojom vozači električnih trotineta voze, koja neminovno u 70% slučajeva prelazi i 30 km/h.
Pored toga, sve veći broj maloletne dece nalazi se na električnim trotinetima,
*U Srbiji se vozi gotovo 250,000 električnih trotineta. Čini se da će se ovaj broj samo povećavati u budućnosti.
*Da li je za električni trotinet potrebna tablica? Korisnici tvrde kako nije, jer se električni trotineti u većini stranih zemalja tretiraju kao bicikli, a poznato nam je da bicikli nemaju tablice.
Marta ove godine vidimo da se tema električnih trotineta ponovo pokrenula, iz razloga što se svakodnevno dešavaju saobraćajne nezgode u kojima su mahom uključeni korisnici električnih trotineta. Kako se navodi, novčane kazne za različite saobraćajne prekršaje tokom vožnje električnog trotineta trebale bi da se kreću od 30,000 pa sve do 120,000 dinara.
Ukoliko bi se desila takva nesreća u kojoj bi smrtni slučaj bio izazvan električnim trotinetom, predviđena je kazna zatvora u trajanju od 12 godina.
Pored toga, vozači električnih trotineta trebali bi da poštuju i sva druga saobraćajna pravila koja važe za sve učesnike istog, a to podrazumeva i zabranu vožnje u alkoholisanom stanju.
Obavezna je i tehnička dokumentacija istog, a najvažnije je da može da se utvrdi električna snaga motora, masa, te konstruktivna brzina.
Problem je taj što velik broj ljudi nema potrebnu dokumentaciju od vozila, pa je policiji gotovo nemoguće da iskontroliše ovaj tip vozila u saobraćaju.
Ako je osoba mlađa od 14 godina, ne bi trebalo da vozi električni trotinet uopšte, dok se za lica do 18 godina navodi kako je obavezna zaštitna kaciga. Verujemo da i sami možete da zaključite koliko se ova pravila poštuju, samo kada prošetate ulicom ili bacite pogled na kolovoz.
Kada pogledamo vesti, možemo da pronađemo mnoštvo situacija u kojima je učesnik električnog trotineta ili doživeo tešku saobraćajnu nesreću, ili je izazvao istu. Na primer, jedna od vesti pokazuje nam da je automobil "pokosio" dete na električnom trotinetu , dok nam neka druga navodi kako je vozač trotineta srušio pešaka. Takvih vesti je zaista mnogo, a činjenica je i da će ih biti sve dok se ne pronađe način da se korisnici električnih trotineta kontrolišu u saobraćaju na način na koji bi trebalo.
Kakvo je vaše mišljenje o električnim trotinetima i vozačima istih?
Traži
Najnoviji članci
Slani štapići sa makom
- Kuhinja i recepti
- 20. 01. 2025.
Seks poze u kojima žene najbrže dolaze do orgazma
- Veze
- 18. 01. 2025.
Losos pasta
- Kuhinja i recepti
- 18. 01. 2025.