- Naslovna ›
- Tehnologija ›
- Kako izabrati boje za svoj sajt?
- Tehnologija
- 20. 08. 2022.
Kako izabrati boje za svoj sajt?
Koliko zaista poznajete psihologiju boja u marketingu i uopšte u online svetu? Jasno nam je da želite da napravite savršen vebsajt koji će Vas predstavljati. Ali, da li ste znali da 93% ljudi odlučuje da kupi neki proizvod samo zbog pakovanja, odnosno boja na ambalaži?
Boje zaista deluju na određene načine na naš mozak. U ovom članku, objasnićemo kako boje deluju na ljudsku psihu, a Vi ćete nakon toga moći da odaberete idealne boje za svoj sajt shodno cilju koji želite da postignete.
1. Crvena. Koka Kola? Netfliks? Da, jasno nam je da svetski brendovi koriste crvenu boju. Da li ste znali da se broj otkucaja srca povećava kada ugledamo crvenu boju? Boja ljubavi, strasti, pažnje, ali i sigurnosti. Saobraćajni znak STOP je takođe u crvenoj boji, kako biste ga brzo uočili i još brže reagovali. Nije baš pametna ideja da ceo Vaš sajt bude u nijansama crvene, a pogotovo ne jarke crvene. U redu je da postavite dugme ''SALE'' (rasprodaja), ali ne i da ''ofarbate ceo'' sajt u ovu boju. Shvatili smo poentu - istaći ono baš važno, ali bez preterivanja.
2. Plava. B2B kompanije najčešće koriste plavu boju jer deluje umirujuće. Ipak, dobro je znati da plava boja deluje i hladno. Ukoliko želite da izgledate profesionalno, ali i distancirano, onda je u redu da ovo bude Vaš izbor.
3. Žuta. Sunce, radost... Akcije, sniženja... Na šta Vas asocira žuta boja? Česta je u kombinaciji sa crvenom kada želi da se ukaže na neku opasnost, ili pak skrene pažnja na rasprodaje u marketima. Žuta boja deluje slično kao i crvena, ali ipak na blaži način - birajte manje jarke nijanse jer one signaliziraju dostupnost.
4. Ljubičasta. Da li ste znali da je ljubičasta boja mudrosti? Dame takođe dobro znaju da ovu boju vezujemo i za eleganciju. Dobar izbor ukoliko želimo da unesemo osećaj mira i znanja na naš sajt.
5. Zelena. Priroda, relaksacija, bogatstvo... Za šta još vežemo zelenu boju? Marketing stručnjaci tvrde da je ona odličan izbor ukoliko želimo da je koristimo za CTA (poziv na akciju) dugme. Zelena nije tako agresivna poput crvene, narandžaste i žute, a korisniku šalje pozitivnu poruku.
6. Narandžasta. Uzbuđenje i kreativnost! Može da deluje na sličan način kao i crvena i žuta. Koristite je umereno, naglašavajući kreativne i zanimljive sadržaje na svom sajtu.
7. Braon. Ukoliko želite da Vaš sajt izgleda retro, nećete pogrešiti sa braon nijansama. Ipak, kako Vaš vebsajt ne bi delovao pomalo dosadno u kafenim tonovima, kombinujte je sa nekim drugim bojama i nijansama.
8. Crna, bela i siva. Minimalistički, hladno, ali i profesionalno. Ukoliko možete da iznesete snažan utisak, odabir ovih nijansi je u redu. Ne preterujte sa crnom jer mnogim ljudima ona deluje zastrašujuće. Bela boja signalizira na urednost, čistoću, ali i mir. Siva se najčešće koristi u poslovanju, kao neutralna podloga.
Sada kada smo naučili mnogo toga o psihologiji boja, da li već možete da vizualizujete koje bi nijanse najbolje pristajale Vašem vebsajtu?
Prethodni članak
Sledeći članak
Traži
Najnoviji članci
Kako i zašto pun mesec utiče na ljude?
- Psihologija
- 08. 11. 2024.
Kako izgleda tipičan profil preljubnika?
- Veze
- 07. 11. 2024.
Starinski recept - ajnpren supa
- Kuhinja i recepti
- 07. 11. 2024.