- Veze
- 20. 02. 2022.
Svetski dan socijalne pravde - 20. februar
Svetski razvoj koji doprinosi svima na isti način? Poboljšani uslovi života i rada? Prava ista za sve? Ujedinjene nacije su pozvale države članice da zajedno rade na iskorenjenju siromaštva, da zaista počnu da promovišu zapošljavanje, kao i dostojanstven rad, te urede ravnopravnost polova.
Osetimo li mi te razlike danas? Da li se nešto zaista poboljšalo? Mnogi će na ova pitanja odgovoriti negativno, pogotovo u siromašnim zemljama, kao i u zemljama u razvoju. Istina je da i laiku jasno da se o ovim velikim problemima mnogo više govori, nego što se na njima u praksi i radi. Navešćemo, kao primer - ravnopravnost polova. Da li su žene isto plaćene kao i muškarci? Pogledajmo našu državu - složićete se da nisu. Porodično nasilje? Jesmo li zaštićene? Ako pročitate bilo koje novine, videćete da i dalje nismo zaštićene u dovoljnoj meri, te da se velike tragedije dešavaju svakodnevno.
Dostojanstven rad? Svedoci smo doba kada ljudi rade za minimalne plate, u maksimalno lošim uslovima. Opet ćemo se vratiti na ravnopravnost polova, te spomenuti i kako žene dobijaju otkaze čim zatrudne. Dakle, smemo li mi danas slaviti Svetski dan socijalne pravde? Bolji izraz bi bio - obeležiti ga, a ne slaviti, jer daleko smo od ostvarenja pravih ciljeva. Pa, kada ga već obeležavamo, vreme je i red da se nešto po mnogim pitanjima zaista i preduzme!
Pravda za sve i pristup socijalnom socijalnom blagostanju - to je cilj svih nas. Svedoci smo svakodnevnog kršenja prava, kako u našoj državi, tako i širom sveta. Zaista se čini da teorija postoji samo kao takva - kao teorija, dok smo u praksi uglavnom prepušteni sami sebi. Moć nikako nije ravnopravno raspoređena. Ono što smo već rekli, a sada možemo i zaključiti - Siromašni su podređeni, polovi nemaju ista prava, a dostojanstven rad je za mnoge i dalje samo misaona imenica. Bogati se sve više bogati, a siromašni su sve siromašniji. Osvrnite se oko sebe - čak i ako živite u blagostanju, kako biste i trebali da živite kao dostojanstveno ljudsko biće, ako samo malo obratite pažnju - videćete kako pravde uglavnom nema.
Problem? Najveći problem je taj da oni koji žele pravdu, oni koji žele nešto dobro da učine, te da promene situaciju na bolje, uglavnom nisu vidljivi sistemu, ili su pak ućutkivani. Očito je da mnogima odgovara da svet funkcioniše na ovaj način, odnosno - odgovara onima koji drže moć, a samim tim - druge podređenim.
Hajde da se osvrnemo i na pitanje - Kako ostvariti mir i bezbednost između država? Za to je svakako, pre svega, potrebno raditi na miru i bezbednosti. Poboljšanje životnog standarda za sve ljude širom sveta je već dugi niz godina jedna od glavnih tema, ali nažalost čini se i da ostaje na tome - na temi. Rečeno je da će globalizacija pomoći celom svetu da ostvari pravu socijalnu pravdu, za baš svakog pojedinca. Rekli su takođe da će povezanost tržišta pomoći ljudima da unaprede kvalitet svog svakodnevnog života. Da li se to desilo? Osetite li Vi pozitivne promene?
Slobodno pravosuđe i rodna ravnopravnost kao jedne od najčešćih tema o kojima se govori u našoj zemlji u poslednje vreme. Ipak, moramo da kažemo da nam se čini da se zaista slabo deluje na tom polju.
Nećemo zatvarati oči na socijalnu nepravdu. Ne slavimo dan socijalne pravde, sve dok iste ne bude bilo. Obeležavamo ovaj datum kako bismo fokus opet prebacili na nerešene probleme. Ne želimo obećanja na papiru, želimo socijalnu pravdu i dostojanstven život za svaku osobu na ovoj planeti!
Gladna deca, deca koju radno eksploatišu, žene žrtve nasilja, muškarci kao radno roblje, muškarci kao vojno roblje, rad na crno, ucenjivanje na rad, pretnje otkazom, nemogućnost ostvarivanja porodice… Moramo li dalje?
Narod, globalno, tvrdi da se ne oseća bezbedno, a svi znamo i zašto. Strah je zavladao širom sveta, dok ceo svet danas govori o socijalnoj pravdi…
Prethodni članak
Sledeći članak
Traži
Najnoviji članci
Izbor ribica za akvarijum
- Ljubimci
- 13. 09. 2024.
13.09. - Dan borbe protiv sepse
- Kultura
- 13. 09. 2024.
Puževa sluz u službi lepote
- Lepota
- 12. 09. 2024.