- Porodica
- 03. 08. 2022.
Kako pričati sa detetom na temu puberteta?

Na temu puberteta je poželjno pričati već oko detetove 10. godine, a posebno kod devojčica, jer njihov pubertet počinje ranije. Takođe, fizičke karakteristike im se brže menjaju, pa ne dozvolite da one ovaj period dočekaju nespremne, pune pitanja i iznenađenja .
U ovom članku, donosimo Vam vodič kako popričati sa detetom o pubertetu, te kako olakšati čitav ovaj period detetu, ali i celoj porodici.
1. Pronađite idealan trenutak. Sigurni smo da Vi najbolje poznajete svoje dete, te ćete prvi uočiti neke psihičke i fizičke promene. Pronađite idealan trenutak za razgovor. Nemojte da to bude forsiran razgovor, jer će detetu delovati da će se nešto strašno i veliko uskoro desiti. Neka to bude usputni razgovor, iz više delova, u nekoj prijatnoj atmosferi. Poželjno je da je dete odmorno i rasterećeno kada započinjete teme o pubertetu.
2. Nemojte praviti ''bauka''. Mnogi roditelji greše sa izjavama poput: ''Vidiš kako je planuo, to je sigurno zato što je pubertet već počeo''. ''Ona stalno plače, eto ga pubertet pred vratima.'' Dete će se osećati da se sa njim nešto loše dešava. Umesto osuda i konstatacija, možete da zbijate blage šalu na račun puberteta, ali i da samu temu provlačite kroz realan život, ukazujući na primere oko Vas. Dete treba da se oseća da je potpuno sigurno, da je sve što se dešava normalno, te da se dešava svakom čoveku u jednom periodu života.
3. Uradite to na vreme. Postepenost je veoma važna, kako dete ne bi dobilo previše informacija odjednom, koje će teško preraditi na ispravan način. Previše teorije ga/je može samo zbuniti. Već smo naveli da poželjno krenuti oko 10. godine života, a nećete pogrešiti i ako usputno krenete malko ranije.
4. Nemojte ništa prećutati. Bez obzira da li je Vama prijatno da pričate na ovu temu, nemojte ništa prećutati. Ne, čak ni ''mokre snove''.

5. Gledajte neke emisije zajedno. Imate sreću da živite u 21. veku, pa je sigurno neko pre Vas već objasnio temu puberteta na koristan i zanimljiv način. Gledajte emisije vezane za ovu tematiku zajedno. Neka to ne bude nametnuto, već spontano, sa uživanjem.
6. Recite detetu da može da vam se poveri. Deca su veoma osetljiva u ovom periodu. Česte promene raspoloženja mogu da ih zbune, ne znajući zašto se tako osećaju. Neka dobiju povratnu informaciju od Vas - budite prva osoba od poverenja. Nemojte ih kritikovati.
7. Podržite je/ga. Manjak samopouzdanja je takođe dosta čest u pubertetu, ne samo zbog fizičkih promena, već i zbog početka izgradnje ličnosti. Naravno, tu su i hormoni koji dodatno komplikuju situaciju. Ako se Vaše dete susretne sa nekim problemom, podržite ga. Primer - dete je dobilo akne, zbog kojih joj/mu je samopouzdanje veoma opalo. Pronađite rešenje zajedno - proizvodi protiv akni, mogući tretmani i slično, će pokazati detetu da ste Vi na istoj strani, da brinete, da ste osoba od poverenja. Na ovaj način Vam takođe neće posle ništa prećutati.
8. Znajte kada treba da se držite ''po strani''. Ne morate baš sve ispratiti. Znamo, znamo, teško je... Ali, ako dete ne želi da razgovara sa Vama jer simpatija ne uzvraća ljubav, držite se nekada po strani. Pustite ih da i sami prerade informacije, uče o životu, međuljudskim odnosima... Privatnost je veoma važna za decu u periodu puberteta.
Prethodni članak
Traži
Najnoviji članci
Da li znate čemu služi fijoka ispod šporeta?
- Kuća
- 30. 04. 2025.
Preporuke knjiga Demi Mur
- Kultura
- 30. 04. 2025.
Trendovi u svetu venčanja
- Veze
- 29. 04. 2025.
Preukusna salata sa urdom
- Kuhinja i recepti
- 29. 04. 2025.