- Karijera
- 30. 06. 2022.
Kako uspešno sastaviti biznis plan? Konkurisanje za subvencije Nacionalne službe za zapošljavanje (Biro)
Ukoliko ste se odlučili na pokretanje sopstvenog biznisa, a fali Vam ponešto finansijskih sredstava, u ovom tekstu ćete naučiti kako na ispravan način da napravite biznis plan koji će Nacionalna služba za zapošljavanje moći da prihvati.
Šteta je da su mnogi ljudi odbijeni, iako imaju sjajne ideje, ali to se dešava jer nisu na jasan i prezican način predstavili svoj biznis plan. Kako ne biste propustili sledeću priliku, nastavite da čitate ovaj članak - pokušaćemo sve da pojednostavimo.
Prvo što nam je potrebno kada sastavljamo biznis plan jesu lični podaci (opština i okrug su takođe veoma važni). Ukoliko već imate neku registrovanu delatnost, napišite više o samom privrednom društvu ili preduzetničkoj radnji koju vodite.
Nakon toga, dolazimo do dela gde je poželjno da kažete nešto više o svom obrazovanju i iskustvu. Navedite sve što možete, bez obzira da li je usko vezano sa delatnošću sa kojom planirate da se bavite.
Sada na red dolaze osnove poslovanja. Opišite poslovnu ideju za koju želite da konkurišete. Da li se već bavite tom, ili pak sličnom delatnošću, samo želite da je proširite na određene načine, ili preusmerite u drugom pravcu? Ako je to slučaj, tada je poželjno da navedete sve o nastanku same ideje, ulaganjima koje ste do sada obavili, kao i da pišete o prihodima i dostignućima.
Proizvod ili usluga koju želite da pružate - pojasnite je u potpunosti. Po koracima objasnite u kojem pravcu ćete unapređivati svoju proizvodnju ili delatnost.
*Bonus savet - Često je poželjno da koristite i različite fotografije, ukoliko one verodostojno mogu da prikažu Vašu ideju i posao. Nije loše ni da razmislite o linkovima koji vode ka Internet prezentacijama, pogotovo ako one služe kao dokazi ili portfolio.
Koje su slabosti Vašeg budućeg poslovanja, a koje su njegove snage? Objasnite detaljno sve faktore koji mogu da utiču na to. Fokusirajte se i na moguće šanse koje će se pojaviti i u toku samog poslovanja.
Sagledajte tržište. Ko bi bio Vaša najveća konkurencija? Imate li dovoljno volje, ali i inovativnosti na budete na prvom mestu? Ukoliko ne na prvom mestu, da li možete da budete u prvih 5 uspešnih preduzetnika iz slične delatnosti? Objasnite sve do detalja.
Pišite i teorijski. Objasnite kako Vi razumete sam proces implementacija različitih poslovnih ideja. Kako na Vas utiču inovacije? Koje su osnovne karakteristike uspešnog poslovanja? Dajte im do znanja da razumete polje za koje aplicirate, i iz pravnog i ekonomskog ugla.
Na red dolazi poslovni prostor. Opišite ga detaljno. Da li odgovara svim uslovima delatnosti kojom želite da se bavite? Važno je i gde se nalazi taj prostor, kao i da li je Vaše vlasništvo, ili je pak u zakupu.
Kanali prodaje... Da li ćete koristiti sopstvenu maloprodaju, ili neki drugi oblik? Možda ste se odlučili i za veleprodaju. Postoji i direktna prodaja, ali i mnogi drugi kanali. Važno je da ne zaboravite da objasnite na koji način želite da plasirate određeni proizvod ili uslugu. Ovde je dobro naglasiti da na isti način trebate da objasnite i način promocije.
Broj zaposlenih, kao i plan zapošljavanja radnika je sledeći korak na koji moramo preći. Dakle, govorimo o organizacionoj strukturi. Opišite zaduženja svakog od radnika. Moguće je i da Vi budete jedini radnik koji obavlja sve.
Stižemo do dela samog tržišta, a ovde je važno da se fokusiramo na opis i objašnjavanje samog tržišta na kojem ćete Vi poslovati. To može biti lokalno tržište, regionalno, ili pak nacionalno tržište. Naravno, postoji opcija i za uvoz i izvoz. Koje su karakteristike tržišta na kojem ćete Vi poslovati?
Razmislite o ciljnoj grupi kojoj plasirate određeni proizvod ili uslugu. Predstavite svoj biznis plan na način da poznajete osobe koje bi konzumirale Vašu uslugu ili proizvod. Razumite njihovu psihologiju, te objasnite to na marketinški način.
Ovde moramo da se fokusiramo i na tražište nabavke. Odakle će dolaziti Vaš materijal? Imate li već neke ranije kontakte sa određenim dobavljačima? Zašto ste se opredelili baš za to tržište?
Analizirajte konkurenciju i objasnite svoje mesto na tržištu. Slobodno navedite i sve prednosti i mane konkurencije.
Pričajte o rizicima u poslovanju. Koje sve rizike Vi vidite, čega se plašite, šta je realno da se desi...
I, ukoliko imate dosta znanja iz prava i ekonomije, nije loše niti da razmislite o razvijanju finansijskog plana i kalkulacije, makar to bilo i okvirno. Na ovaj način ćete dokazati da držite baš sve konce u rukama.
Prethodni članak
Sledeći članak
Traži
Najnoviji članci
Kuglof - izdvojeni recepti
- Kuhinja i recepti
- 17. 01. 2025.
Saveti za negu kože tokom zimskih meseci
- Lepota
- 15. 01. 2025.