- Porodica
- 26. 01. 2023.
Kako da starije dete što bolje prihvati rođenje bebe?
Ako čekate drugo dete, sigurni smo da ste zabrinuti i oko prihvatanja bebe od strane prvog deteta.
Jasno nam je da redosled rođenja i ne mora da bude tačno kako smo naveli, već može da se radi i o većem broju dece, ali takvi roditelji verovatno već imaju dosta iskustva kako bi ostala deca što bolje prihvatila novorođenče.
U ovom članku, bavićemo se temom kako da se postavite ako se prvi put nalazite u situaciji da treba da donesete mlađe dete iz porodilišta, dok očekujete da ga starije što bolje prihvati.
Neki od ovih saveta su već pomogli mnogim porodicama da se što pre usklade, bez tenzije:
1. Možda nije loša ideja da "smanjite doživljaj"... Sigurni smo da ste veoma uzbuđeni povodom velikog dana koji se bliži, odnosno dolaska vaše bebe na ovaj svet. Ipak, stariji brat ili sestra, ukoliko su stariji samo nekoliko godina, neće moći da povežu čitavu tu euforiju sa dolaskom "vekne hleba" kući. Verovatno će biti razočarani i neće shvatati čemu tolika drama.
Umesto čitave euforije, najbolje bi bilo da porazgovarate sa detetom o realnim stvarima koje se dešavaju kada beba dođe na ovaj svet. Pokušajte da im predočite koliko, kako i zašto bebe spavaju, jedu i slično.
*Nemojte sputavati emocije starijeg deteta povodom novog člana porodice. Čak i dok beba još nije stigla u vaš dom, stariji mališan će verovatno ispoljavati različite emocije, od ljubomore, tuge, pa preko besa.
2. Pobrinite se za bezbednost bebe. Bez obzira koliko god smatrate da je vaše starije dete shvatilo sve oko dolaska male bebe u kuću, pobrinite se da beba ipak bude savršeno bezbedna. Mališani od otprilike 2 do 4 godine će biti posebno ljubomorni, a svoju frustraciju bi mogli da izražavaju i kroz pokušaj fizičkog napada na bebu.
3. Stara dobra proverena fora... Mnogi roditelji će vam reći da je najbolja ideja da "beba nešto donese" starijoj sestri ili bratu. Na primer, kada kući donesete novu bebu, recite detetu da je od bate ili seke dobilo nešto čemu se dugo radovalo i nadalo. To može da bude knjiga, autić, lutka, ili nešto četvrto, važno je da oni to vole i žele.
4. Kada beba dođe. Kada beba dođe kući, pokušajte da uključite starije dete u barem neke od aktivnosti vezanih za bebu. Hranjenje na flašicu, u zavisnosti od uzrasta deteta i od načina ishrane bebe. Na primer, dovoljno je i da vam samo dodaju određene stvari kada presvlačite bebu. Na ovaj način, starije dete će se osećati uključeno, a ne zapostavljeno.
5. Starije dete kao super heroj. Možete da im predočite i ovu priču - da su oni od sada superheroji za svoga brata ili sestru, te treba da ih vole i štite. Ipak, može da se desi i da starije dete ovo ne prihvati želeći da bude beba. Nemojte im govoriti da su sada veliki, a beba mala, nego se radije fokusirajte na objašnjavanje toga kako beba sama ne može ništa, kako neko mora da joj pomogne, ali i beba će porasti.
6. Vreme jedan na jedan. Bez obzira što će dete učestvovati u mnogim obavezama oko bebe, što je svakako i preporučljivo, obavezno imajte i barem malo vremena koje ćete provesti jedan na jedan.
Uz ove navedene savete, postoji još jedan veoma važan, a isti glasi - potrudite se da u tom periodu bude što manje drugih promena u detetovom životu, kako bi se što bolje prilagodilo.
Prethodni članak
Sledeći članak
Traži
Najnoviji članci
Izbor ribica za akvarijum
- Ljubimci
- 13. 09. 2024.
13.09. - Dan borbe protiv sepse
- Kultura
- 13. 09. 2024.
Puževa sluz u službi lepote
- Lepota
- 12. 09. 2024.