- Kuća
- 03. 03. 2022.
Saveti i trikovi za očuvanje besprekorno belog veša
Istina je da pranje i održavanje belog veša može da bude komplikovano, a pogotovo ukoliko niste sigurni na kojim temperaturama treba da se pere, kakav prašak odabrati za ovu namenu, te koje su još stavke na koje bi trebali da pazimo prilikom rukovanja sa belim vešom.
Bela odeća je sjajna iz tako mnogo razloga - u najvećem broju slučajeva, napravljena je od kvalitetnih i prirodnih materijala, udobna je za nošenje, laka za kombinovanje, ali takođe može da deluje i veoma prefinjeno i luksuzno.
Pored toga, često imamo i posteljinu u beloj boji, stoljnjake, prostirke i slično.
Ovo su neke od stavki koje morate da usvojite ukoliko želite da veš ostane besprekorno beo:
1. Sortiranje veša pre pranja. Ovo je svakako prvi i nezaobilazan korak pri pranju i rukovanju sa belim vešom. Kako Vam se ne bi potkrala neka majica u crvenoj ili rozoj boji, a čitava tura u veš mašini postala svetlo smeđa, razvrstajte prljav veš za pranje prema boji, ali i tkanini. Dakle, belo peremo odvojeno, ali je važno i da je sličnog materijala. Pored toga, ako je neki veš više prljav, njega treba posebno prati.
2. Odabir deterdženta. Iako na tržištu danas postoji mnoštvo tečnih deterdženata napravljenih za različite namene, topla preporuka je da se kod pranja belog veša ipak držite starog dobrog praškastog deterdženta za pranje. Zašto? Zato što su oni pre svega jači, a mnogi u sebi već sadrže izbeljivače. Znamo da su "100 u 1" kapsule za pranje i održavanje veša čistim veoma praktične, ali ukoliko želite besprekorno beli veš, nemojte isprobavati olakšice i prečice.
*Ako baš volite tečne deterdžente, dobro je znati da određeni proizvođači imaju specijalno namenjene tečne deterdžente koji se mogu isključivo koristiti za beli veš.
3. Obratite pažnju na temperaturu pranja. Većina ljudi danas svu odeću pere na 40 ili 60 stepeni, ali što se belog veša tiče, dobro je držati se starog dobrog proverenog saveta - beli veš perite na što višoj temperaturi. Posteljine obavezno perite na 95 stepeni, ne samo zbog beline, već i zbog ubijanja bakterija i grinja. Naravno, ukoliko se radi o prirodnim materijalima, poput pamuka. Za osetljivije stvari, čitajte deklaracije i pratite preporučenu temperaturu pranja.
*Veoma osetljivi komadi belog veša će često zahtevati i ručno pranje, a posebno ako se radi o svili. Ukoliko ne želite takvu obavezu, izbegavajte kupovinu osetljivih belih stvari.
4. Različiti programi pranja. Na većini, da ne kažemo na svim veš mašinama danas, postoje različiti programi pranja, pored odabira temperature. Kao što je već navedeno u prethodnoj stavci, ukoliko je neka bela tkanina osetljivija, praćete je na manjim temperatura, a pobrinite se da odaberete i poseban program za pranje osetljivog veša. Ukoliko je reč o vuni, obavezno odaberite program za pranje vune. Neke veš mašine imaju i poseban program za pranje belog veša, što je u ovom slučaju korisno, posebno ako se radi o odeći koja ne trpi visoke temprature.
5. Šta činiti sa mrljama na beloj odeći? Mrlje se uvek tretiraju pre pranja, a možete da upotrebite limunsku kiselinu, sapun sa sodom, samu sodu bikarbonu, kao i sirće. Stavite određeno sredstvo na mrlju, a zatim ostavite da odstoji neko vreme. Nakon toga, potrebno je odeću oprati u veš mašini.
6. Ako je veš posiveo. Ukoliko je Vaš beli veš s vremenom postao siv, dodajte par kašika sode bikarbone direktno u bubanj od veš mašine, a zatim operite veš na načine na koje smo već objasnili. Nemojte odustajati nakon prvog puta, a posebno ako je odeća siva neki duži vremenski period. U većini slučajeva, potrebno je da se bela odeća opere više puta na ovaj način kako bi povratila snežno belu boju.
7. Sušenje belog veša. Većina domaćinstava danas ima i sušilicu za veš, a mnogi i dalje koriste žice za sušenje, odnosno stalke za prostiranje veša. Ipak, najbolje bi bilo da se beli veš suši direktno na suncu. Ukoliko imate terasu, ili pak živite u dvorištu, sušite beli veš na vazduhu i suncu kada god je to moguće. Sunce će takođe pomoći u otklanjanju mrlja i sivila sa belog veša.
*I na kraju, jedan trik koji dolazi od savremenih dama - krpice za pranje veša! Ove krpice upijaju boje i nečistoće, a mnogi tvrde da sa njima nema potrebe za sortiranjem veša i odvajanjem boja. Ukoliko ste dovoljno hrabri, možete isprobati. Mi ih volimo za pranje odeće koja ima kombinacije boja, poput crvene i bele.
To bi bilo to! Ukoliko pratite ove preporuke, beli veš će ostati besprekorno beo i čist, a tkanina neće biti oštećena.
Prethodni članak
Sledeći članak
Traži
Najnoviji članci
Ove stvari psi zaista ne vole kod svojih vlasnika
- Ljubimci
- 07. 12. 2024.
5 luksuznih boja za savršen jesenji autfit
- Moda
- 06. 12. 2024.
Jeftini dekor trendovi za jesen 2024
- Kuća
- 06. 12. 2024.