- Veze
- 04. 06. 2022.
Alimentacija - obaveze i prava
![Alimentacija - obaveze i prava](https://womendiamondshell.b-cdn.net/var/site/storage/images/1/8/2/7/7281-1-ser-SR/pexels-alexander-dummer-.jpg?width=750)
Pripremili smo vam vodič kroz zakonsko izdržavanje, a sigurni smo da ćete baš ovde uspeti da pronađete informacije za kojima tragate.
Slobodna sfera svakog pojedinca jeste da stupi u brak, ali je slobodno pravo isto tako da istupi iz njega. Naravno, sa našim pravima dolaze i određene obaveze, pa tako i ova - obaveza o izdržavanju.
Iako većina osoba alimentaciju momentalno vezuje za novčanu nadoknadu za izdržavanje deteta, pravo nam pokazuje da i neki drugi pojedinci mogu da imaju, odnosno zahtevaju pravo na izdržavanje.
Da li supružnik, odnosno supruga, nakon razvoda braka ima pravo da traži obavezu izdržavanja? Pored moguće podele imovine, kao i praćenja obrazaca predbračnog ugovora, dobro je porazgovarati i o ovoj temi.
Da li je moguće da jedno od supružnika ima obavezu da izdržava drugog? Pravo nam govori da je to moguće u slučajevima kada jedan od supružnika nije sposoban za rad, ujedno je nezaposlen, te nema dovoljno sredstava za život.
Šta znači nemati dovoljno sredstava za život? U praksi bi to značilo da supružnik koji zahteva od ovog drugog da ga izdržava ne prima nikakvu novčanu vrednost ni od imovine ili bilo čega što može da donese dobit, a isto tako ne sme da ima ušteđevinu. Ako osoba koja zahteva da je se izdržava ne pokušava da nađe posao, ili pak prekine radni odnos, naravno da njen odnosno njegov zahtev za izdržavanjem neće biti prihvaćen.
Na sve ovo, sud gleda i da li je pravedno da jedan supružnik izdžava drugog, odnosno pazi se na to koliko će se štete naneti supružniku koji bi trebao da izdržava drugu osobu. U svakom slučaju, sud će u obzir uzeti i samu dužinu trajanja braka, godine supružnika, razlog nesposobnosti za rad, materijalne okolnosti oboje i slično.
![beba](https://womendiamondshell.b-cdn.net/var/site/storage/images/7/8/2/7/7287-1-eng-GB/pexels-wayne-evans-.jpg?width=750)
No, šta se dešava kada je potrebno da se izdržava majka deteta? Pravo kaže da bi majka deteta trebala biti izdržavana čitav onaj period kada je sprečena da radi, odnosno dok se neminovno mora baviti negom i potrebama deteta. Svaka majka deteta ima apsolutno pravo na izdržavanje od strane supružnika, nakon prekida braka, 3 meseca pre porođaja, kao i 1 godinu nakon porođaja, odnosno do detetovog prvog rođendana. I ovde se takođe ipak gleda da li bi to moglo da predstavlja nepravdu za oca, kao i da li majka zaista nema nikakva sredstva za izdržavanje.
Izdržavanje deteta
Izdržavanje deteta je svakako najčešća kategorija koju vezujemo za alimentaciju, a sigurni smo da baš ova tema mnoge i najviše zanima. Do koliko godina se plaća alimentacija?
Kada govorimo o maloletnom detetu, odnosno o detetu do 18 godina starosti, roditelj sa kojim dete ne živi je dužan da plaća alimentaciju.
No, šta ako taj roditelj nema dovoljno sredstava kako bi podmirio alimentaciju? U tom slučaju, babe i dede, kao i ostali srodnici bi mogli da budu u obavezi da plaćaju alimentaciju.
Ako postoje punoletni braće i sestre, i oni su u obavezi da pomognu oko izdržavanja maloletnog lica, naravno ako njihova primanja to dozvoljavaju.
Srodnici koji bi potencijalno izdržavali maloletno dete kasnije imaju pravo na regres od roditelja koji nije ispunjavao svoju obavezu alimentacije.
![nogice](https://womendiamondshell.b-cdn.net/var/site/storage/images/0/9/2/7/7290-1-eng-GB/pexels-pixabay-.jpg?width=750)
A šta je sa punoletnom decom? Na primer, punoletno dete želi da nastavi školovanje. Da li je roditelj sa kojim ne živi u obavezi da ga izdržava? Pravo postoji za redovno školovanje te ono može da se prolongira sve do 26. godine života. U slučaju da je punoletno dete nesposobno za rad te nema dovoljno sredstava za normalan život, i u tom slučaju postoji pravo, odnosno obaveza alimentacije.
Ipak, treba imati u vidu da je i ovom slučaju pravo, odnosno zakon takav kao što smo naveli i za prethodne slučajeve. Čak i roditelji mogu da zahtevaju izdržavanje od strane svoje dece, i to u slučajevima ako su nesposobni za rad, sprečeni za rad, te nemaju osnovna sredstva za život.
Visina alimentacije se određuje u skladu sa brojnim faktorima, a neki od najvažnijih bi svakako bili prihodi, imovina, stepen obrazovanja, godine, rashodi, kao i zdravstveno stanje. Alimentacija ne bi trebala biti manja od 15%, kao niti veća od 50% redovnih mesečnih primanja.
![kasica](https://womendiamondshell.b-cdn.net/var/site/storage/images/3/9/2/7/7293-1-eng-GB/pexels-cottonbro-.jpg?width=750)
Dete bi trebalo da ima najmanje takav životni standard, kakav živi i roditelj koji je obaveznik da ga izdržava. Neplaćanje alimentacije može da se smatra krivičnim delom. Lice koje će plaćati alimentaciju bi trebalo da bude u obavezi vezanoj sa sudskom odlukom.
Alimentacija se podnosi sporazumom o alimentaciji, a u drugom slučaju može da se podnese i tužbom na sudu. Obaveza alimentacije je nenaslediva, u situacijama u kojoj obaveznik premine.
Nadamo se da ste uspeli pronaći sve informacije za kojima ste tragali, te da vam je ovaj tekst bio od velike koristi.
Sledeći članak
Traži
Najnoviji članci
Kuglof - izdvojeni recepti
- Kuhinja i recepti
- 17. 01. 2025.
Saveti za negu kože tokom zimskih meseci
- Lepota
- 15. 01. 2025.