- Finansije
- 05. 10. 2022.
Štednja za dete - praktične ideje i saveti
Štednja bilo koje namene se uvek isplati, a kada govorimo o štednji za dete važno je znati da to može da uključuje bezbroj varijacija. Sigurni smo da svaki roditelj želi samo najbolje za svoje dete. Pored toga, mnogi strahuju i kako će izgledati budućnost čovečanstva. Šta možete da učinite kako biste umirili osećaj brige u sebi, kao i obezbedili svom detetu kvalitetan život u budućnosti, saznajte u daljem tekstu.
Jasno nam je da nije baš svako u mogućnosti da štedi i odvaja novac sa strane za različite svrhe. Mnoge porodice, a pogotovo one sa više dece, tvrde da su im primanja tek tolika da pokriju sve troškove, a mnogih životnih zadovoljstava se i dalje odriču.
Nama je stanje u državi, pa sada i svetu, u potpunosti jasno, ali smo se ipak potrudili da smislimo neke ideje i savete vezane za štednju za dete, a kojima bi Vam se mogli svideti.
Ove predloge je za mnoge moguće provesti u praksu:
1. Dečiji dodatak. Iako je mesečni dečiji dodatak za mnoge simboličan, dobra je ideja da razmislite o stavljanju te sume na stranu. Ukoliko dečiji dodatak ne potrošite svakog meseca, za 18 godina, nakupiće se fina suma. Zašto je ovo dobra ideja? Mnogi roditelji tvrde da im je dečiji dodatak suviše mali. Pa, ukoliko je suviše mali, verovatno nećete osetiti tu cifru kao manjak na mesečnom nivou, stoga probajte da ga ne dirate, odnosno ne trošite.
2. Jednokratna pomoć od države. Trenutno se za prvorođeno dete dobija 300 000 dinara jednokratne pomoći. Mnogi roditelji dobijaju još neke iznose od pokrajine ili grada. Ukoliko nema potrebe da kupujete svu novu bebi opremu, a sigurni smo da i tu mnogo možete da uštedite, zašto ne biste taj iznos stavili sa strane, odnosno pretvorili ga u budžet namenjen štednji za dete?
3. Namenska kratkoročna štednja. Postavljanje kratkoročnih ciljeva je takođe sjajno! Štednja ne mora uvek da podrazumeva ogromne cifre, kao niti dugoročne planove. Možda želite svom detetu da podarite kratko putovanje s vremena na vreme. Možda za njega ili nju želite najbolju doktorsku negu. U svakom slučaju, i ovakav vid štednje uveliko poboljšava kvalitet života deteta, a to je ono čemu zapravo težimo.
4. Namenska dugoročna štednja. Kod dugoročne štednje, važno je da ne upadnete u jednu zamku, a to je planiranje detetovog života unapred. Sjajno je ukoliko želite da omogućite sredstva za detetovo visoko školovanje, ali ukoliko mu već sa 3 godine skupljate novac za neku određenu akademiju, znajte da ste u problemu, te da ćete vršiti ogroman pritisak na dete u stilu šta ono treba da postane. Dugoročna štednja je sjajna, a šta će dete sa tim novcem učiniti - prepustite mu da odluči samo kada dovoljno odraste.
5. Ne mora sve da bude u novcu... Kako bi rekla jedna narodna šaljiva izreka, nije sve u novcu, ima nešto i u zlatu. U suštini, sigurnu budućnost svoga deteta možete da osigurate i na druge načine, poput nasledstva vrednosti. Zlato, ili pak nekretnina, najbolji su načini za one koji su u takvoj mogućnosti.
6. Počnite na vreme. Ovo je jedna od najvećih grešaka kada govorimo o štednji za dete. Mnogo roditelja je u stilu da ima vremena za štednju. Ipak, kao što smo već i naveli, možete da počnete već od rođenja deteta. Na taj način, kroz godine će se nakupiti fina suma, a Vi to nećete mnogo osetiti.
7. Osiguranja. Različiti tipovi osiguranja za dete su takođe jedna od dobrih opcija. Odvajajte sumu koja neće remetiti Vaš budžet. S godinama, nakupiće se dovoljno sredstava koje će detetu omogućiti lakši i kvalitetniji život.
8. Zaboravite na kredite i stipendije. Neki roditelji se oslanjaju na kredite i stipendije, a pogotovo kada se radi o budućem školovanju svoga deteta. Ovo je ustvari još jedna moguća greška, a u najvećem broju slučajeva stipendije nisu dovoljne kako bi pokrile sve troškove obrazovanja.
9. Bolje išta nego ništa. Nemojte na štednju za dete gledati kroz crno belu prizmu. Bolje je i išta, nego ništa. Čak i ako odvajate samo 10 evra mesečno, i to je bolje nego da ne činite baš ništa.
Neki na štednju gledaju kao na vid sigurnosti. Lakše nam je kada znamo da imamo određenu sumu sa strane. Gotovo uvek se dešavaju neplanirani troškovi, a teška vremena i nepredviđene situacije takođe lakše savladavamo kada imamo i poneki dinar sa strane.
Ukoliko želite da podelite neki pametan savet sa nama i čitaocima, slobodno ostavite komentar kako bismo Vaše mišljenje uvrstili na broj 10 u ovoj listi.
Prethodni članak
Sledeći članak
Traži
Najnoviji članci
Ove stvari psi zaista ne vole kod svojih vlasnika
- Ljubimci
- 07. 12. 2024.
5 luksuznih boja za savršen jesenji autfit
- Moda
- 06. 12. 2024.
Jeftini dekor trendovi za jesen 2024
- Kuća
- 06. 12. 2024.