- Porodica
- 15. 05. 2022.
15.05. - Međunarodni dan porodice
15. maja obeležavamo Međunarodni dan porodice, stuba društva...
1993. godine Generalna skuština Organizacije UN-a proglasila je današnji dan za obeležavanje Međunarodnog dana porodice. Međunarodni dan porodice je širom planete prvi put obeležen godinu dana kasnije, odnosno 1994. godine.
Organizacije, akcije, kao i manifestacije pod ovom tematikom se organizuju širom sveta na različitim nivoima, počevši od lokalnih, pa sve do nacionalnih i međunarodnih. Koji je zapravo cilj obeležavanja Međunarodnog dana porodice?
Navodi se da je glavni cilj ovog dana sama afirmacija porodice, odnosno podsećanje na to koliku vrednost porodica nosi. Ističu se ne samo porodične vrednosti, već i jednakost između muškarca i žene, što bi trebalo da predstavlja stub svakog zdravog odnosa, a pogotovo porodice.
Kako zaštititi porodicu kao osnovnu funkciju društva, raspravljaće se u zemljama širom sveta baš na 15. maj. Nije teško primetiti da se i porodica sa vremenom menjala, odnosno usklađivala sa promenom društva. Danas, velike porodice kakve smo nekada imali su dosta ređe, a širom sveta je primetan i porast jednoroditeljskih domaćinstava, odnosno samohranih roditelja.
Navodi se da otprilike 65% svih porodica čine parovi koji žive sa decom bilo koje dobi, kao i parovi koji žive u širim porodicama sa decom, poput baka i deka.
2015. godine članice UN-a su usvojile Ciljeve održivog razvoja, te sa istima predstavile 17 ciljeva koji bi potpomogli održavanje i razvoj zdravih porodica. Pre svega, ti ciljevi su orijentisani i usmereni na eliminaciju siromaštva, diskriminaciju, zlostavljanje, sprečavanje prerane smrti, održavanje zdrave životne sredine i slično.
Istina je da ne možemo imati zdravu porodicu ukoliko nemamo zdravo društvo, stoga se na fenomen porodice treba gledati kako na mikro, tako i na makro nivou.
Obezbeđivanje stanovanja i prevoza su takođe neki od ciljeva koje države članice UN žele postići, kako bi se iskorenio, odnosno smanjio i problem beskućništva.
Nasilje u porodici takođe predstavlja jedan velik problem na kojem se mora kontunirano i konstantno raditi. Zaštita novorođenčadi, kroz pravni identitet i registraciju rođenja je takođe obavezna.
Promovisanje rodne ravnopravnosti, kao i ulaganje u infrastrukturu uveliko mogu da nam pomognu da se približimo cilju zdrave i snažne porodice.
Ukoliko stvorimo uslove za zdravu porodicu, tek tada ćemo moći reći da velik broj pojedinaca ne želi da osnuje porodicu svojom voljom. Dok god imamo velike probleme poput navedenih, mi ne možemo da krivimo individuu, već društvo i sistem u celini.
Prethodni članak
Sledeći članak
Traži
Najnoviji članci
Kuglof - izdvojeni recepti
- Kuhinja i recepti
- 17. 01. 2025.
Saveti za negu kože tokom zimskih meseci
- Lepota
- 15. 01. 2025.