- Kuća
- 11. 08. 2022.
Ove stvari nikada ne biste trebali da perete u veš mašini
Ako želite da vodite računa o svojoj odeći i obući na najbolji mogući način, poželjno je da zaboravite mašinsko pranje za sledeće stvari.
Često smo sami krivi kada nam odeća i obuća ne traje onoliko dugo koliko smo očekivali, ma koliko kvalitetna bila. Kako se nikada više ne biste našli u situaciji gde ste nemarom uništili svoje omiljene komade garderobe, predlažemo da pročitate sledeću listu.
Apsolutno izbegavajte pranje u veš mašini ovih stvari:
1. Grudnjaci. Ako se često žalite kako vaši brushalteri prebrzo gube oblik i čvrstinu, moguće je da se krivac krije u mašinskom pranju istih. Pored problema propalih i izbledelih grudnjaka, možete da se suočite i sa kvarom mašine, jer žice iz brushaltera imaju tendeciju da se zaglave u cilindrima veš mašine. Kako ih onda prati i održavati?
Najbolje je da ih perete na ruke, ako ste u mogućnosti. Pored toga, brushalteri se peru u hladnoj vodi, najbolje sa blagim deterdžentima.
2. Čipkasta odeća. Čipkastu odeću nije jednostavno održavati jer često ume prebrzo da izgubi svoju čar, te da deluje jeftino. Ipak, krivac je i mašinsko pranje, a posebno za ovako delikatne materijale. Perite čipkastu odeću i veš na isti način kao i brushaltere.
3. Kravate. Nije ih poželjno prati u veš mašini jer će vrlo verovatno izgubiti oblik. Što se održavanja higijene tiče, preporučuje se hemijsko čišćenje.
4. Patike. Verovatno ste barem jednom oprali patike u veš mašini i zaključili da im nije ništa - štaviše, one izgledaju kao nove! Ipak, preporučuje se da izbegavate mašinsko pranje patika i obuće uopšte. Veš mašina može čak da smanji obuću, a patike vam mogu postati tesne nakon pranja. Ručno se peru u hladnoj vodi.
5. Šljokice, ukrasi, štras... Odeća koja ima ukrase svakako ne bi trebala da se pere u veš mašini, jer će ih ista verovatno oštetiti. Potrudite se da operete ručno sve komade koji sadrže dodatne ukrase.
6. Kupaći kostim. Kupaći kostim se nikako ne pere u veš mašini jer je to za ovako delikatne materijale zaista previše. Ako ne želite da se rastegne i ispere, perite ga ručno.
Pored navedenih saveta, izbegavajte da u mašinu ubacujete i odeću koja na sebi ima vidljive dlake kućnih ljubimaca, kako sva druga odeća nakon pranja ne bi postala prekrivena istima.
Nije poželjno da se u mašini peru ni stvari koje na sebi imaju zapaljive mrlje - na primer, od alkohola ili benzina, jer bi moglo da dođe do požara, odnosno eksplozije.
Prethodni članak
Traži
Najnoviji članci
Izmene roditeljskog dodatka i naknade za porodilje
- Porodica
- 03. 10. 2024.