- Kuća
- 05. 07. 2022.
Kako odabrati najefikasnija sredstva za zaštitu od komaraca?

Postoji mnogo repelenata protiv komaraca na tržištu, no šta biste trebali da znate o ovim proizvodima pre nego što ih kupite i počnete da ih koristite? U ovom članku, donosimo neke od najefikasnijih saveta koji će vam pomoći da se odbranite od komaraca, te da im ne dopustite da upropaste tople večeri i noći.
Zujanje komarca tik kod uveta je verovatno jedan od najiritantnijih osećaja, a ako i nije, sigurni smo da spada u top 10. Na sreću, danas na tržištu postoje različiti proizvodi koji nam pomažu da se zaštitimo od komaraca i njihovih uboda, a evo šta biste o takvim proizvodima trebali da znate.
1. Repelenti ne sprečavaju samo mogućnost uboda. Pored toga što nam komarci idu na živce, te potencijalno stvaraju ranice koje svrbe, važno je znati da repelente protiv komaraca koristimo i kako bi se zaštitili od bolesti koje komarci, muve, kao i krpelji mogu da prenesu. Neke od najčešćih bolesti bi bile virus Zapadnog Nila, malarija, kao i mnoge druge tropske i suptropske bolesti.
*Ljudi su od davnina isprobavali različite načine za zaštitu od komaraca i ostalih buba, a išli su toliko daleko da su menjali i ishranu kako ne bi bili primamljivi insektima.

2. DEET. Jedan od najboljih primera sintetskog repelenta je DEET, a isti je otkriven još u prošlom veku. Važno je znati da različiti repelenti sadrže i različite koncentracije zaštite. Da li će repelent biti efikasan 4, 6, ili pak 10 sati uvek zavisi od koncentracije zaštitnih sastojaka. Kako da to razlikujete? Na primer, repelent sa 10% zaštite će trajati do sat i po, dok će onaj sa 30% zaštite uspeti da vas brani od komaraca i insekata čak do 6 sati!
3. Picaridin. Drugi naziv za picaridin je icaridin, a on predstavlja konvencionalni repelent koji može da pruži zaštitu od 7% i 20%. Icaridin sa 7% pruža zaštitu oko 2,5 sata, dok onaj sa 20% može da vas zaštiti čitavu noć - oko 8 sati.
4. IR3535 i metil-nonil-keton. Repelenti koji sadrže ove supstance su moćniji i od prethodno navedenih, a možete očekivati da budete mirni čitavu noć. Komarci vas sa ovakvim proizvodima uopšte ne prepoznaju kao metu.
Važno je znati da je repelente svih vrsta potrebno koristiti isključivo na propisan način, kako ne biste rizikovali reakcije na koži, te nuspojave. Ovo je posebno važno ukoliko je vaša koža osetljiva.

5. Moć etarskih ulja. Na sreću, postoje i prirodna rešenja protiv komaraca, a ona se naravno kriju u etarskim uljima. Još je 1995. godine dokazano da kokosovo ulje može da odbije komarce, ali i da spreči prenos malarije. Etarska ulja eukaliptusa i citronele su takođe visoko efektivna.
Etarska ulja u ulozi zaštite od komaraca su ipak nešto slabija od konvencionalnih, odnosno kupovnih repelenata, stoga trebati znati da se ona trebaju nanositi skoro svakih sat vremena.
Nikako nemojte nanositi etarska ulja direktno na kožu - potrebno je da se 2 kapi određenog etarskog ulja pomešaju sa kašičicom baznog ulja, poput maslinovog.
Sada ste spremni da uživate u predstojećoj sezoni! Bez obzira da li će vaš izbor biti prirodni ili sintetički repelent, imajte u vidu da se ne štitimo samo od ugriza insekata, već i od potencijalnog prenosa opasnih bolesti.
Prethodni članak
Sledeći članak
Traži
Najnoviji članci
Otkrivene nove fascinantne činjenice o Suncu
- Kultura
- 05. 03. 2025.
Sačuvajte plodnost što duže - uz ove savete
- Zdravlje
- 04. 03. 2025.
Ne znate da koristite kineske štapiće za jelo?
- Zanimljivosti
- 04. 03. 2025.