- Moda
- 03. 07. 2022.
Korseti
Pomalo kontraverzan odevni predmet, ali i dalje u potpunosti ne napušta svet mode. Ako vas interesuje kratka istorija korseta, kao i mnoga značenja koja ovaj odevni komad donosi, pročitajte ovaj članak.
Koja je prva asocijacija koja vam pada na pamet kada ugledate korset? Uglavnom ga vezujemo za seksi i zavodnički odevni predmet, a za mnoge dame on je i dan danas neizostavan deo venčanja. Korseti se i dalje nose širom planete, iako se njihova forma dosta menjala kroz vreme. Ono što danas nazivamo korset, nekada se nije moglo tako zvati, a mnogi vole sve njegove forme.
Korset u narodu zovemo i steznik, iako se i ova dva pojma pomalo razlikuju. Osnovna namena korseta je bila da se stanji struk, odnosno da se vizuelno smanji njegov obim. Kada se to postigne, i poprsje izgleda bujnije i veće, a do izražaja dolaze i bokovi. Kroz vekove, korsete su nosili i muškarci.
Odakle uopšte potiče reč korset? Cors je zapravo umanjenica od reči telo, a dolazi iz starofrancuskog rečnika. Kada to povežemo sa latinskim, gde corpus znači telo, jasno nam je da je ideja reči za korset nastala od značenja da se telo na neki način smanji, umanji.
Priča o korsetima datira otprilike negde oko 16. veka, a navodi se da je isti u modu uvela Katarina Mediči. Ova dama je bila žena francuskog kralja Anrija Drugog. Legenda kaže da Mediči nije volela da gleda kurpulentne dame koje slobodno šetaju po dvoru, stoga je naredila da nose korsete, kako bi vizuelno smanjile svoje strukove.
Verovatno ste primetili da su stari, tradicionalni korseti bili nešto teži za oblačenje, stoga da gotovo nije bilo moguće da ga ijedna dama obuče sama - trebao je neko sa strane ko bi šnirao korset pozadi.
Dame na dvoru su vremenom počele da nose korset i po noći, misleći kako će im se strukovi trajno stanjiti. U najvećem broju slučajeva, korseti su se kroz istoriju izrađivali od svile, ali čvrsti materijali koji su držali oklop korseta su uglavnom bili izrađivani od drveta i čelika, pa čak i riblje kosti!
Danas, za takozvane "underbust" korsete, uglavnom se koristi neki vid plastike.
Nakon Prvog svetskog rata, dešava se jedan zanimljiv preokret sa korsetima. Ženama je rečeno da prestanu da kupuju korsete, kako bi se uštedeo materijal za izradu ratnog oruđa.
Korseti koji imaju i korpice za grudi postali su poznati širom sveta sa dolaskom Kristijana Diora. Od tada, korseti se vezuju za spavaće sobe, odnosno za seksi veš koji se nosi u posebnim prilikama. Goth kultura, odnosno subkultura takođe smatra korsete važnim odevnim predmetom, a u ovoj subkulturi je dozvoljeno nošenje korseta baš u svakoj prilici.
Da li su korseti štetni? Neki stručnjaci navode da korseti mogu da budu štetni, ukoliko se nose preterano. Preuski korseti, a posebno underbust tipa, navodno previše pritiskaju unutrašnje organe te mogu čak i da ih deformišu.
Dame kroz istoriju su prijavljivale nuspojave korseta, uglavnom se žaleći da im oni stvaraju neverovatan umor nakon celodnevnog nošenja.
Pored toga, korseti takođe mogu da oslabe mišiće leđa i stomaka. Sve što veštački podržava naše mišiće zapravo može da ih ulenji, jer oni prestaju sa radom.
Još jedna od prijavljenih nuspojava bi bila i veća osetljivost na respiratorne bolesti. Naime, dame koje su godinama svakodnevno nosile korsete su imale više problema sa plućima, odnosno češće su dobijale upalu pluća.
Tvrdi se da korseti nisu idealan izbor ni za zdravlje reproduktivnih organa.
*Navodi se da su korseti bili obeležje višeg staleža u Viktorijanskom dobu. Sedamdesetih godina, korset se vezuje i za feminizam, gde su žene želele da slobodno pokažu svoju seksualnost i stanu na kraj tabuima.
Moguće je da se sećate i Madonine turneje tokom 90-ih godina, gde je na jedan potpuno novi način iznela upravo korset? Od tada, pa možemo reći i do dana danas, korset vezujemo za simbol jačanja ženske snage.
Na sreću, današnji korseti niti su tako čvrsti, niti štetni. Ukoliko volite korsete, možete da ih pronađete u različitim oblicima. Sada su korseti ne samo manje štetni, već i mnogo udobniji za nošenje.
Na koje načine nositi korsete? Overbust korseti, odnosno korseti sa korpicama koji prekrivaju i grudi mogu da budu idealni za večernje izlaske, uz duže šire suknje.
Underbust korseti, odnosno korseti koji naliče na steznike za struk, mogu da se nose sa širokom odećom, odnosno "oversize" odevnim predmetima. Na taj način, korset ne mora da aludira na seksualnost, već može da deluje potpuno šik i kreativno.
Ako ne želite da nosite korsete van kuće, a ipak vam se dopadaju, potražite korsete koji su u ulozi bebi dola, odnosno spavaćica.
U svakom slučaju, ne možemo da negiramo činjenicu da korset čini žensko telo zavodljivim, oblikovanijim i senzualnim.
Prethodni članak
Traži
Najnoviji članci
Izbor ribica za akvarijum
- Ljubimci
- 13. 09. 2024.
13.09. - Dan borbe protiv sepse
- Kultura
- 13. 09. 2024.
Puževa sluz u službi lepote
- Lepota
- 12. 09. 2024.