- Karijera
- 08. 12. 2021.
09. Decembar - Međunarodni dan borbe protiv korupcije
Kada govorimo o negativnim društvenim pojavama, svakako ne možemo zaobići korupciju. 2003. godine su Ujedinjene nacije odlučile da usvoje Konvenciju protiv korupcije, kako bi podstakle čitav svet da nastave da se bore protiv ovog izrazito negativnog društvenog problema.
Rešavanje problema korupcije je svakako jedan od glavnih ciljeva, ali ne smemo zaboraviti ono najvažnije - sprečavanje korupcije, odnosno "seču u korenu" pre nego što problem nastane, te se razvije i dalje širi. Stoga je veoma važno informisati ljude u svim delovima sveta na koji način i gde se mito i korupcija sprovode u delo, te poslati jasnu poruku - da se ona ne sme tolerisati!
Sistemi menadžmenta protiv mita predstavljaju jedan od najsnažnijih i sveobuhvatnijih alata u borbi protiv mita i korupcije, a obuhvata kako uputstvo za uspostavljanje i primenjivanje, tako i održavanje, ali i poboljšanje sistema menadžmenta u službi protiv mita i korupcije. Određeni međunarodni standardi takođe mogu da poboljšaju uslove delovanja u različitim sferama poslovanja širom sveta, a neki od njih bi svakako bili: Smernice za upravljanje organizacijama, kao i Sistemi za prijavljivanje uzbunjivanja. Postoji i praktični vodič pod nazivom Sistemi za borbu protiv podmićivanja.
Što se naše zemlje tiče, potrebno je spomenuti neke od pozitivnih primera borbe protiv mita i korupcije, a to je svakako Srbija u pokretu. Kampanje poput Kakav je doktor, Pravo da znam, te Ne primam mito radim za platu takođe predstavljaju pozitivne primere u pokušaju otkrivanja, ali i smanjenja mita i korupcije.
Nažalost, mnogo mita i korupcije je i dalje smešteno u sektoru zdravstva, a tome doprinosi i slabo poznavanje prava pacijenata.
Mnogi ne znaju ni da li je određeni lekar zaista stručno kvalifikovan za određenu poziciju pa čak i intervenciju, a tvrde da nisu upućeni ni gde to mogu da saznaju niti koga da pitaju - imaju li pravo pre svega?
*Da li znate da se samo 1% korupcije u našoj zemlji otkrije, prijavljuje i osuđuje?
Statistika kaže da se godišnje otprilike desi preko 370 000 neotkrivenih slučaja mita i korupcije. Ne iznenađuje činjenica da su građani nezadovoljni i smatraju ovo trećim najvećim problemom u zemlji.
U kojim sektorima najčešće susrećemo mito i korupciju? Navodi se da je to pre svega saobraćajna policija, a zatim zdravstvo, javne službe, obrazovni sistemi, pravosuđe, NSZ, te institucije za socijalno osiguranje. Istraživanja govore da su mitu i korupciji skloni i poreski službenici.
Jedna prosečna odrasla osoba dolazi u situaciju gde potplaćuje doktora kako bi bila sigurna da će određena intervencija proći kako treba, a zatim se od nje traži mito za mesto za dete u zabavištu, a nakon toga može da susretne i saobraćajnog policajca koji će tražiti "nešto viška novca" kako ne bi pisao kaznu, a posle svega toga, kada osoba želi da nađe novi posao - nailazi na novu prepreku, gde za dobijanje određenog posla za koji je osoba već kvalifikovana, mora dodatno da plati, odnosno da podmiti.
Sigurni smo da razumete o čemu govorimo, te da ste barem nešto od toga (nažalost), već iskusili na svojoj koži.
*Više od 30% mita se dešava u oblasti saobraćajne policije, dok zdravstvo čini skoro 15%!
Zabrinjavajuća je i činjenica da čak čertvtina građana ne zna kome da prijavi korupciju. Potrebno je proaktivno delovanje tužilaštva, ali i izmene Krivičnog zakonika, kao i Zakona o zaštiti uzbunjivača.
Jeste li se i sami susreli sa mitom i korupcijom?
U kojim oblastima?
Prethodni članak
Sledeći članak
Traži
Najnoviji članci
Izbor ribica za akvarijum
- Ljubimci
- 13. 09. 2024.
13.09. - Dan borbe protiv sepse
- Kultura
- 13. 09. 2024.
Puževa sluz u službi lepote
- Lepota
- 12. 09. 2024.