- Porodica
- 07. 11. 2021.
Zašto tate kao samohrani roditelji nemaju isti status kao i samohrane mame?
Samohrani roditelji su često nevidljivi za društvo. Koliko se zaista i iskreno zapitamo kako i od čega oni žive? U Republici Srbiji postoji nešto više od 17% jednoroditeljskih porodica, ali moramo imati u vidu da mnoge nisu ni evidentirane.
Jeste li znali da samohrano roditeljstvo čak nije ni konkretno pravno regulisana kategorija u našem sistemu? Uzmimo samo jedan surov primer - roditeljsko pravo prestaje smrću tog roditelja.
U redu, iako ovo zvuči surovo, pomoći će nam da se uopšte definiše kategorija samohranog roditelja. To je onaj roditelj koji je ostao sam sa decom usled smrti partnera, ili je pak partner nepoznat. Pored toga, roditelj može da bude i lišen prava nekom sudskom odredbom. Dakle, samohrani roditelj po zakonu nije onaj koji živi sam sa decom, dok je supruga živa i živi negde drugde ili je preminula.
Hajde da pogledamo šta se dešava sa tom drugom kategorijom roditelja, koja se može svesti pod samohranog roditelja u faktičkom smislu. Najčešći su problemi stambenog pitanja, mala primanja, kao i nemogućnost zapošljavanja radi brige o detetu.
Mnoge benefite, ako su to uopšte, budimo realni, i benefiti, većina samohranih očeva ne može da koristi. Čak i pomoć države zasnovana je na pomoći mamama, tako da ako se desi da mama premine i tata ostane sam sa decom on ne može da dobije mnogo pomoći. Nažalost, nema mnogo konkretnih informacija kako se postupa sa samohranim očevima, što istima dodatno otežava da do pomoći i dođu.
Iako zakon o radu govori da nema mesta diskriminaciji samohranim roditeljima, a u ovom slučaju očevima, u praksi se često dešava potpuno suprotno. Navodi se da su zakonski zaštićeni samohrani roditelji čija su deca do 7 godina starosti. Ali, na koji način? Pomoć koju dobije od države, ako je i dobiju, biće veoma niska i potpuno nedovoljna za normalan i zdrav život.
Već smo Vam pričali o porodiljnom odsustvu za očeve, a upravo sličan pristup se primenjuje i na ovaj slučaj.
Ako uzmemo situaciju da je majka preminula, a otac ostao sam sa 2, 3, ili 4, dece, njegova prava nisu ista kao majčina. Samohrani otac u najčešćem broju slučajeva nije zaštićen, te mora sam da se stara o deci kako zna i ume.
Uvećani dečiji dodaci su zaista vrlo nedovoljni kako bi se pokrile potrebe vaspitanja i obrazovanja deteta, da ne kažemo podizanja u celini. A gde su sredstva za život? Kada će samohrani otac stići da se brine o troje dece, uz posao sa kojim treba da zaradi za sve njih?
Dakle, ne možemo dati konkretan odgovor na koji način žive samohrani očevi, jer je čitava situacija otežana upravo ovim o čemu smo pričali u ovom članku, a to je nedovoljno definisanje kategorije samohranog roditelja.
Prethodni članak
Sledeći članak
Traži
Najnoviji članci
Slani štapići sa makom
- Kuhinja i recepti
- 20. 01. 2025.
Seks poze u kojima žene najbrže dolaze do orgazma
- Veze
- 18. 01. 2025.
Losos pasta
- Kuhinja i recepti
- 18. 01. 2025.