- Porodica
- 23. 01. 2022.
Kada je vreme za posetu logopedu?
Svaki roditelj vrlo dobro zna kako se odvijaju stvari sa roditeljstvom i podizanjem dece - čim nešto ne ide "školski", rodbina, prijatelji, pa čak i poznanici počeće da Vas obasipaju sa bezbroj saveta šta trebate, odnosno ne trebate činiti. Pored toga, čućete i priče o "rođacima" i ljudima koji su propričali sa 5 godina, kao i kako je sve to normalno, te kako se "u ono vreme" živelo pa niko nema posledice.
Bilo kako bilo, ono što treba da slušate jeste Vaša sopstvena roditeljska intuicija, kao i stručnjake koji su namenjeni za uske oblasti razvoja deteta. Kada je vreme za posetu logopedu? Ukoliko ste sami sebi postavili ovo pitanje, verovatno je pravo vreme već sada.

Pre nego što počnemo da objašnjavamo očekivana ponašanja deteta shodno uzrastu, hajde da se prvo pozabavimo profesijom logopeda. Šta on, odnosno ona radi, te čime se bavi.
Logoped se bavi kompletnim problemima vezanim za govor, ali i pisanje i učenje. Logoped je stručnjak koji ne samo da koriguje govor određenih glasova, kako se to najčešće misli, već pomaže i kod same stimulacije govora. Naravno, zadužen je i za korekciju istog, te kako smo već naveli - za rešavanje problema čitavog jezičkog razvoja, koji uključuje i pisanje i čitanje - u kasnijem periodu razvoja deteta.
Prvo i osnovno "pravilo" koje svaki roditelj treba da zna jeste to da je svako dete različito, te da se individualno razvija. Iz tog razloga i postoje vremenski okviri koji su dosta široki, kada govorimo o razvojnim periodima bebe, odnosno deteta.
U sledećem tekstu, navešćemo očekivano ponašanje deteta shodno uzrastu. Važno je znati da ukoliko Vaše dete ne ispunjava jednu od stavki sa sledeće liste, to ne znači da automatski ima problema sa govorom, te da je potrebna poseta logopedu. Ipak, ako ne zadovoljava više kriterijuma sa navedene liste, moguće je da mu je potrebna saradnja sa stručnjakom.

1. Beba do 3 meseca. Bebe do 3 meseca reaguju na zvuk, a najčešće tako što se trgnu kada čuju nešto glasno i iznenadno. Beba takođe prestane da plače kada joj se obratite, te ume i da promeni način sisanja u skladu sa zvukovima koji je okružuju. Bebe do 3 meseca će se takođe oglasiti na svoj način kada su zadovoljne, odnosno kada su im sve potrebe zadovoljene. Počinje da se osmehuje kada Vas vidi, a već umete da raspoznate i različitu vrstu plača shodno potrebi koja nije zadovoljena.
2. Beba do 6 meseci. Beba od 6 meseci počinje da okreće glavu u pravcu iz kojeg zvuk dolazi, te ume da raspozna promene u Vašem tonalitetu glasa. Zvučne igračke takođe postaju zabavne, kao i muzika sama po sebi. Beba reaguje na sve ove zvukovne podražaje, a već počinje da izgovara i ponavljajuće slogove, poput - ma,ma. Negodovanje i oduševljenje postaju vokalizovani, a beba počinje i da se smeje.
3. Beba do 12. meseca života, odnosno do prvog rođendana. Voli igre sakrivanja, te je u stanju da prati izvor zvuka - okreće se u njegovom pravcu. Ako mu se obratite, slušaće Vas. Beba do 1. rođendana ume da prepozna nazive nekih predmeta koje svakodnevno koristite, na primer - knjiga. Ume da odgovori na neke od jednostavnih zahteva, poput - "dođi". Počinje da brblja, a isto postaje i duže, odnosno trajnije. Kada želi da privuče pažnju, oglašava se i gestikulira. Do 12 meseci života, dete započinje i sa onomatopejom. Možete očekivati i prvu reč sa značenjem.
4. Od prve do druge godine. "Gde je pametna glava" postaje jedna od omiljenih zabava. Ume da pokaže i imenuje slike u knjigama i slikovnicama. Od prve do druge godine, zna da odgovori na jednostavna pitanja, ili da pokaže odgovor. Voli da sluša kraće priče ili pesme. Počinje sa postavljanjem jednostavnih pitanja, te svakodnevno želi da bogati svoj rečnik. Počinje i spajanje dve proste reči, poput - "dodaj sok".
5. Od druge do treće godine. Razlike u značenju postaju shvatljive, na primer - razlika između velikog i malog. Ume da odgovori na dva jednostavna zahteva istovremeno – poput, "uzmi igračku i stavi je na policu". Voli da sluša nešto duže priče, te uživa u njima. Sve stvari koje ga okružuju imenuje bez poteškoća. Ume da sastavi rečenicu od 3 reči. Porodica razume šta dete želi da kaže.
6. Od treće do četvrte godine. Zna da odgovori na pitanja poput ko, šta i gde. Opisivaće Vam šta mu se desilo tokom dana, na primer u vrtiću. Rečenica sada ima 4 reči. Ne ponavlja slogove i reči dok govori. Šira socijalna sredina razume šta dete govori, a ono zna pravilno da izgovori glasove s, z, c, a zatim š, ž, č, l.
7. Od četvrte do pete godine. Kada mu pročitate priču, postaviće neko pitanje. Razume vreme - juče, danas, sutra, kao i odnose - prvi, treći, poslednji. Rečenice postaju bogatije, odnosno sadržajnije. Kada nešto priča, ume da se drži teme. Komunicira sa vršnjacima i grupom. Rimuje reči. Do 5. rođendana, ume da izgovori sve glasove iz našeg jezika, a ne brka brojeve, rod, te padeže.
Dete vodimo kod logopeda ne samo kako bi propričalo na adekvatan način, već kako bismo mu pomogli da u budućnosti nema neke veće probleme. Govor je najuže vezan za interakciju sa okolinom, a posebno za razvijanje socijalnosti. Uz to, tu je i učenje, kao i pisanje, koji su svakako sasvim usko vezani za izražavanje, te sam razvoj individue.

Prethodni članak
Traži
Najnoviji članci
Otkrivene nove fascinantne činjenice o Suncu
- Kultura
- 05. 03. 2025.
Sačuvajte plodnost što duže - uz ove savete
- Zdravlje
- 04. 03. 2025.
Ne znate da koristite kineske štapiće za jelo?
- Zanimljivosti
- 04. 03. 2025.