- Zdravlje
- 15. 09. 2022.
Kako najlakše očistiti bebin nosić?
Svesni smo činjenice da bebe ne znaju da izduvaju nosić u maramicu, pa će nam na ovom planu trebati neka druga taktika. Evo kako ćete sa lakoćom očistiti bebin nosić kada se zapuši.
Bebin nos može da se zapuši iz više razloga, a najčešće je to zbog zagađenog i suvog vazduha, hladno vreme kao i promena vremena, anomalije koje postoje u nosu, a urođene su, alergije, virusi, bakterije, pa i izbijanje prvih zuba.
Majke uglavnom navode kako znaju da je bebin nosić zapušen – disanje postaje drugačije, a i sam osećaj da vam nosić deluje zapušeno može biti jasan znak. Disanje je bučnije, dolazi do poteškoća sa hranjenjem bebe, hrkanje, kašalj, kao i curenje sekreta iz nosa jasni su znaci da je bebin nos potrebno što pre očistiti.
*Situaciju treba shvatiti ozbiljno, jer zapušen bebin nosić koji se ne čisti može da dovede i do upale uva, pa čak i do upale pluća.
U redu, da vas ne bismo dalje plašili sa crnim scenarijima, bolje je da se vratimo na praktičan deo – čišćenje nosa. Na sreću, za čišćenje bebinog nosića biće nam potrebne 2 stvari – fiziološki rastvor, najbolje u ampulama kako biste bili sigurni da je sterilan, kao i pumpica koja će vam pomoći da izvučete nakupljen sekret. Većina majki pumpicu poput noska nabavi već pre porođaja, jer nikada ne znate kada ćete se naći u ovoj situaciji.
Iako postoji velik broj pumpica, znajte da gotovo sve imaju isti dizajn i namenu – jedan kraj pumpice kreiran je kako bi se stavio u bebin nosić, a drugi ima „priključak“ koji može da se stavi na usisivač, u usta, ili se na primer stiska. Cilj je jasan – izvući sekret koji beba sama ne može da izduva i izbaci. Sekret koji budete izvadili ostaće u jednom delu pumpice, dakle nema bojazni da će isti završiti u vašim ustima.
Ovo je jedan način čišćenja bebinog nosića, a drugi je putem fiziološkog rastvora. Što se tiče fiziološkog, potrebno je ispratiti neke korake pre samog postupka.
Važno je da je beba položena u ležeći položaj na bok. Biće vam potrebno oko pola do jednog mililitra fiziološkog, a možete da se poslužite špricom kako biste odredili tačnu militražu.
Špric i igla su dovoljni kako biste izvukli potreban rastvor za čišćenje bebinog nosića.
U jednu nozdrvu sipamo fiziološki rastvor, naravno bez igle u blizini kako ne bismo rizikovali ikakve povrede – igla neka ostane na ampuli rastvora, ili flaši ako ste napravili taj odabir pri kupovini. Na ovaj način, sekret bi trebao da izađe kroz drugu nozdrvu, a samim tim ćete izbeći situaciju da beba mora da proguta sadržaj iz zapušenog nosića.
Ne brinite se ako vam se desi i da beba proguta isti, ovo nije štetno, jedino bebi može biti neprijatnog ukusa. Kada ste obavili prethodne korake, potrebno je da bebu okrenete na drugi bok i ponovite postupak sa drugom nozdrvom. Nemojte ostavljati bebu da leži na leđima, već je podignite. Sekret će iscureti, a isti možete da pokupite i najobičnijom maramicom.
Nemojte gurati špric u bebin nosić, kao niti maramicu. Budite maksimalno nežni.
Kada ste obavili postupak čišćenja sa fiziološkim rastvorom, možete da se vratite na čišćenje nosića pumpicom. Fiziološki pokreće sekret da izađe napolje, dok će pumpica dubinski očistiti zapušen nos.
Vrh pumpice stavite u bebin nosić, ali ga nikako nemojte gurati. Shodno nameni pumpice, drugi kraj će biti ili uključen u usisivač, ili u vašim ustima kako biste izvukli sekret, ili će se koristiti stisak sa druge strane pomagala. Ponovite postupak i sa drugom nozdrvom. Ako je nosić jako zapušen, moguće je da ćete trebati da ponovite ovaj korak više od jednog puta.
Što se prirodnih lekova za tretiranje zapušenog nosića kod beba tiče, majke hvale i beli slez, ali pre njegove upotrebe se posavetujte sa pedijatrom. Beli slez se uglavnom primenjuje u obliku čajeva ili sirupa, a svakako je odlično i moćno prirodno sredstvo kod svih plućnih problema. Beli slez sakuplja sekret iz disajnih puteva, kako bi se što lakše izbacio.
Pored belog sleza, tu je i moć majčinog mleka. Mnoge majke tvrde da im je prilikom podoja bebe uspešno pomoglo sopstveno mleko za otpušivanje nosića. Sve što je potrebno da uradite jeste da u svaku nozdrvu ukapate kap majčinog, odnosno vašeg mleka.
I tople kupke su veoma korisne ako beba često ima problem sa zapušenim nosićem. Naime, topla para će otvoriti sinuse i pomoći vam da izbacite nakupljen sekret. Inhalacije su takođe delotvorne, a sve veći broj roditelja i u svojoj kući ima inhalator. Najčešće se bebe inhaliraju uz pomoću fiziološkog rastvora, a često i dodatnog leka koji samo pedijatar i lekar smeju da prepišu.
Što se tiče starih načina inhalacije sa čajem i vrelom vodom, ovo možda jeste delotvorno za nas odrasle, ali izbegavajte kao metodu čišćenja nosića kod bebe.
Prethodni članak
Sledeći članak
Traži
Najnoviji članci
Ove stvari psi zaista ne vole kod svojih vlasnika
- Ljubimci
- 07. 12. 2024.
5 luksuznih boja za savršen jesenji autfit
- Moda
- 06. 12. 2024.
Jeftini dekor trendovi za jesen 2024
- Kuća
- 06. 12. 2024.