- Naslovna ›
- Zanimljivosti ›
- Koliko prosečno vremena zene troše na kućne poslove i koja bi bila novčana vrednost toga?
- Zanimljivosti
- 30. 03. 2022.
Koliko prosečno vremena zene troše na kućne poslove i koja bi bila novčana vrednost toga?

Istina je da žene u našoj zemlji i dalje obavljaju veći broj kućnih poslova, ali jeste li se ikada zapitali koliko vremena mesečno, odnosno tokom čitavog života, potrošimo na spremanje, kuvanje, peglanje i slično? Pored statistike, donosimo i računicu koja navodi koliko bi žene fiktivno mogle biti plaćene za obavljanje kućnih poslova, odnosno koliko takav rad i trud vredi.
Godina ima 12 meseci - no, možete li da verujete da žene u proseku čitav jedan mesec u godini potroše na obavljanje različitih kućnih poslova? Iako zvuči nemoguće, statistički podaci govore da je ovo prosek. Pod kućnim poslovima i "obavezama domaćice" podrazumevamo i brigu o svim drugim članovima porodice.
Kućni poslovi mogu da spadaju u neplaćeni rad, a navodi se da u našoj zemlji neplaćenog rada ima nešto više od 21%. U razvijenijim zemljama sveta žene potroše u proseku do 7% vremena na neplaćen rad, što govori u prilog tome da su "pošteđene" raznih kućnih obaveza, odnosno za njih i porodicu to obavlja neko drugi.

Na Balkanu, neke stvari se i dalje nisu promenile. Ispitanice tvrde, čak više od polovina njih, da i dalje duplo više vremena odvajaju na kućne poslove, za razliku od svojih partnera.
U svakom slučaju, moramo pohvaliti i novije generacije muškaraca, koje ipak više učestvuju u odgajanju dece nego ranije. Da li se to desilo zbog toga što su i žene svakodnevno odsutne pola dana zbog posla, ili je u pitanju nešto drugo - zavisi i od muškarca do muškarca.
Šta bi se desilo kada bismo za kućne poslove dobijale platu? Izračunato je otprilike koliko bi neplaćeni rad mogao da vredi.
Računica izgleda ovako:

Kuvanje i pripremanje obroka - u proseku do 60e mesečno;
Čišćenje i održavanje domaćinstva plus dvorišta - u proseku do 60e mesečno;
Održavanje veša i peglanje - do 40e mesečno;
Pomoć drugom domaćinstvu, u najvećem broju slučajeva roditeljima - njegovim i njenim - do 50e mesečno;
Vaspitavanje, obrazovanje i podizanje dece - do 200 evra mesečno;
Pomoć obolelom licu u porodici - do 120 evra mesečno;
Obavljanje kupovine, planiranje nabavke, analiziranje budžeta - do 370 evra mesečno.
Kao što primetimo, u pitanju je jedna solidna prosečna plata. Naravno, jasno nam je da se poslovi u domaćinstvu moraju obaviti na ovaj ili onaj način, i u redu je da iste obavlja onaj ko ima manje obaveza tokom dana. Iz tog razloga, ukoliko radite puno radno vreme, u redu je da očekujete da i partner ravnomerno sudeluje u ovim poslovima.
Za dame koje su nezaposlene, odnosno primarno jesu domaćice, ovaj tekst može da posluži kako bi uvidele vrednost svog neplaćenog rada.
Prethodni članak
Sledeći članak
Traži
Najnoviji članci
Znakovi da je beba završila sa sisanjem/hranjenjem
- Porodica
- 27. 11. 2023.
Štetnost preteranog unosa proteina
- Zdravlje
- 27. 11. 2023.
19.11. - Međunarodni dan muškaraca
- Kultura
- 16. 11. 2023.
Evo kako da na lep način kažete „ne“
- Veze
- 10. 11. 2023.