- Porodica
- 22. 02. 2024.
Vaspitavanje osetljivog deteta
Imate osetljivo dete, pa se pitate koji bi bio najbolji mogući način za vaspitavanje? Evo kako da mu pristupite, a da ga trajno ne oštetite.
O osetljivim osobama smo već govorili u nekom od naših prethodnih članaka , a sada ćemo se pozabaviti jednom još zanimljivijom i mnogima kompleksnijom temom - vaspitavanjem osetljivog deteta.
Pedagozi tvrde da se osetljivo dete mora vaspitavati na nešto drugačiji način, inače možete da rizikujete da ih “trajno oštetite”.
Kada govorimo o visokosenzitivnoj deci, moramo znati da su oni kao nežan cvet - potrebno im je mnogo više nežnosti i razmevanja, a vrlo često nećete moći da koristite konvencionalne vaspitne pristupe koji možda rade na drugoj deci.
Roditelji osetljive dece najčešće dolaze kod pedagoga i psihologa sa jednom rečenicom - tvrde da su sve pokušali, a da redovni principi koji se savetuju za zdravo vaspitanje deteta ne donose željene rezultate.
Visokosenzitivnu decu mogu da etiketiraju i kao plašljivu, povučenu, ali i kao razmaženu i prezaštićenu.
Prva greška koju možete da napravite prilikom podizanja visokosenzitivnog deteta jeste da mu pošaljete poruku kako je ono drugačije. Odmah zatim dolazimo i do druge najčešće roditeljske greške, gde oni etiketiraju dete i porede ga sa drugom decom. Osetljivo dete sada dobija poruku da je ono problem i da bi roditelji više želeli da je ono neko drugi.
Morate da budete obazrivi i sa okolinom - ne dozvolite da vas ubede da sa vašim detetom nešto nije u redu, da je previše sramežljivo ili jednostavno razmaženo. Savete uvek tražite od stručnih i iskusnih lica.
Sledeća greška se često dešava kod vaspitanja visokosenzitivnih dečaka - ni u kom slučaju ne koristite vaspitne metode koje u detetu mogu da probude stid. Očevi su najčešće ti koji će detetu braniti da plače, ako je dečak.
Ishitreni i nagli postupci takođe štete osetljivom detetu - verujte da nećete postići ono što ste zamislili. Dobićete to da će se dete povući u sebe. Najvažnije je da pokušate da ostanete smireni u baš svakom trenutku i da dozvolite detetu da oseća ono što oseća. Vi treba da budete sigurna luka koja pruža podršku i razumevanje, ma koliko da je potrebno puta.
Znajte i da je visokosenzitivnoj deci svaka promena veliki stimulans. U tim periodima života, potrebna im je dodatna podrška. Dozvolite im i da izražavaju svoje želje, osećanja i mišljenje.
Kako da znam da li je moje dete zaista visokosenzitivno ili se radi o nekom drugom problemu? Najlakše bi bilo da rešite ovaj test, odgovorite na pitanja i vrlo brzo ćete dobiti pravi odgovor.
Podsetimo se da visokosenzitivna deca drugačije reaguju na podražaje iz okoline, odnosno njihov mozak i nervni sistem su mnogo osetljivi i intenzivnije upijaju podražaje.
Pročitajte i koji su ispravni načini za podsticanje talenata kod svog deteta.
Prethodni članak
Sledeći članak
Traži
Najnoviji članci
Izmene roditeljskog dodatka i naknade za porodilje
- Porodica
- 03. 10. 2024.