- Porodica
- 31. 10. 2022.
Pomozite detetu da progovori na vreme uz ove savete
Roditelji, kao i ostali članovi porodice, su aktivni saučesnici detetovog progovaranja. Logopedi i pedagozi donose savete koji će pomoći vašem detetu da progovori na vreme.
Pre nego što dete progovori, ono svakako komunicira sa nama na mnoge druge načine. Kada dete ume da komunicira sa okolinom, kao i kada se povodom toga oseća sigurno, možemo da očekujemo da će uskoro i progovoriti. A evo na koje načine i sami možete da osigurate da će taj put teći ispravno:
1. Bebi treba pričati od rođenja. Iako beba, odnosno novorođenče, neće tačno razumeti šta mu govorite, ipak je poželjno da mu pričate od rođenja, jer dete svakako prepoznaje vaš glas. Naš glas je mnogo više od reči - on sadrži i emotivnu notu, a pored toga, tu je i vaša gestikulacija. Shvatite ovo kao prvi korak komunikacije vas i vaše bebe.
2. Gukanje. Kada dete počne da se oglašava, važno je da mu vi odgovorite. Potrebna je interakcija kako bi dete shvatilo da je komunikacija dvosmeran proces. Kada odgovarate bebi na njene glasove, vi je zapravo nagrađujete i vodite njen razvoj u ispravnom pravcu.
3. Gest i mimika su povezani sa govorom. Fokusirajte se da gest i mimika uvek prate vaš govor, kako bi dete što pre shvatilo kako izgleda komunikacija. Pored toga, ovo će uveliko olakšati detetu da shvati i različite situacije.
4. Objasnite što više poteza/koraka. Šta god da radite sa bebom, pričajte joj šta radite. Potrebno je da imenujete što više segmenata radnje kako bi beba počela da povezuje reči, gestove, situacije i mimiku. Učinite isto i za bebine radnje, imenujte njene korake i radnje.
5. Pitanja. Ako dete još uvek ne govori, gledajte da mu ne postavljate toliko složenja pitanja na koja ne ume samo da da odgovor. Pored toga, pripazite i da ne insistirate da dete nešto nauči da kaže. Ukoliko je spremno, reći će samo.
6. Proširivanje. Na primer, ako beba ruča, umesto samo "njam, njam", dodajte još detalja o radnji i situaciji, poput "ručamo", ili "beba jede".
7. Podučavanje u pravom smeru. Ako dete pogrešno izgovara reči, što će se neminovno desiti, nemojte ga ispravljati kako ga ne biste obeshrabrili. Umesto toga, vi izgovorite reč ili rečenicu pravilno.
8. Čitanje knjiga. Obavezno čitajte knjige svome detetu, naravno shodno njegovom uzrastu.
Nadamo se da ste u ovom članku pronašli korisne informacije za kojima ste tragali. Podelite ga i sa drugim mamama, odnosno roditeljima i članovima porodice bebe.
Prethodni članak
Sledeći članak
Traži
Najnoviji članci
Otkrivena planeta veličine Zemlje
- Kultura
- 13. 11. 2024.
Kesten iz rerne - kao na žaru
- Kuhinja i recepti
- 13. 11. 2024.
Kako i zašto pun mesec utiče na ljude?
- Psihologija
- 08. 11. 2024.